منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دالباوانسین ( داخل وریدی )

Dalbavancin (Intravenous Route

دارو شناسی

آمپول دالباوانسین برای درمان عفونت حاد باکتریال پوست در بزرگسالان استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک میباشد.مکانیسم اثر دالباوانسین کشتن باکتری ها و یا جلوگیری از رشد آنها است. دالباوانسین در درمان سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت ویروس اثر نمی کند.

این دارو تنها با دستور پزشک و در اشکال زیر موجود است:

پودر محلول در آب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات آمپول دالباوانسین در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات آمپول دالباوانسین درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، در افراد سالمند مبتلا به مشکلات کلیوی مربوط به سن با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات کافی در مورد استفاده از این دارو در دوران شیردهی و تهدید نوزاد وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است قبل از استفاده این دارو به هنگام شیردهی خطرات مربوط به مصرف  این دارو در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

آلرژی به گلیکوپپتیدها، با احتیاط استفاده نمایید . ممکن است خطر ابتلا مجدد به واکنش آلرژیک افزایش یابد.
اسهال 
بیماری کبدی ، با احتیاط استفاده کنید. مصرف این دارو ممکن است این بیماری را بدتر کند.
بیماری کلیوی ، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته دارو از بدن افزایش یابد .

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
پرستار یا دیگر افراد متخصصینی که آموزش دیده اند ، این دارو را تزریق می کنند . این دارو از طریق سوزنی وارد یکی از رگ ها می شود . این دارو باید به آرامی و در طول 15 دقیقه تزریق شود.
برای برطرف کردن عفونت به طور کامل، این دارو باید تا تکمیل درمان استفاده شود  ، حتی اگر پس از چند روز احساس بهبودی نمودید . همچنین، بهترین زمان برای اثر این دارو ، زمانی است که مقدار آن در خون ثابت باشد . برای کمک به ثابت نگه داشتن مقدار دارو در خون ، باید به طور منظم مصرف شود .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی، از جمله آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی می تواند منجر به مرگ شود و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد . قبل از قطع مصرف با پزشک مشورت نمایید . اگر دچار جوش، خارش، گرفتگی صدا، مشکلات تنفسی ، مشکل در بلع، تورم در دست، صورت، یا دهان  شدید ، بلا فاصله به دکتر مراجعه نمایید .

این دارو ممکن است بهنگام تزریق باعث حساسیت شود که می تواند زندگی را تهدید کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد .  اگر بهنگام مصرف این دارو دچار سرفه، مشکل در بلع، سرگیجه، ضربان قلب سریع، مشکلات تنفس، تورم صورت و دست ، تب، لرز، خارش یا کهیر، یا احساس گرما یا قرمزی در بدن شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید .

به دکتر اطلاع دهید اگر دچار درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده، مدفوع بی رنگ ، ادرار تیره، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، و یا زردی چشم  یا پوست شدید . اینها می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی کبدی باشد .

این دارو ممکن است باعث اسهال شود، و در برخی موارد نیز می تواند شدید باشد . ممکن است 2 ماه یا بیشتر پس از توقف دارو این مشکل رخ دهد .قبل از مشورت با پزشک از هیچ داروی برای درمان اسهال استفاده نکنید . اگر هر گونه سوالی داشتید  و یا اگر اسهال ادامه داشت و یا بدتر شد، به دکتر مراجعه کنید .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض نادر و غیرشایع

درد شکم یا معده 
کمر درد
مدفوع قیری یا سیاه
خونریزی لثه
خون در ادرار یا مدفوع
درد یا تنگی قفسه سینه 
لرز
مدفوع خاکستری رنگ
سرفه 
ادرار تیره
کاهش اشتها
مشکل در بلع
سرگیجه
ضربان قلب سریع
احساس گرما
تب
سردرد
کهیر، تاول، خارش، بثورات جلدی 
از دست دادن اشتها
دفع ادرار همراه با درد  و یا مشکل
پوست رنگپریده
لکه های قرمز بر روی پوست
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
قرمزی پوست صورت، گردن، بازوها، و گاهی اوقات، قسمت بالای قفسه سینه
قرمزی پوست
گرفتگی شدید و درد شکم یا معده 
درد در دهان یا زبان
گلو درد
زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
تورم پا یا ساق پا
تورم غدد
تنگی در قفسه سینه
مشکلات تنفسی
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ خون و یا مواد که قهوه ای به نظر می رسد
اسهال آبکی و شدید که ممکن است خونین شود
زردی چشمان و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیرشایع و یا نادر

اسهال
اضطراب
تاری دید
عرق سرد
اغماء
گیجی
پوست رنگ پریده
افسردگی
افزایش گرسنگی
کابوس
تشنج
لرزش
لکنت زبان

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آمپول دالباوانسیندرمان عفونت‌هاي حاد باکتريال پوستاستافيلوکوک‌اورئوساسترپتوکوک پيوژنز
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه