منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

درمازینک

Dandruff Beta Med DermaZinc DHS Zinc Skincure Znp

دارو شناسی


این دارو با اثرات ضد میتوز باعث کاهش ساخت وساز سلول های اپی تلیال میشود ،درموزینک همچنین اثرات ضد قارچ و ضد باکتری دارد .این دارو بدون نسخه پزشک در دسترس میباشد و به شکل های زیر در بازار موجود است:
شامپو 
اسپری
کرم 
لوسیون
محلول
صابون

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات درموزینک بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این داروبرای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود.

سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.
تداخلات دارویی 
گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف  می کنید تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار را به پزشک خود اطلاع دهید. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  

 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. به خاطر داشته باشید مصرف این دارو دائمی نیست.
برای تاثیرات بیشتر این دارو باید حداقل 2مرتبه در هفه مصرف شود و یا بر طبق نظر پزشک مصرف شود.
قبل از مصرف این شامپو ،ابتدا سر و موی خود را خیس کرده سپس مقدار کافی از شامپو را روی سر ریخته تا کف کند ودر نهایت سر رابه خوبی آبکشی نمایید.
از تماس شامپو با چشم جدا خودداری نمایید در صورت تماس شامپو با چشم ،سریعا آب را با فشار بر روی چشم بریزید.

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف کرم درموزینک (پیریتیون) برای شوره و درماتیت سبوره ای پوست سر:
بزرگسالان: یک تا سه بار در روز ،در ناحیه آسیب دیده بدن ،صورت ،پوست سر یا طبق دستور پزشک مصرف شود.
کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
مصرف لوسیون برای شوره و درماتیت سبوره ای پوست سر:
بزرگسالان: یک تا سه بار در روز ،در ناحیه آسیب دیده بدن ،صورت ،پوست سر یا طبق دستور پزشک مصرف شود.
کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
مصرف اسپری برای شوره و درماتیت سبوره ای پوست سر:
بزرگسالان:پوست آسیب دیده را یک مرتبه با اسپری ، افشانه کنید و بعد از چند دقیقه سر را آبکشی نمائید وسپس سر را با حوله تمیز خشک کنید. این درمان باید به مدت یک هفته بعد از کاهش علائم بیماری ادامه یابد.
کودکان:پوست آسیب دیده مانند صورت ، بدن ، پوست سر، یک تا چهار مرتبه در روز یا طبق دستور پزشک مصرف شود.
مصرف شامپو برای شوره و درماتیت سبوره ای پوست سر:
بزرگسالان:یک بار در روز یا حداقل دو بار در هفته، سررا خیس نموده و مقدار کافی از شامپو را رو سر ریخته وسپس پوست سر را برای چندین دقیقه ماساژ دهید ودر نهایت آبکشی نمایید.
کودکان بالای دو سال: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
 در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
هر چه سریعتر به محض یادآوری انرا مصرف نمایید،اگر زمان مصرف دارو نزدیک است ،از مصرف دوز فراموش شده بپرهیزید و لز نوبت بعدی صرف نظر کنید. 
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
شیوه  نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.

 

اقدامات احتیاطی

خیلی مهم به نظر میرسد که پزشک معالج طی معاینات منظم بهبود وضعیت شما به هنگام استفاده از این دارو  مورد یررسی قرار دهد.اگر مصرف این دارو طی یک دوره  منظم به بهبود وضعیت شما نیانجامید یا به وخیم تر شدن اوضاع منجر شد ، حتما به دکتر مراجعه نمایید. 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
بثورات جلدی
خارش و قرمزی پوست
تاول زدن یا شل شدن پوست
بروز لکه های قرمز روی صورت
جوش
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود. در صورت مشاهده ی هرگونه نشانه به پزشک مراجعه کنید. 

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمازینککنترل شورهدرماتیت پوست سر
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه