منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دانترولن (داخل وریدی)

Dantrolene (Intravenous Route

دارو شناسی

دانترولن برای جلوگیری و یا درمان یک مشکل پزشکی به نام هیپرترمی بدخیم که ممکن است در برخی از بیماران در طی و یا بعد از عمل جراحی یا بیهوشی رخ دهد ، استفاده می شود . هیپرترمی بدخیم شامل علائمی مانند تب بسیار بالا، ضربان قلب سریع و نامنظم و مشکلات تنفسی می شود . به نظر میرسد هیپرترمی بدخیم ارثی باشد .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر سوسپانسیون
پودر محلول در آب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات دانترولن در کودکان ، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات دانترولن درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال باید در سالمندان با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعاتی در مورد استفاده  این دارو در دوران شیردهی حاصل نشده است. برای استفاده ، بهتر است خطرات مربوط به این دارو در نظر گرفته شود و در مقابل مزیت های آن قرار گیرد. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Alfentanil
Alprazolam
Amlodipine
Amobarbital
Anileridine
Aprobarbital
Butabarbital
Butalbital
Carisoprodol
Chloral Hydrate
Chlordiazepoxide
Chlorzoxazone
Cinnarizine
Clevidipine
Clobazam
Clonazepam
Clorazepate
Codeine
Dantrolene
Diazepam
Diltiazem
Estazolam
Ethchlorvynol
Felodipine
Flunitrazepam
Flurazepam
Halazepam
Hydrocodone
Hydromorphone
Isradipine
Ketazolam
Levorphanol
Lorazepam
Lormetazepam
Medazepam
Meperidine
Mephenesin
Mephobarbital
Meprobamate
Metaxalone
Methocarbamol
Methohexital
Methotrexate
Midazolam
Nicardipine
Nifedipine
Nimodipine
Nisoldipine
Nitrazepam
Oxazepam
Pentobarbital
Phenobarbital
Prazepam
Primidone
Propoxyphene
Quazepam
Remifentanil
Secobarbital
Sodium Oxybate
Sufentanil
Temazepam
Thiopental
Triazolam
Verapamil

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید .

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته ‌باشد . اگر هر گونه نگرانی در این مورد داشتید ، با دکتر صحبت کنید .

در مدت درمان با این دارو ممکن است با واکنش های جدی روبرو شوید . بلافاصله بعد از مشاهده علائم، خواب آلو گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

عوارض نادر

کبودی لب و ناخن
درد قفسه سینه
سرفه ای که گاهی اوقات همراه با خلط کف آلود صورتی است
تنفس سریع و پر سر و صدا که گاهی اوقات با خس خس باشد
مشکل در بلع
سرگیجه
ضربان قلب سریع
کهیر
افزایش تعریق
خارش
رنگ پریدگی پوست 
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
تنگی نفس
بثورات پوستی
تورم در پاها و مچ پا
تنگی در قفسه سینه
خستگی یا ضعف غیر معمول
خس خس سینه 

عوارض ناشناخته

تغییر در رنگ پوست، درد، حساسیت ، یا تورم پا یا ساق پا

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض نادر

قرمزی پوست
گرمی غیر معمول پوست

عوارض نا شناخته 

خواب آلودگی
ضعف عضلانی

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دانترولنهیپرترمی بدخیمتب بسیار بالاضربان قلب سریع و نامنظم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه