منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ضد احتقان و ضد درد ( خوراکی )

Decongestant And Analgesic Combinations (Oral Route

دارو شناسی

ترکیب ضد احتقان و ضد درد برای از بین بردن سینوس و احتقان بینی (گرفتگی بینی) و سردرد سرماخوردگی، آلرژی و تب یونجه استفاده می شود .

ضد احتقان ها، مانند فنیل افرین و پزودوافدرین باعث باریک شدن رگهای خونی می گردد . این امر منجر به پاکسازی احتقان بینی می شود ، اما ممکن است فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد .

مسکن ها مانند استامینوفن، ایبوپروفن، و سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین، سالیسیلامید)، در ترکیب این داروها برای کمک به تسکین سردرد و درد سینوسی استفاده می شوند .

اگر مقدار زیادی از استامینوفن و سالیسیلاتها  با هم برای یک مدت طولانی استفاده شود باعث  آسیب کلیه ، سرطان کلیه و یا مثانه می گردد . چنانچه ترکیب استامینوفن و سالیسیلات برای یک دوره کوتاه مدت استفاده شود باعث هیچ گونه عوارض ناخواسته ای نمی گردد .
از دادن داروهای بدون نسخه سرماخوردگی به نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال خودداری نمایید . استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود.

این داروها بدون نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
کپسول
سوسپاسیون
کپسول مایع 
قرص جویدنی
قرص آهسته رهش
پودر محلول در آب
قرص جوشان
قرص پیوسته رهش، 12 ساعت
شربت
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

کودکان بسیار کوچک نسبت به اثرات این دارو حساس ترند . قبل از دادن هر یک از این داروها به یک کودک، برچسب روی بسته بندی را به دقت مطالعه کنید. برخی از این داروها  بسیار قوی هستند و برای کودکان مناسب نیست . اگر مطمئن نیستید که آیا این محصول خاص را می توان برای کودک استفاده کرد  و یا اطلاعی در مورد نحوه ی مصرف دارو نمی دانید با پزشک تماس بگیرید   به خصوص اگر حاوی :

ضد احتقان (به عنوان مثال فنیل افرین، پزودوافدرین) : ممکن است با مصرف ضد احتقان  فشار خون بالا رود .

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپیرین) : از دادن آسپرین یا سالیسیلاتها به کودک یا نوجوان با تب یا دیگر علایم عفونت ویروسی، به ویژه آنفلوآنزا یا آبله مرغان اجتناب کنید و باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید . سالیسیلاتها ممکن است باعث یک بیماری جدی به نام سندرم ری در  کودکان شود. همچنین، کودکان ممکن است به آسپرین یا دیگر سالیسیلاتها موجود در برخی از این داروها حساس ترباشند ، به خصوص اگر آنها تب داشته باشند  و یا مقادیر زیادی از مایعات بدن به دلیل استفراغ، اسهال، یا تعریق را از دست داده باشند.

از دادن داروهای بدون نسخه سرماخوردگی به نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال خودداری نمایید . استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود.


سالمندان

افراد سالمند معمولا نسبت به اثرات این دارو حساس ترند.

دوران بارداری

استفاده گاهی اوقات از ترکیب ضد احتقان ها و ضد دردها در دوزهای توصیه شده باعث مشکلاتی در جنین یا در نوزاد تازه متولد شده نمی شود . 

الکل  ؛ برخی از این داروها حاوی مقادیر زیادی از الکل است . استفاده بیش از حد از الکل در دوران بارداری ممکن است باعث نقائص هنگام تولد شود.

مطالعات انسانی نشان نداده است که کافئین باعث نقص هنگام تولد می شود . با این حال، مطالعات در حیوانات نشان داده است که کافئین باعث نقص هنگام تولد در دوزهای بسیار بالا نمی شود.

ایبوپروفن ؛ مطالعات در مورد نقص های مادرزادی در انسان انجام نشده است . با این حال، ممکن است ایبوپروفن باعث عوارض ناخواسته بر روی قلب یا جریان خون جنین یا نوزاد تازه متولد شده که اگر به طور منظم در طول چند ماه پس از بارداری مصرف شود ، شود .

فنیل افرین ؛ مطالعات نقص های مادرزادی در انسان و یا حیوانات انجام نشده است .

پزودوافدرین ؛ مطالعات نقائص هنگام تولد در انسان انجام نشده است  اما در حیوانات باعث نقائص هنگام تولد نمی شود . 

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین)  مطالعات در نقائص هنگام تولد در انسان با آسپرین انجام شده است، اما با سالیسیلامید انجام نشده است  . اگر چه مصرف سالیسیلاتها در حیوانات نشان داده شده است که باعث نقص هنگام تولد می شود و در انسانها نشان داده نشده است که باعث  نقص هنگام تولد شود .

استفاده منظم از سالیسیلاتها در اواخر بارداری ممکن است باعث اثرات ناخواسته ای بر روی قلب یا جریان خون در جنین یا نوزاد تازه متولد شده شود . استفاده از سالیسیلاتها در طول 2 هفته آخر بارداری ممکن است باعث مشکلات خونریزی در جنین قبل یا در حین زایمان یا در نوزاد تازه متولد شده شود . همچنین، استفاده بیش از حد از سالیسیلاتها در طول 3 ماه آخر بارداری ممکن است طول مدت بارداری را افزایش  دهد و یا باعث خونریزی شدید در مادر در قبل، حین و بعد از زایمان شود . آسپرین نباید در طول 3 ماه آخر بارداری استفاده شود مگر با تجویز دکتر.

دوران شیردهی و مادران شیرده

اگر در دوران شیردهی به سر می برید ، مشکلات بستگی به مواد تشکیل دهنده این دارو دارد . 

استامینوفن ؛ استامینوفن وارد شیر مادر می شود . با این حال، گزارش نشده است  که باعث مشکلاتی  در نوزادان تحت مراقبت می شود .

الکل ؛ الکل وارد شیر مادر می شو د. با این حال، میزان الکل در دوزهای توصیه  در این دارو معمولا  باعث مشکلاتی در نوزادان تحت مراقبت نمی کند.

کافئین ، کمی از کافئین وارد شیر مادر  می شود . با این حال، میزان الکل در دوزهای توصیه  در این دارو معمولا  باعث مشکلاتی در نوزادان تحت مراقبت نمی کند .

ضد احتقان (به عنوان مثال، فنیل افرین، پزودوافدرین) ؛ ممکن است وارد شیر مادر شود و باعث عوارض ناخواسته در نوزادان تحت مراقبت یا مادران شود .

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین)  ؛ وارد شیر مادر می شوند . با این حال، گزارش نشده است  که باعث مشکلاتی  در نوزادان تحت مراقبت می شود .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Clorgyline
Dichlorphenamide
Dihydroergotamine
Influenza Virus Vaccine, Live
Iproniazid
Isocarboxazid
Ketorolac
Linezolid
Nialamide
Pargyline
Phenelzine
Procarbazine
Rasagiline
Riociguat
Selegiline
Sibutramine
Tranylcypromine

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Abciximab
Alipogene Tiparvovec
Alteplase, Recombinant
Amineptine
Amitriptyline
Amitriptylinoxide
Amoxapine
Anagrelide
Anisindione
Apixaban
Ardeparin
Argatroban
Beta Glucan
Bivalirudin
Bromocriptine
Certoparin
Cilostazol
Citalopram
Clomipramine
Clopidogrel
Clozapine
Cyclosporine
Dabigatran Etexilate
Dalteparin
Danaparoid
Desipramine
Desirudin
Desvenlafaxine
Dibenzepin
Dicumarol
Digoxin
Dipyridamole
Dipyrone
Donepezil
Dothiepin
Doxepin
Droxicam
Duloxetine
Edoxaban
Enoxaparin
Eptifibatide
Erlotinib
Escitalopram
Feverfew
Flufenamic Acid
Fluoxetine
Fluvoxamine
Fondaparinux
Furazolidone
Ginkgo
Gossypol
Guanethidine
Heparin
Imatinib
Imipramine
Iobenguane I 123
Isoniazid
Ketoprofen
Lepirudin
Levomilnacipran
Licorice
Lofepramine
Meadowsweet
Mefenamic Acid
Melitracen
Methotrexate
Midodrine
Milnacipran
Nadroparin
Naproxen
Nefazodone
Nortriptyline
Opipramol
Parnaparin
Paroxetine
Peginterferon Alfa-2b
Pemetrexed
Pentosan Polysulfate Sodium
Pentoxifylline
Phenindione
Phenprocoumon
Pirfenidone
Piroxicam
Pixantrone
Pneumococcal 13-Valent Vaccine, Diphtheria Conjugate
Pralatrexate
Prasugrel
Propyphenazone
Protein C
Protriptyline
Reboxetine
Reteplase, Recombinant
Reviparin
Rivaroxaban
Sertraline
Sibutramine
Sulindac
Tacrolimus
Tianeptine
Ticagrelor
Ticlopidine
Tinzaparin
Tirofiban
Treprostinil
Trimipramine
Varicella Virus Vaccine
Venlafaxine
Vilazodone
Vortioxetine
Warfarin

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Ethanol
Tobacco

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

سوء مصرف الکل ؛ 
کم خونی
آسم، آلرژی و پولیپ بینی
دیابت (دیابت قندی ) 
نقرس
هپاتیت یا دیگر بیماری های کبدی
بیماری های قلبی یا رگ های خونی
فشار خون بالا 
هموفیلی یا دیگر مشکلات  خونی 
بیماری کلیه 
بیماری های روانی 
تیروئید فعال 
زخم معده یا دیگر مشکلات مربوط به معده  
لوپوس اریتماتوی سیستمیک 
 زخم معده
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

برای داروهای حاوی آسپیرین یا سالیسیلامید  :

اگر این دارو موجب تحریک معده شد ، می توانید آن را با غذا یا یک لیوان آب یا شیر برای کاهش التهاب معده استفاده کنید .

برای داروهای حاوی ایبوپروفن :

برای کاهش ناراحتی معده، این دارو را  با غذا یا داروهای آنتی اسید استفاده کنید .
دارو را با یک لیوان پر از آب میل کنید . همچنین،  حدود 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف دارو دراز نکشید.  انجام این کار ممکن است باعث تحریک و مشکل در بلع  شود.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (کپسول، شربت  و یا قرص):
برای درد سینوس و تجمع اخلاط:
بزرگسالان و کودکان 12 سال  وبزرگ تر، 1 تا 2 کپسول یا قرص هر چهار تا شش ساعت .
کودکان تا 6 سال ، استفاده و دوز مصرفی  باید توسط دکتر شما تعیین شود.
کودکان 4 تا 12 سال ، 1 قرص، 4 تا 6 عدد قرص جویدنی و یا 1 تا 2 قاشق چایخوری شربت در هر چهار ساعت.
کودکان و نوزادان تا 4 سال،  استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر علائم این بیماری بهبود نیافت یا بدتر شد، و یا اگر دچار تب بالا شدید به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است باعث عصبانیت ، بی قراری و یا مشکل در خواب شود . اگر دچار این مشکل هستید ، آخرین دوز مصرفی از این دارو را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید . اگر در این مورد سوالی داشتید با دکتر تماس بگیرید .

قبل از انجام هر گونه عمل جراحی (از جمله جراحی های دندان) و یا درمانهای اورژانسی ، دکتر یا دندانپزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید .

برچسب تمامی داروهای  بدون نسخه و داروهای تجویزی که در حال حاضراستفاده می کنید را بررسی کنید. اگر هر یک از آنها شامل استامینوفن، آسپیرین، سالیسیلاتها دیگر مانند بیسموت ( پپتو بیسمول) و یا سالیسیلات منیزیم یا اسید سالیسیلیک بودند ، با پزشک این موضوع را در میان بگذارید . استفاده هر یک از آنها با هم با این دارو ممکن است باعث اوردوز شود.

بهنگام مصرف این دارو از مشروبات الکلی استفاده نکنید . اگر بهنگام مصرف آسپرین یا ایبوپروفن مشروبات الکلی استفاده کنید ممکن است باعث مشکلات معده شود . همچنین اگر با مصرف استامینوفن ، مشروبات الکلی بنوشد ، به احتمال زیاد  آسیب کبدی رخ می دهد.

مصرف بیش از حد سالیسیلات ممکن است باعث بیهوشی یا مرگ شود. اولین نشانه مصرف بیش از حد آسپیرین صدای زنگ و یا وزوز در گوش است . دیگر علایم شامل تشنج ، از دست دادن شنوایی، گیجی، خواب آلودگی شدید یا خستگی، هیجان شدید یا عصبانیت، و تنفس غیر معمول سریع و یا عمیق می شود . 

برای بیمارانی که از دارو حاوی آسپیرین استفاده می کنند :

به مدت 5 روز قبل از هر عمل جراحی از دارو حاوی آسپیرین استفاده نکید ، از جمله عمل جراحی دندان، مگر اینکه دکتر و یا دندانپزشک در جریان باشد . مصرف آسپرین در طول این زمانها ممکن است باعث مشکلات خونریزی شود .

برای بیماران دیابتی که از داروی حاوی  سالیسیلات ها استفاده می کنند :

اگر 8عدد  یا بیشتر 325 میلی گرم (5 دانه) از آسپیرین به مدت چند روز پشت سرهم استفاده کنیید ، نتایج آزمایش ادرار کاذب می شود  . دوزهای کمتر و یا استفاده گاه به گاه از آسپرین معمولا بر آزمایش ادرار قند تاثیری نمی گذارد . اگر در مورد این هر گونه سوالی داشتید با پزشک تماس بگیرید ، به خصوص اگر دیابت شما به خوبی کنترل نشده باشد .
برای بیمارانی که از داروهای حاوی  ایبوپروفن استفاده می کنند:
برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد.

عوارض جانبی جدی تری می تواند در طول درمان با این دارو رخ  دهد. گاهی اوقات عوارض جانبی می تواند بدون هیچ گونه هشداری رخ دهد. علائم هشدار دهنده ای که ممکن است رخ دهد، عبارتند از :
تورم صورت، انگشتان دست، پا، و یا پایین پاها؛ درد شدید معده، مدفوع قیری و سیاه ، استفراغ خون و یا مواد ی به رنگ قهوه ای ؛ افزایش وزن غیر معمول؛ یا بثورات پوستی ، درد قفسه سینه، تنگی در قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا نامنظم ، گرگرفتگی غیر معمول . اگر متوجه هر یک از این علائم هشدار دهنده شدید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

برای تمام ترکیبات

تشنج 
سرگیجه شدید
ضربان قلب نامنظم ، سریع، آهسته،
توهم (دیدن، شنیدن، یا احساس چیز هایی که وجود ندارد)
سردرد (مداوم و شدید)
افزایش تعریق
تغییرات خلق و خوی یا روانی 
تهوع یا استفراغ (شدید یا مداوم)
عصبانیت یا بیقراری (شدید)
تنگی نفس یا مشکلات تنفسی 
گرفتگی معده یا درد (شدید یا مداوم)
تورم و حساسیت در شکم یا معده 
مشکل در خواب

برای استامینوفن ها

اسهال
از دست دادن اشتها

برای آسپیرین یا سالیسیلامید

از دست دادن شنوایی
تغییر در رفتار (در کودکان)
گیجی
اسهال (شدید یا مداوم)
خواب آلودگی یا خستگی (به ویژه در کودکان)
تنفس سریع و یا عمیق (به خصوص در کودکان)
زنگ و یا وزوز در گوش (مداوم)
جنبش غیر قابل کنترل  (به خصوص در افراد مسن)
تب با علت ناشناخته
تشنگی غیر معمول
مشکلات بینایی

عوارض شایع

تهوع، استفراغ، درد معده یا (ترکیب حاوی آسپرین یا ایبوپروفن)

عوارض غیر شایع و نادر

مدفوع قیری ، خونی و یا سیاه
ادرار خونی یا ابری
تاری دید و یا هر گونه تغییر در بینایی یا چشم
تغییر در رنگ پوست صورت
تغییرات در شنوایی
مشکلات ادراری
دفع ادرار همراه با درد
تب
سردرد شدید همراه با تب و سفتی گردن
افزایش فشار خون
گرفتگی عضلانی یا درد
بثورات پوستی، کهیر، یا خارش
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
تورم صورت، انگشتان دست، پا
تورم غدد لنفاوی 
گلو درد غیر قابل توضیح و تب
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ خون و یا موادی که به رنگ قهوه ای بنظر برسد
افزایش وزن (غیر معمول)
زردی چشمان و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیرشایع

سوزش سر دل یا سوء هاضمه (برای داروهای حاوی سالیسیلات یا ایبوپروفن)
عصبانیت یا بیقراری

عوارض غیرشایع

خواب آلودگی (برای داروهای حاوی سالیسیلامید)
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ضد احتقان و ضد دردگرفتگی بینیآلرژی و تب یونجهفنیل افرینپزودوافدرین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه