منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (تزریقی)

Diphtheria, Tetanus, And Acellular Pertussis Booster Vaccine (Intramuscular Route

دارو شناسی

واکسن دیفتری، کزاز وسیاه سرفه یک عامل ترکیبی مصون شده است که برای محافظت در برابر عفونت های ناشی از دیفتری، کزاز (تریسموس) و سیاه سرفه استفاده می شود . این واکسن به کودکان 10 سال و بزرگ تر و به بزرگسالانی که سابقا این واکسن را زده اند ، تزریق می شود . 
دیفتری یک بیماری جدی است که می تواند  منجر به مشکلات تنفسی، مشکلات قلبی، آسیب های عصبی، ذات الریه، و مرگ شود . کودکان و افراد سالمند بیشتر در معرض اینگونه بیماری ها قرار دارند .

کزاز (تریسموس) یک بیماری جدی است که باعث تشنج  و اسپاسم های عضلانی شدید می شود که می تواند باعث شکستگی استخوان ستون فقرات شود . در 30 تا 40 درصد از موارد کزاز باعث مرگ می شود  .

سیاه سرفه  یک بیماری جدی است که باعث سرفه شدید می شود و می تواند تنفس را دچار اختلال کند . سیاه سرفه همچنین می توانید  منجر به ذات الریه، برونشیت طولانی مدت، تشنج، آسیب مغزی و مرگ شود.


دیفتری، کزاز، سیاه سرفه از بیماری های جدی محسوب می شوند  که می توانند حیات را تهدید کنند . اگر چه برخی از عوارض جانبی جدی می تواند پس از مصرف یک دوز از TDAP رخ دهد، اما این به ندرت اتفاق می افتد. 
این واکسن فقط توسط دکتر یا تحت نظارت مستقیم دکتر تجویز می شود و این محصول در اشکال زیر موجود است:

سوسپانسیون 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:
 
آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

Boostrix و Adacel در کودکان کمتر از 10 سال استفاده نمی شود.

کمیته مشورتی در شیوه ایمن سازی توصیه کرده است که نوجوانان به جای واکسن کزاز-دیفتری (TD) واکسن Tdap بزنند . این کمیته همچنین نوجوانان و حتی کسانی که  قبلا واکسن Td زده اند  ، برای محافظت در برابر سیاه سرفه واکسن Tdap بزنند . اگر سوالی در مورد اینکه آیا نوجوان باید  واکسن TDAP دریافت کنند یا نه ،  با دکتر تماس بگیرید.
سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات این واکسن درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 
Adacel در افراد با سن 65 سال و بیشتر استفاده نمی شود.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Meningococcal Vaccine, Tetanus Toxoid Conjugate Quadrivalent
تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

نوریت بازویی (مشکل عصبی) 
صرع (تشنج) کنترل نشده
گیلن باره سندرم (اختلال عصبی همراه با فلج)
عفونت شدید
انسفالوپاتی پیشرو (بیماری مغزی)
سکته مغزی فعال ، دکتر تصمیم خواهد گرفت که شما یا فرزندتان این واکسن را بزنید یا خیر.
انسفالوپاتی (بیماری مغزی)، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
اختلال نقص ایمنی (سیستم ایمنی ضعیف) ، در بیماران با این شرایط اثر نمی کند .
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

پرستار یا دیگر افراد متخصصینی که آموزش دیده اند ، این دارو را تزریق می کنند . این دارو از طریق سوزنی وارد ماهیچه می شود . 


این واکسن همراه با بروشور برای اطلاعات بیشتر بیمار می باشد . با دقت آنرا خوانده و بر طبق دستورات عمل کنید . در صورت عدم درک مطالب یا داشتن سوالی با پزشک تماس بگیرید .

ممکن است همزمان با تزریق این واکسن  ، واکسن های دیگری را دریافت کنید، اما به خاطر داشته باشید که در نواحی مختلف بدن تزریق شود . 

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. اگر پس از تزریق واکسن دچارهر گونه عوارض ناخواسته  شدید ، بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید که این عوارض می تواند شامل غش، تشنج، تب بالا، عدم توقف گریه در کودکان ، قرمزی شدید یا تورم در محل تزریق شود .

پس از تزریق واکسن ممکن است غش رخ دهد . همچنین ممکن است تغییرات در بینایی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها و یا پاها، و یا حرکات تشنجی در دست و پا رخ دهد . در صورت مشاهده هر یک از این علائم سریعا به دکتر مراجعه نمایید .

اگر شما و یا فرزندتان به لاستیک حساسیت دارید ، دکتر را در جریان بگذارید . سرنگ ممکن است حاوی لاستیک خشک لاتکس طبیعی باشد. این ممکن است موجب واکنش حساسیتی شود ، اگر نسبت به لاتکس حسایت داشته باشید .

این واکسن عفونت فعال را درمان نمی کنند. اگر شما یا فرزندتان دچار عفونت دیفتری، کزاز، سیاه سرفه شده باشید ، نیاز به دارو دیگری برای درمان عفونت است .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع

گریه به مدت 3 ساعت یا بیشتر
غش

عوارض نادر

گیجی
تشنج 
مشکل در تنفس یا بلع
تب 102.2 درجه فارنهایت یا بیشتر
سردرد (شدید یا مداوم)
کهیر
خارش، به ویژه در ناحیه پا یا دست
فشار خون پایین
قرمزی پوست، به خصوص در اطراف گوش ها
خواب آلودگی (غیر معمول و مداوم)
تورم چشم، صورت، و یا داخل بینی
خستگی یا ضعف غیر معمول (ناگهانی و شدید)
استفراغ (شدید یا مداوم)

عوارض ناشناخته

وجود خون در ادرار
مدفوع قیری ، خونی یا سیاه 
تاری دید
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
لرز
سرفه 
سرگیجه
سرگیجه، غش کردن یا سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی یا نشستن
دهان خشک
ضربان قلب سریع
برافروختگی پوست
بوی نفس میوه مانند
ناتوانی در حرکت بازوها و پاها
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
لکه های بزرگ آبی یا بنفش بر روی پوست
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
از دست دادن هوشیاری
درد عضلانی یا اسپاسم
حالت تهوع
درد زانو و مچ پا
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان
قرمزی و تورم بر روی پوست، باسن، ساق پا، و مچ پا
بثورات پوستی
گرفتگی گردن
دل درد
بی حسی ناگهانی و ضعف در بازوها و پاها
تعریق
تنگی در قفسه سینه
مشکلات تنفسی
کاهش وزن بدون علت
خستگی یا ضعف غیر معمول

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

بدن درد
اسهال
تب 99.5 درجه فارنهایت یا بیشتر
سردرد
قرمزی، تورم، حساسیت به لمس و درد در محل تزریق
خستگی

عوارض ناشناخته

کمر درد
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن در پوست
کبودی در محل تزریق 
درد عضلانی و یا درد مفاصل
تورم، درد در غدد لنفاوی گردن، زیر بغل یا کشاله ران
ضعف عضلات صورت
تاول های پوستی

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

واکسن سه‌گانهواکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه