منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دوکسوروبیسین ( داخل وریدی)

Doxorubicin (Intravenous Route

دارو شناسی

آمپول دوکسوروبیسین همراه با دیگر داروها برای درمان سرطان خون، سیستم لنفاوی، مثانه، سینه، معده، ریه، تخمدان، تیروئید، اعصاب، کلیه، استخوان و بافت نرم، از جمله عضلات و تاندونها استفاده می شود. همچنین ممکن است برای درمان  دیگرانواع سرطان استفاده شود، که توسط دکترتان تعیین شود.

دوکسوروبیسین متعلق به گروهی از داروها شناخته شده به نام آنتی نئوپلاستیک  است . این دارو د ر رشد سلول های سرطانی تداخل ایجاد می کند و در نهایت توسط بدن از بین می رود . رشد سلول های طبیعی بدن نیز ممکن است تحت تاثیر دوکسوروبیسین قرار گیرد . برخی از این علائم ممکن است جدی باشد  و باید به دکتر گزارش شود. سایر علائم  مانند ریزش مو، ممکن است جدی نباشد  اما ممکن است باعث نگرانی شود . برخی علائم  بعد از مصرف ممکن است تا ماه ها یا سال رخ ندهد .

قبل از شروع درمان با دوکسوروبیسین و فرد بیمار و دکترمعالج باید در مورد مزایا و معایب دارو صحبت کنند .

این دارو فقط توسط یا تحت نظارت مستقیم دکتر تجویز می شود .

دوکسوروبیسین در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:

سندرم نقص ایمنی ( (AIDS مرتبط با سارکوم کاپوزی ( نوعی سرطان پوست و غشاهای مخاطی که در بیماران مبتلا به ایدز شایع تر است)
سرطان قشر آدرنال (لایه خارج از غده آدرنال)
سرطان دهانه رحم
سرطان آندومتر
سرطان مری
سرطان های سر و گردن
سرطان کبد
سرطان لوزالمعده
سرطان پروستات
سرطان تیموس (عضو کوچک در زیر استخوان سینه)
تومور کارسینوئید
لوسمی لنفوسیتی مزمن (یک نوع سرطان سیستم خون و لنف)
سارکوم یووینگ (یک نوع سرطان موجود در استخوان)
تومورهای تروفوبلاستیک بارداری (تومور در رحم)
هپاتوبلاستوما (نوع خاصی از سرطان کبد است که در کودکان رخ می دهد)
مولتیپل میلوما (نوع خاصی از سرطان خون)
سرطان سلول غیر کوچک ریه (نوع خاصی از سرطان ریه معمولا با سیگار کشیدن ، دود سیگار، و یا قرار گرفتن در معرض گاز رادون رخ می دهد )
رتینوبلاستوما (نوعی سرطان چشم)
تومور در تخمدان
این محصول در اشکال زیر موجود است:

پودر محلول در آب
محلول 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

اگر چه مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات تزریق آمپول دوکسوروبیسین در کودکان  انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در کودکان انتظار نمی رود. گرچه مشکلات قلبی ممکن است در کودکان کمتر از 2 سال رخ دهد  کودکان معمولا نسبت به اثرات تزریق دوکسوروبیسین حساس ترند .

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات تزریق آمپول دوکسوروبیسین در سالمندان  انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی برای نوزاد خطرناک است . بهنگام شیردهی یا باید یک جایگزین دیگری برای این دارو تجویز شود و یا شیر دهی متوقف شود .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
  
Atazanavir
  Boceprevir
  Cobicistat
  Colchicine
  Lopinavir
  Nelfinavir
  Rotavirus Vaccine, Live
  Saquinavir
  Telaprevir
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Abiraterone
  Adenovirus Vaccine Type 4, Live
  Adenovirus Vaccine Type 7, Live
  Amiodarone
  Amitriptyline
  Amobarbital
  Amprenavir
  Apixaban
  Bosentan
  Bupropion
  Butabarbital
  Butalbital
Captopril
  Carbamazepine
  Carvedilol
  Ceritinib
  Chlorpromazine
  Cinacalcet
  Dasabuvir
  Delavirdine
  Desipramine
  Dexamethasone
  Dexrazoxane
  Diltiazem
  Felodipine
  Fluconazole
  Fluoxetine
  Fluphenazine
  Fluvoxamine
  Fosamprenavir
  Valspodar
  Varicella Virus Vaccine
  Verapamil
  Voriconazole
  Warfarin
  Yellow Fever Vaccine
  Zidovudine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Grapefruit Juice

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

مشکل مغز استخوان شدید
حمله قلبی در 4 تا 6 هفته اخیر 
بیماری های قلبی شدید 
بیماری های کبدی شدید،  در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
عفونت ، ممکن است توانایی بدن در مقابله با عفونت کاهش یابد .
بیماری های کبدی خفیف ، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته از بدن افزایش یابد .

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

پرستار یا دیگر افراد متخصصینی که آموزش دیده اند ، این دارو را تزریق می کنند . این دارو از طریق سوزنی وارد یکی از رگ ها می شود . این دارو باید به آرامی و در طول 15 دقیقه تزریق شود.

این دارو معمولا یک بار در هر 21 تا 28 روز داده می شود. همچنین برای کمک به جلوگیری از تهوع و استفراغ  ممکن است داروهای دیگر تجویز شود.

دوکسوروبیسین گاهی اوقات همراه با برخی از داروهای دیگر تجویز می شود . اگر در حال مصرف چندین دارو هستید ، هر یک را در زمان مناسب مصرف کنید . 

ممکن است پزشک از شما بخواهد بهنگام استفاده از این دارو از مایعات بیشتری استفاده نمایید  . این کار کمک خواهد کرد تا از مشکلات کلیوی جلوگیری شود .

این دارو با یک دفترچه برای اطلاعات بیمار بهمراه است. به دقت آنرا بخوانید و بر طبق دستورات پیروی نمایید . اگر در مورد نحوهی مصرف دچار ابهام شدید با  دکترتان تماس بگیرید . 

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو بهنگام بارداری  می تواند به جنین آسیب برساند. بهنگام استفاده از این دارو از شکل موثری برای جلوگیری بارداری استفاده کنید اگر فکر می کنید  بهنگام استفاده از دارو باردار شده اید، دکتر را در جریان بگذارید .

این دارو ممکن است باعث آسیب به عضله قلب غیر قابل برگشت و نارسایی قلبی شود . اگر دچار مشکلات قلبی باشید و یا در حال حاضر تحت پرتودرمانی قفسه سینه قرار گیرید، و یا  از سایر داروهای سرطان استفاده کنید ، احتمال بروز این مشکل وجود دارد  .اگر بهنگام مصرف این دارو دچار درد قفسه سینه، کاهش برون ده ادرار، ضربان قلب نامنظم،  مشکلات تنفسی ، افزایش وزن سریع، تورم دست، مچ پا، یا پا شدید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان های جدید، مانند لوسمی حاد میلوئیدی (AML) و یا سندرم میلودیسپلاستیک (MDS) را افزایش دهد. 

اگر دوکسوروبیسین به طور تصادفی از ورید  به محل تزریق تراوش کند ، ممکن است برخی از بافتها آسیب برسد و باعث زخم شود. به دکتر یا پرستار اطلاع دهید اگر متوجه قرمزی، درد یا تورم در محل تزریق شدید .

بهنگام درمان با دوکسوروبیسین و پس از توقف درمان ، بدون مشورت با پزشک از تزریق هرگونه  واکسن خودداری کنید . دوکسوروبیسین ممکن است مقاومت بدن را کاهش دهد و شانس ابتلا به عفونت افزایش یابد .
به علاوه ، افرادی که با شما زندگی می کنن نباید واکسن خوراکی فلج اطفال را استفاده کنند ،زیرا شانس اتقال ویروس فلج اطفال وجود دارد . همچنین، از معاشرت با افرادی که واکسن خوراکی فلج اطفال در چند ماه گذشته زده اند ، خودداری کنید . اگر مجبورید با آنها زندگی کنید  در یک اتاق برای مدت طولانی با آنها نمانید . اگر نمی توانید این اقدامات احتیاطی را رعایت کنید از ماسک صورت برای محافظت از بینی و دهان استفاده کنید .

دوکسوروبیسین طور موقت می تواند تعداد سلول های سفید خون در خون را کاهش دهد و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد . همچنین می تواند تعداد پلاکتهایی که برای لخته شدن خون لازم است را کاهش دهد.اگر این اتفاق رخ داد ، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید  :

اگر شما می توانید از افراد مبتلا به عفونت اجتناب کنید . اگر دچار عفونت و یا  تب و لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا پهلو درد، و یا دفع  ادرار همراه با درد شدید ، به پزشک مراجعه کنید .

اگر شما متوجه هر گونه خونریزی غیر معمول و یا کبودی، مدفوع قیری یا سیاه ، وجود خون در ادرار یا مدفوع، و یا لکه های قرمز بر روی پوست شدید بلافاصله ، به پزشک مراجعه کنید .

هنگام استفاده از مسواک ، نخ دندان، یا خلال دندان مراقب باشید . قبل از انجام هر کار دندانی با دکتر مصرف این دارو را اطلاع دهید .

هنگام مصرف دارو چشم و یا درون بینی خود را لمس نکنید مگر اینکه دستهای خود را بادقت بشوئید .

هنگام استفاده از اشیاء تیز مانند تیغ  یا ناخن گیر مراقب باشید .

از انجام ورزش و یا شرایطی که منجر به کبودی یا آسیب دیدگی می شود ، اجتناب کنید .

این دارو ممکن است باعث یک واکنش جدی به نام سندرم لیز تومور شود. دکتر ممکن است داروهای دیگری را برای جلوگیری از این بیماری تجویز نماید . دکتر خود اطلاع دهید اگر دچار کاهش و یا تغییر در حجم ادرار، درد مفاصل، سفتی، یا تورم کمر یا پهلو و یا درد معده، افزایش وزن سریع، تورم پاها یا پایین پاها، خستگی و یا ضعف غیر معمول شدید ، بلافاصله به دکتر اطلاع دهید .

این دارو ممکن است میزان اسپرم ساخته شده را کاهش دهد . همچنین ممکن است باعث یائسگی زودرس در زنان شود. قبل از استفاده از این دارو اگر قصد دارید بچه دار شوید  ، این موضوع را با پزشک در جریان بگذارید .
بدون مشورت با پزشک از داروهای دیگر استفاده نکنید که این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه [OTC] داروهای گیاهی و یا مکمل ها و ویتامینها می شود .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع

سرفه یا گرفتگی صدا همراه با تب و لرز
قرمزی پوست (اگر به تازگی پرتودرمانی کرده باشید )
ضربان قلب سریع یا نامنظم
تب یا لرز
درد مفاصل
درد کمر یا پهلو همراه با تب و لرز
درد در محل تزریق
دفع ادرار همراه با درد  و مشکل همراه با تب و لرز
تنگی نفس
دل درد
تورم پاها و ساق پاها

عوارض نادر

مدفوع قیری یا سیاه 
وجود خون در ادرار
لکه های قرمز بر روی پوست
خونریزی غیر معمول و یا کبودی

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.


عوارض شایع

ریزش مو
نازک شدن مو
تهوع و استفراغ
زخم در دهان و بر روی لب

عوارض غیر شایع


تیره شدن کف دست پا و یا ناخن
اسهال

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دوکسوروبیسیندرمان سرطانسرطان خون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه