منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

داکسی سایکلین

Doxycycline (Oral Route

دارو شناسی

داکسی سایکلین برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. از این دارو نیز برای درمان جوش ها(آکنه) و درمان دمل ها (معمولا بر روی صورت) استفاده می شود.

قرص آهسته رهش داکسی سایکلین نیز برای جلوگیری از مالاریا و درمان عفونت سیاه زخم  استفاده می شود.

داکسی سایکلین از خانواده آنتی بیوتیکهای تتراسایکلین می باشد.این دارو باکتری ها را کشته و از رشد آنها جلوگیری می نماید. گرچه ، این دارو برای سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت ویروسی اثر نمی کند.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
پودر محلول در آب
کپسول
کپسول، پیوسته رهش
قرص آهسته رهش
کپسول آهسته رهش
شربت
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

مصرف داکسی سایکلین ممکن است باعث از بین رفتن رنگ دائمی دندان شود و سرعت رشد استخوان ها را به تاخیر بیاندازد .مصرف این دارو در کودکان 8 سال و پایین تر (به جز برای درمان سیاه زخم ) نباید استفاده شود، مگر اینکه توسط دکتر تجویز شده باشد.
سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات داکسی سایکلین درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود . با این حال، در افراد سالمند مبتلا به بیماریهای قلبی ، کلیوی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است . برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی برای نوزاد مضر است .باید در دوران شیردهی از یک داروی جایگزین استفاده نمود یا شیردهی بهنگام مصرف دارو متوقف شود.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Acitretin
Amoxicillin
Ampicillin
Bacampicillin
Bexarotene
Cloxacillin
Dicloxacillin
Digoxin
Etretinate
Isotretinoin
Methicillin
Methotrexate
Nafcillin
Oxacillin
Penicillin G
Penicillin G Benzathine
Penicillin G Procaine
Penicillin V
Piperacillin
Pivampicillin
Sultamicillin
Temocillin
Tretinoin
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Aluminum Carbonate, Basic
Aluminum Hydroxide
Aluminum Phosphate
Bismuth Subsalicylate
Calcium
Dihydroxyaluminum Aminoacetate
Dihydroxyaluminum Sodium Carbonate
Iron
Magaldrate
Magnesium Carbonate
Magnesium Hydroxide
Magnesium Oxide
Magnesium Trisilicate
Rifampin
Rifapentine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

 • آسم :شربت ویبرامایسین (Vibramycin® ) شامل متا بی سولفید سدیم است ، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک در بیماران مبتلا به این بیماری شود.
 • اسهال
 • عفونت های کاندیدیاز واژن : با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این بیماری را تشدید کند.
 • مشکلات کلیوی : با احتیاط استفاده کنید. ممکن است اثرات این دارو به دلیل دفع آهسته از بدن افزایش یابد.
   

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو با یک بروشرو برای راهنمایی استفاده از دارو بهمراه است .دستورالعمل را با دقت بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید. اگر سوالی برایتان بوجود آمد ، می توانید با پزشک معالج تماس بگیرید .

استفاده از قرص آهسته رهش و یا قرص:

اگر ناراحتی معده دارید ، این دارو را با غذا یا شیر مصرف نمایید.
ممکن است نیاز به مصرف نصف قرص باشد . قرص را بین انگشت شست و سبابه قرار دهید و با دقت آنرا نصف نمایید. 
همچنین می توان قرص را خرد نموده و با مواد غذایی نرم و سرد ی مانند سیب استفاده نمود . این مخلوط باید بلافاصله و بدون اینکه جویده شود ، با یک لیوان آب سرد بلعییده شود . مخلوط را برای مصرف بعدی نگه ندارید.
کپسول پیوسته رهش را ببلعید و از شکستن، جویدن، یا باز کردن آن خودداری نمایید.

اگر از شربت  این دارو استفاده میکنید ، قبل از هر بار استفاده آنرا به خوبی تکان دهید . میزان مصرف را با قاشق اندازه گیری مشخص شده، سرنگ دهانی، یا فنجان پزشکی مصرف نمایید.

برای جلوگیری از سوزش و زخم گلو، مقدار زیادی مایعات بنوشید .

اگر از این دارو برای جلوگیری از مالاریا استفاده می کنید، دارو را 1 یا 2 روز قبل از سفر مصرف نمایید. دارو را هر روز در طول سفر اسنفاده نمایید  و مصرف آنرا به مدت 4 هفته پس از بازگشت ادامه دهید. گرچه، این دارو  نباید بیش از 4 ماه استفاده شود.

کپسول آهسته رهش:


این دارو باید با معده خالی و ترجیحا 1 ساعت قبل، و یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف شود.
این دارو باید با یک لیوان پر از آب مصرف شود.
برای جلوگیری از سوزش گلو، پس از مصرف دارو سریعا دراز نکشید.
فقط از نام تجاری دارویی که دکتر برایتان تجویز کرده استفاده نمایید . مارک های مختلف ممکن است به همان شیوه اثر نکند.

برای برطرف نمودن عفونت بطور کامل، حتی اگر پس از چند روز احساس بهبودی نمودید ، مصرف این دارو باید تا تکمیل درمان استفاده شود. اگر مصرف  دارو خیلی سریع متوقف شود، ممکن است علائم بیماری بازگردد.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (کپسول، قرص آهسته رهش، سوسپانسیون، شربت، قرص):
برای عفونت ها:

 • بزرگسالان:100 میلی گرم هر 12 ساعت در روز اول، و سپس 100 میلی گرم یک بار در روز و یا 50 تا 100 میلی گرم هر 12 ساعت.
 • کودکان بزرگتر از 8 سال با وزن 45 کیلوگرم یا کمتر : میزان مصرف بستگی به وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود.میزان مصرف معمولا 4.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر روز ومنقسم به دو دوز در روز اول درمان . 
 • کودکان تا 8 سال :استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

برای پیشگیری از مالاریا:

 • بزرگسالان:100 میلی گرم یک بار در روز. باید  1 یا 2 روز اول قبل از سفر به منطقه ای که مالاریا ممکن است رخ دهد استفاده شود ، و مصرف دارو باید هر روز در سراسر سفر و به مدت 4 هفته پس از ترک منطقه مالاریاخیز نیز استفاده شود.
 • کودکان بزرگتر از 8 سال : میزان مصرف بستگی به وزن بدن دارد و باید توسط دکتر تعیین شود.معمولا میزان مصرف 2 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر روز است، به صورت تک دوز. باید  1 یا 2 روز اول قبل از سفر به منطقه ای که مالاریا ممکن است رخ دهد استفاده شود ، و مصرف دارو باید هر روز در سراسر سفر و به مدت 4 هفته پس از ترک منطقه مالاریاخیز نیز استفاده شود.
 • کودکان تا 8 سال :استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

برای سیاه زخم:

 • بزرگسالان و کودکان با وزن 45 کیلوگرم یا بیشتر: 100 میلی گرم دو بار در روز به مدت 60 روز (هر 12 ساعت).
 • کودکان با وزن کمتر از 45 کیلوگرم : میزان مصرف بستگی به وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. معمولا میزان مصرف 2.2 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر روز است ، دو بار در روز به مدت 60 روز.

اشکال خوراکی (کپسول آهسته رهش):
برای درمان جوش از روزاسه:

 • بزرگسالان:40 میلی گرم یا یک کپسول یک بار در روز، در صبح .
 • کودکان :استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو بهنگام بارداری می تواند به جنین  آسیب برساند. از اشکال موثر در جلوگیری از بارداری استفاده نمایید . اگر فکر می کنید بهنگام استفاده از این دارو باردار شده اید، به دکتر مراجعه نمایید.

مصرف این دارو ممکن است رنگ پوست، ناخن، چشم، دندان، لثه ها، و یا زخم را تیره کند. اگر نگران این مسائل شدید با دکتر صحبت نمایید.

داکسی سایکلین ممکن است باعث اسهال شود، و در برخی موارد می تواند اسهال را تشدید کند.ممکن است پس از توقف مصرف این دارو و یا 2 ماه بیشتر دچار اسهال شوید. برای درمان اسهال اول باید با دکتر خود را صحبت کنید. داروهای ضداسهال ممکن است اسهال را بدتر کند و یا آن را طولانی تر کند. 
قرص های ضد بارداری (حاوی استروژن) ممکن است بهنگام مصرف داکسی سایکلین به درستی اثر نکند . برای جلوگیری از بارداری، از فرم های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده نمایید . این روشها عبارتند از کاندوم، دیافراگم، و یا فوم های پیشگیری از بارداری.

داکسی سایکلین ممکن است باعث شود پوست در برابر نور خورشید نسبت به طور معمول حساس تر شود. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حتی برای مدت کوتاهی ، ممکن است باعث خارش پوست ، قرمزی یا تغییر رنگ پوست، و یا آفتاب سوختگی شدید شود. 

این دارو ممکن است باعث فشار خون داخل جمجمه شود. این عارضه بیشتر در زنان باردار که اضافه وزن دارند و یا دارای سابقه فشار خون داخل جمجمه  هستند ، رخ دهد. اگر دچار سردرد، تاری دید، یا تغییرات بینایی شدید بافاصله به دکتر مراجعه نمایید .

اگردچار تب، راش، درد مفاصل، یا خستگی شدید ، بلافاصله با دکتر تماس بگیرید . این می تواند علائم سندرم خود ایمنی باشد.
شما نباید از آنتی اسیدهایی که حاوی آلومینیوم، کلسیم و منیزیم، و یا هر محصولی که حاوی آهن مانند ویتامین یا مواد معدنی باشد ، استفاده نمایید.

اگر برای جلوگیری از نیش پشه مالاریا  ،1 یا 2 روز قبل از مسافرت از این دارو استفاده نمایید . از لباس های محافظ، پشه بند و یا مواد دافع حشرات استفاده نمایید.

قبل از انجام هر گونه آزمایش پزشکی، مصرف این دارو را با دکتر خود درمیان بگذارید.

بدون مشورت با دکتراز داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل دارو های با نسخه یا بدون نسخه  [OTC] یا داروها و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 


عوارض ناشناخته

حساسیت شکم یا معده
نفخ
مدفوع خاکستری رنگ
سرفه 
ادرار تیره
کاهش اشتها
اسهال
اسهال آبکی و شدید، که ممکن است خونین شود
عدم وجود بلع
سرگیجه
ضربان قلب سریع
احساس ناراحتی
تب
سردرد
کهیر، خارش، پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
کهیر یا تاول، خارش، بثورات جلدی 
افزایش تشنگی
التهاب مفاصل
درد مفاصل و عضلات
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها  و یا اندام های جنسی
از دست دادن اشتها
تهوع و استفراغ
بی حسی یا سوزن سوزن شدن صورت، دستها و پاها
درد
قرمزی و درد چشم
قرمزی پوست
گلو درد
زخم در دهان
گرفتگی معده
درد معده 
تورم پا یا ساق پا
تورم غدد لنفاوی
تنگی در قفسه سینه
خستگی یا ضعف غیر معمول
کاهش وزن غیر معمول
زردی چشمان و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ناشناخته 

درد پا، یا معده
مدفوع قیری سیاه و سفید
خونریزی لثه
خون در ادرار یا مدفوع
تاری دید
تغییر در توانایی تشخیص رنگ ها، به خصوص آبی یا زرد
درد قفسه سینه
لرز
ترک در پوست
اشکال در تنفس
تغییر غده تیروئید
دوبینی
تورم کل بدن
سوزش معده
افزایش حساسیت پوست به نور خورشید
کمر یا پهلو درد
خون دماغ
درد یا سوزش در گلو
درد در بلع
دفع ادرار دردناک 
پوست رنگپریده
لکه های قرمز بر روی پوست
قرمزی پوست 
قرمزی یا تورم زبان
پوست پوسته شدن
تهوع شدید
درد شدید معده
آفتاب سوختگی شدید
زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب یا زبان و یا در داخل دهان
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
استفراغ خونی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آنتی بیوتیکداکسی سایکلینعفونت های باکتریاییدرمان جوش ها(آکنه)درمان دمل هادرمان عفونت سیاه زخمآنتی بیوتیکهای تتراسایکلینسرماخوردگیآنفولانزا
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه