منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

استات کلسیم

Eliphos PhosLo Phoslyra

دارو شناسی

استات کلسیم  دارویی است برای درمان هیپرفسفاتمی 
آنچه باید در مورد این دارو بدانیم!
استات کلسیم برای درمان هیپرفسفاتمی (فسفات بیش از حد در خون)  در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی نهایی  که دیالیزمی شوند، استفاده می شود. مکانیسم اثر این دارو اینگونه است که استات کلسیم به فسفات در غذایی که می خورید متصل می شود، و بدون اینکه جذب بدن شود دفع میشود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
محلول
کپسول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
 مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن و اثرات استفاده از استات کلسیم در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی استفاده از این دارو ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  باعث اثرات سوء در نوزان می شود ، اما مطالعاتی در رابطه با تاثیر  استفاده از این دارو بر روی نمونه های انسانی انجام نشده است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 

تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Digoxin
Eltrombopag
Ketoconazole

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Chlorothiazide
Chlortetracycline
Ciprofloxacin
Dasatinib
Demeclocycline
Dolutegravir
Doxycycline
Enoxacin
Grepafloxacin
Levofloxacin
Levothyroxine
Lomefloxacin
Methacycline
Minocycline
Norfloxacin
Oxytetracycline
Pefloxacin
Potassium Phosphate
Potassium Phosphate, Dibasic
Potassium Phosphate, Monobasic
Rolitetracycline
Sodium Phosphate
Sodium Phosphate, Dibasic
Sodium Phosphate, Monobasic
Sodium Polystyrene Sulfonate
Sparfloxacin
Strontium Ranelate
Tetracycline
Ticlopidine
Zalcitabine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
هیپرکلسمی (کلسیم بیش از حد در خون)  در بیماران با این شرایط نبایداستفاده شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  بهتراست که این دارو همراه با غذا مصرف شود.
نوع محلول این دارو را با قاشق اندازه گیری مشخص شده و یا سرنگ دهانی، یا فنجان پزشکی اندازه گیری نمایید. 
با دقت هر برنامه رژیم غذایی را که دکتر توصیه کرده است پیگیری نمایید.
اگر شما  به هنگام این دارو باید داروهای دیگری استفاده نمایید، آنها را حداقل 1 ساعت قبل یا 3 ساعت پس از استات کلسیم  مصرف نمایید. اگر باید همزمان این دارو را با داروهای دیگری استفاده نمایید، برای جلوگیری از تداخل دارویی زما ن مصرف هر کدام از دارو ها را با پزشک یا داروساز هماهنگ نمایید.   
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
فسفات بیش از حد در خون:
برای مصرف خوراکی ( محلول):
بزرگسالان: در ابتدا، معمولا  میزان مصرف 10 میلی لیتر با هر وعده غذایی است.میزان دارو بستگی به فسفر بالای خون دارد و همچنین بای توسط دکتر تنظیم شود.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
برای مصرف خوراکی (قرص):
بزرگسالان:2 قرص سه بار در روز همراه با غذا.  در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را افزایش می دهد.
کودکان: استفاده ومیزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. ممکن است پزشک برای اینکه ببیند دارو به درستی عمل کرده ست یا نه ویا روی دادن عوارض جانبی ناخواسته  آزمایشاتی را انجام دهد  .
گاهی اوقات، ممکن است هیپرکلسمی (کلسیم بیش از حد در خون) و هیچ گونه علائم هشدار   دهنده ای نداشته باشد. وممکن است در یک برنامه منظم به هنگام مصرف این دارو نیاز به آزمایش خون باشد تا مقدار کلسیم و فسفر در خون بررسی شود. 
اگرمبتلا به  هیپرکلسمی خفیف هستید ، ممکن است اشتهای خود را از دست داده و دچار تهوع، استفراغ، یا یبوست شوید. اگراین مشکلات شدید باشد، ممکن است احساس گیجی یا  هیجان زدگی به شما دست دهد. اگر دچار هیپرکلسمی حاد شدید بلافاصله دارو را قطع نموده و سپس به دکتر مراجعه نمایید.

از دیگرمحصولاتی که حاوی کلسیم هستند از جمله مکمل های غذایی و آنتی اسیدها را استفاده ننمایید. ممکن است پزشکتان  مقدار مواد غذایی را که حاوی کلسیم  است را برایتان تنظیم کند. مصرف  بیش از حد کلسیم به هنگام مصرف این دارو می تواند موجب هیپرکلسمی شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد شکم و معده
گیجی
یبوست
افسردگی
 خشکی دهان
از دست دادن آگاهی
سردرد
سخنان بی ربط
افزایش ادرار
از دست دادن اشتها
طعم فلزی
ضعف عضلانی
تهوع یا استفراغ
تشنگی
خستگی غیر معمول
کاهش وزن
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض ناشناخته
ورم
اسهال
سرگیجه
ضعف
عوارض غیر شایع
خارش
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان هیپرفسفاتمی (فسفات بیش از حد در خون)قرص استات کلسیمداروی کلسیم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه