منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آباکویر-لامیویودین

Epzicom

دارو شناسی

از ترکیب  آباکویر –لامیویودین به تنهایی ویا با داروهای دیگر در درمان عفونت های  ناشی از ویروس اچ آی وی یا نقص ایمنی اکتسابی استفاده میشود.اچ آی وی ویروسی است که باعث  بروز سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا همان بیماری شناخته شده ایدز میگردد.اگرچه  تجویز این دارو  نمیتواند درمانی قطعی برای جلوگیری از سرایت عفونت و ویروس اچ آی وی باشد اما به هرحال استفاده از آن میتواند از تکثیر سلولی  ممانعت نمایدو سرعت تخریب سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد . این دارو گسترش دامنه   مشکلات بیماری ایدز را کنترل و توسعه آن را به تاخیر میاندازد .لازم به ذکر است این  ترکیب مانع از شیوع و انتقال این ویروس به سایرین نگردیده و عموما افراد مبتلا به این بیماری همان علایم و نشانه های بیماری ایدز را از خود بروز میدهند. این ترکیب فقط با نسخه پزشک و در فرم قرص مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول به هر دارویی و یا این داروی خاص  حتما پزشک معالج خودرا مطلع سازید.همچنین درمانگران خودرا  از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید آگاه نمایید. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.
اطفال

تا کنون مطالعات دقیق و کافی برای بررسی اثربخشی و ایمنی این ترکیب در کودکان  انجام نگرفته است.

سالمندان
مطالعات دقیق ومناسبی در این زمینه انجام شده است و تا به امروز مشکلات خاصی مبنی بر عدم سودمندی ای دارو در این قشر اثبات نشده است  .در هرصورت اقدامات احتیاطی برای سالخوردگان که به علت کهولت سن  بیشتر در معرض بیماری های قلبی –ریوی و کلیوی هستند  باید در نظر گرفته شود.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.
تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد.استفاده از این ترکیب با داروهای زیر توصیه نمیشود و چناچه پزشک خود را از خوردن این داروها مطلع سازید وی ممکن است درمان دارویی شما را تغییر دهد .
Dasabuvir
Interferon Alfa
Paritaprevir
Ribavirin
Zalcitabine
‌استفاده همزمان از این دارو با هرکدام از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود اما در پاره ای موارد میتواند بهترین درمان دارویی نیز به شمار آید که در این صورت پزشک تغییراتی در الگوو میزان مصرف به وجود می اورد.
Methadone
Tipranavir

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكنند.

ابتلا به بیماری های دیگر
وقوع مشكلات پزشکی  ديگر ممكن است بر روي اثربخشی اين دارو تاثيرگذار باشند. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
دیابت
حمله قلبی حمله قلبی، سابقه یا
بیماری قلبی
هپاتیت  B
هپاتیت C
هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا و یا چربی خون)
فشار خون بالا
میوپاتی (ضعف عضلانی) کند.
بیماری های ژنتیکی (به عنوان مثال، تنوع ژنی به نام HLA-B * 5701
بیماری کلیوی، شدید
بیماری کبد.

نحوه مصرف

دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کرده و هرگز بیشتر از میزان تجویز شده و یابرای  دفعات زیاد تر ویا برای مدت طولانی تر نخورید .هرگونه ابهام درمورد طریقه استفاده از دارو را با مطالعه  دستورالعمل دارویی مندرج در هر بسته ازدارو  از بین ببرید و آن را با پزشک معالجه خود مطرح سازید.دارو را به صورت کامل در طول مدت درمان استفاده کنید و هرگز سرخود و بی مشاوره با پزشک حتی  در صورت  احساس بهبودی مصرف آن را متوقف ننمایید.این دارو باید در کنار سایر داروهای تجویزی بیماری ایدز استفاده شود..بهترین زمان کار آیی دارو وقتی است که جریان خون در بدن ثابت و کافی باشد و این زمانی محقق میگردد که دارو به میزان وسرزمان مصرف شود. به هنگام نزدیک شدن به اتمام دارو آن را به پزشک اطلاع دهید زیرا در صورت قطع درمان مقدار ویروس موجود درخون افزایش میابد و ویروس نسبت به دارو مقاوم ترگشته و درمان آن سختتر خواهد بود. مقدار دوز مصرفی شما درروز به قوی بودن دارو و تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو
پیروی نمایید . اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید  . مقدار داروی مصرفی شما در روز و  همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

 

میزان مصرف خوراکی دارو(قرص)

برای عفونت ویروس  اچ آی وی
بزرگسالان-600 میلی گرم از آباکاویر و 300 میلی گرم لامیوودین (برابر یک قرص) یک بار در روز.
کودکان- استفاده و دوز باید توسط دکتر شما تعیین شود.

 

در صورت فراموش كردن دوزي از اين دارو به محض يادآوري آنرا استعمال كنيد. چنانچه تقريبا زمان دوز بعدي فرا رسيده بود، طبق همان زمانبندي پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آنداروی اضافی نخورید.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فوریت  های اورژانس تماس بگیرید.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
تا زمانی که دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید .

 

شیوه نگهداری از دارو

اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. دور از دسترس كودكان قرار دهيد. در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

اقدامات احتیاطی

در فواصل زمانی منظم به پزشک معالجه کنید تا از عملکرد داروها بر روند پیشرفت و پروسهٔ درمان بیماری شما آگاه شود. گاهی ممکن است آزمایش خون نیز برای بررسی بیشتر به عمل آید. واکنش های آلرژیک خطرناک و جدی میتوانند درزمان استفاده و یا در طول شش هفته بعداز شروع  استفاده رخ دهند.اگرچه زمان مشخصی نخواهند داشت و و عوارض ممکن است هرزمانی بروز کنند.این واکنش ها در صورت عدم درمان باعث افت شدید فشار خون ودرموارد شدید تر منجر به مرگ میشوند. در صورت بروز هرکدام از عوامل زیردر کودکتان سریعا پزشک معالج را آگاه نمایید.
تب ناگهانی، بثورات پوستی، اسهال، تهوع، درد معده، استفراغ، و یا یک احساس خستگی غیر معمول و یا بیماری، سرفه، تنگی نفس، درد گلو.
به هنگام دریافت این دارو دستورالعمل آن را مطالعه فرمائید این اطلاعات شامل واکنشهای الرژیک حاصل از این دارووطریقهٔ درمان آنهاست .بهتر است همیشه آن را همراه خود داشته باشید.اگر شما از استفاده از این دارو به علت پیامد
های آلرژیک آن منع شده اید هرگز از این دارو استفاده نکنید زیرا یک واکنش الرژیک شدید و حتی  در مواردی مرگ از تبعات استفاده آن خواهد بود . اگر از داروی اباکویر در گذشته استفاده کرده و چنان چه به آن واکنش نشان داده اید حتما با پزشک درمیان بگذارید .ازدو  واکنش نادر ولی جدی به این دارو میتوان به  اسیدوز لاکتیک (اسید زیاد در خون) و سمیت کبدی،(کبد بزرگ شده) اشاره کرد. این پیامد دربین زنان چاقی که اضافه وزن دارند و برای مدت طولانی از این داروها استفاده کرده اند بیشتر رایج میباشد درصورتی که فرزند شما علایم بیشتر ازیکی از موارد زیر را دارا باشد سریعا با پزشک تماس بگیرید:
درد شکم یا معده درد- ادرار تیره- کاهش اشتها- اسهال- احساس عمومی ناخوشایند- مدفوع رنگ روشن- گرفتگی عضله و درد- تهوع- خستگی غیر معمول و یا ضعف- مشکلات تنفسی-استفراغیا زردی پوست یا چشم
درزمان استعمال دارو ممکن است سیستم ایمنی بدن شما قویتر گشته و با عفونت های پنهان و نهفته ای نظیر عفونت های توبرکلوسیس یا ذات الریه مبارزه کند.چنان چه تغییراتی در حال عمومی خود حس کرده پزشکتان را مطلع سازید. چنانچه به این بیماری مبتلا گشته اید از شیردادن به نوزاد اجتناب نمایید زیرا احتمال انتقال ویروس به کودک از این طریق وجوددارد.

این دارو مانع  از گسترش و انتقال ویروس اچ آی وی به شریک زندگیتان در زمان همبستری نخواهد شد و بهتر است
نکات ایمنی را هنگام برقراری نزدیکی رعایت فرمایید واز وسایل شخصی  و ریش تراش شخصی استفاده کنید و هنگام تماس با وسایل تیز و برنده جوانب احتیاط را به عمل آورید.استفاده از این دارو ممکن است موجب تمرکز و افزایش چربی در برخی نواحی بدن شود . اگر شما متوجه تغییراتی در شکل بدن خود از جمله  تجمع مقدار چربی درقسمت فوقانی کمریا  گردن ،  اطراف قفسه سینه، و یا منطقه معده شده اید سریعا با پزشک مشورت کنید.در مواردی ممکن است  چربی از پاها، بازوها، و یا چهره کاهش یابد 
این دارو ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد. اگر شما سیگار می کشید یا در حال حاضر بیماری قلبی، فشار خون بالا، یا کلسترول بالا و یا چربی خون دارید تحقق این امر بیشتر خواهد بود. 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتي كه يك دارو به همراه دارد امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز موجود است. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد:
بیشتر رایج
واکنش های افزایش حساسیت در شکم یا  معده- سرفه - اسهال- تب- سردرد- تهوع- بی حسی یا سوزش در صورت، پاها، و یا دست-درد در مفاصل- درد در عضلات- تنگی نفس-بثورات پوستی- گلو درد- تورم پا یا ساق پا-حال عمومی ناخوشایند- خستگی غیر معمول و یا ضعف-و استفراغ
بروز شناخته شده نیست
تاول پوست، یا شل شدن پوست
نفخ
 سوزش، بی حسی، سوزن سوزن شدن
درد قفسه سینه
لرز
یبوست
تشنج
ادرار تیره
کاهش اشتها
اسهال
ناتوانی در بلع
سرگیجه
ضربان سریع قلب 
 تنفس کم عمق سریع،
احساس پری و سیری
حال عمومی ناخوشایند
کهیر یا تاول
سوء هاضمه
خارش
مدفوع رنگ روشن
از دست دادن اشتها
دست دادن کنترل مثانه
گرفتگی عضله
اسپاسم عضلانی 
معده درد
رنگپریدگی پوست
پف کردگی یا تورم پلک و یا دور چشم، صورت، لبها، زبان 
قرمزی، تحریک چشم ها
قرمزی پوست
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
خواب آلودگی
زخم،  و یا لکه های سفید بر روی لب ها و یا در دهان
از دست دادن ناگهانی هوشیاری
تورم غدد لنفاوی، درد، در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
تنگی  قفسه سینه
تنفس مشکل 
بی ثباتی و یا ناراحتی
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
درد شکم یا معده 
ضعف در بازوها، دست ها، پاها
خس خس
وقوع بعضی از عوارض جانبی مراقبت پزشکی خاصی را نمی طلبد و این عوارض به مرور با عادت بدن شما به داروها از بین میروند.درصورتی که علایم آزاردهنده و ادامه دار بودند درمانگران خود راآگاه سازید.
عللی که بیشتر رایج هستند
اختلال خواب
احساس سوزش در قفسه سینه یا شکم
ترس

سبکی سر
عصبانیت
احساس چرخش و سرگیجه
سردرد شدید و ضرباندار
بیخوابی
ناراحتی معده
حساسیت به لمس در ناحیه معده
اختلالات خواب
بروز شناخته شده نیست
 تنفس غیرطبیعی
تاری دید
سوزش،  خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن، 
خشکی دهان
التهابات پوستی

به دست آوردن وزن دور گردن، قسمت فوقانی پشت، سینه، صورت، و یا دور کمر
ریزش مو
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
ضعف عضلانی
تعریق
تورم یا التهاب دهان
نازک شدن مو
کاهش وزن بدون علت

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایدزنقص ایمنی اکتسابیبیماری جنسیبیماری سکسی