منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دفراسیروکس

Exjade Jadenu

دارو شناسیهمچنین از این دارو در بیماران با سندرم تالاسمی برای برطرف نمودن آهن از بدن استفاد می شود. دفراسیروکس با آهن مخلوط شده سپس ترکیب آهن و دفراسیروکس توسط کلیه ها  از بدن دفع می شود.در صورت وجود آهن فراوان در بدن موجب آسیب به اعضا و بافت های مختلف می شود . این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص محلول در آب
قرص

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات دفراسیروکس در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی با تزریق بیش از حد آهن خون در کودکانی که زیر 2 سال هستند، ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده از دفراسیروکس بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری  انجام نشده است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Aluminum Carbonate, Basic
Aluminum Hydroxide
Aluminum Oxide
Aluminum Phosphate
Cholestyramine
Colesevelam
Colestipol
Dihydroxyaluminum Aminoacetate
Dihydroxyaluminum Sodium Carbonate
Duloxetine
Enzalutamide
Fosphenytoin
Phenobarbital
Phenytoin
Rifampin
Ritonavir
Theophylline
Tizanidine
Warfarin

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
اختلالات مغز استخوان خون  (به عنوان مثال، آگرانولوسیتوز، آنمی، نوتروپنی) 
مشکلات چشم (به عنوان مثال، آب مروارید، آب سیاه) 
مشکلات شنوایی
مشکلات کلیوی مانند سندرم فانکونیز
بیماری های شکمی مانند زخم ، خونریزی و سوراخ (با احتیاط مصرف شود،ممکن است شرایط وخیم تر شود)
مشکلات مغز استخوان مانند سندرم میلودیسپلاستیک
سرطان
مشکلات حاد کلیوی
 مشکلات حاد کبدی
بیماری های کبدی مانند هپاتیت(ممکن است میزان کمی از این دارو نیاز باشد)
ترومبوسی توپنیا(کمبود پلاکت خون)در این بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
قرص را کاملا با آب یا مایعات دیگر ببلعید.
اگر با بلعیدن کامل قرص مشکل دارید می توان آنرا با غذاهای نرم مخلوط نموده و سپس آنرا میل نمایید.
از جویدن و خرد کردن قرص اجتناب فرمایید.
بهترین روش استفاده از قرص محلول در آب، هر روز در یک ساعت معین با شکم خالی حداقل 30 دقیقه قبل از غذا مصرف نمایید. 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای آهن اضافه بعد از انتقال خون
برای مصرف خوراکی(قرص)
بزرگسالان و کودکان 2سال و بزرگتر:میزان مصرف بای بر اساس وزن بدن و توسط پزشک معین شود. در ابتدا معمولا هر روز به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن 14میلی گرم. در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را تنظیم نماید. اگر چه معمولا میزان دارو به بیش از 28میلی گرم به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن در روز نمی باشد. 
کودکان بالاتر از 2 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکترتعیین شود.
برای مصرف خوراکی(قرص محلول درآب )
بزرگسالان و کودکان 2سال و بزرگتر:میزان مصرف بای بر اساس وزن بدن و توسط پزشک معین شود. در ابتدا معمولا هر روز به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن 20 میلی گرم. در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را تنظیم نماید. اگر چه معمولا میزان دارو به بیش از 40 میلی گرم به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن در روز نمی باشد. 
کودکان بالاتر از 2 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکترتعیین شود.
برای آهن اضافه در سندرم تالاسمی غیر وابسته به انتقال خون
برای مصرف خوراکی(قرص)
بزرگسالان و کودکان 10سال و بزرگتر:میزان مصرف بای بر اساس وزن بدن و توسط پزشک معین شود. در ابتدا معمولا هر روز به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن 7میلی گرم. در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را تنظیم نماید. اگر چه معمولا میزان دارو به بیش از14 میلی گرم به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن در روز نمی باشد. 
کودکان بالاتر از 10 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکترتعیین شود.
برای مصرف خوراکی(قرص محلول درآب )
بزرگسالان و کودکان 10سال و بزرگتر:میزان مصرف بای بر اساس وزن بدن و توسط پزشک معین شود. در ابتدا معمولا هر روز به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن 10 میلی گرم. در صورت نیاز ممکن است پزشک میزان دارو را تنظیم نماید. اگر چه معمولا میزان دارو به بیش از 20 میلی گرم به ازای هر یک کیلو گرم از وزن بدن در روز نمی باشد. 
کودکان بالاتر از 10 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکترتعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
  دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
مصرف دفراسیروکس ممکن است باعث مشکلات بینایی و یا شنوایی شود.اگر متوجه هرگونه  مشکل در شنیدن یا بینایی مانند تاری دید یا مشکل در دید شب یا مشکل در دیدن رنگها شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید . 
اگربه هنگام مصرف این دارو با سوزش سر معده ، سردرد ،تب ،مدفوع کمرنگ ،ادرار تیره ،از دست دادن اشتها تهوع ،ضعف و خستگی جسمانی ،زردی پوست وچشم مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید.این ها می تواند علائم مشکلات کبدی شود.
   اگربه هنگام مصرف این دارو با مدفوع کمرنگ ،ادرار تیره ، تب ، ضعف و خستگی غیرعادی مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید
اگربه هنگام مصرف این دارو دچار گیجی ، کاهش حجم ادرار، گرفتگی عضلات ،اضافه وزن ، غش ورم صورت ،قوزک پا، دست و پا شدید حتما به دکترمراجعه نمایید.این ها می تواند علائم مشکلات کلیوی باشد.
 درد ،گرفتگی و سوزش دل یا شکم، مدفوع تیره یا سیاه رنگ، یبوست ، اسهال ،تپش قلب ،سوء هاضمه، استفراغ همراه با خون یا موادی شبیه قهوه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید.این ها می تواند علائم دل درد جدی یا مشکلات روده ای باشد.
با مصرف این دارو می تواند واکنشات جدی پوستی رخ دهد. اگر دچار تاول ، رنگ پریدگی پوست ، زخم های قرمز در پوست ،  زخم یا درد در پوست ،تب و لرز شدید حتما به دکترمراجعه نمایید.
در مدت درمان با این دارو ممکن است با واکنش های جدی روبرو شوید . بلافاصله بعد از مشاهده علائم، خواب     آلود گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد .بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف دفراسیروکس از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.
این دارو ممکن است  باعث نوع جدی از واکنش های آلرژیک، شامل آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. نشانه این واکنش به هنگام تنفس بسیار سریع یا نامنظم، نفس نفس زدن ، خس خس، یا غش. نشانه های دیگرشامل تغییر در رنگ پوست صورت، تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان و یا گلو. اگر دچار این عوارض شدید بلافاصله به فوریتهای پزشکی مراجعه نمایید.
مصرف دفراسیروکس می تواند به طور موقت تعداد گلبولهای سفید در خون را کاهش دهد در نتیجه شانس ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد و همچنین می تواند تعداد پلاکت هایی را که برای خون لازم است کاهش دهد.
ازمعاشرت با افرادی که  مبتلا به عفونت هستند، اجتناب فرمایید . به هنگام استفاده از مسواک ،نخ دندان ، خلال دندان مراقب باشید ممکن است دکتر معالجتان یا دندانپزشک روش دیگری را برای تمیزکردن دندان هایتان پیشنهاد دهند.
  به هنگام استفاده از اشیاء نوک تیز مانند ناخن گیر یا تیغ ریش تراش مراقب باشید تا خود را زخمی نکنید ، از ورزشها یا دیکر کارهایی که موجب آسیب دیدگی یا مجروحیت  شما شود اجتناب کنید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد در ناحیه شکم یا دل
اسهال
استفراغ
تغییر در صدا
تهوع
گوش درد
گیجی
عوارض نادر
نابینایی
تاری دید
تغییر در بینایی
درد یا ناراحتی در چشم
تغییر درشنیدن
عوارض ناشناخته
مدفوع سیاه یا قیری
خونریزی لثه
کاهش حجم ادرار
ادرار یا مدفوع خونی
ادرار تیره رنگ
احساس  ضعف یا خستگی
کهیر ، تاول یا حساسیت در پوست
بی حالی
تورم صورت،  پلک ، لبها ،زبان، گلو،اندامهای جنسی ،انگشتان دست، دست ها، پاها
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

برطرف نمودن آهن فراوان در بدن بعد از تزریق خونتالاسمی
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه