منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فلاوکسات

Flavoxate

دارو شناسی

فلاوکسات به گروه  داروهای  ضد اسپاسم تعلق دارد که به کاهش اسپاسم عضلات مثانه کمک می کند و مشکلات ادراری را کاهش می دهد.
این دارو فقط با نسخه پزشک دردسترس است.

این محصول درفرم های زیردردسترس می باشد:
•    قرص
 
اسامی تجاری
1.    Urispas

 

پیش از مصرف

درتصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد.  درانتخاب این دارو دقت کنید.  حتما با نظر پزشک ازاین دارو استفاده کنید.  

آلرژی و حساسیت
وجود هرگونه حساسیت به این دارو یا داروهای دیگررا به اطلاع پزشکتان برسانید.  همچنین وجود هرگونه حساسیت به غذا،  رنگ،  مواد نگهدارنده و یا حیوانات را به پزشکتان اطلاع دهید.  

برای استفاده ازداروهای بدون نسخه حتما بروشورآنها را به دقت مطالعه کنید.

 

اطفال
مطالعات مناسب تا به امروز درمورد مصرف این دارو درکودکان زیر12 سال انجام نشده است.  مصرف داروی فلاوکسات درکودکان زیر12 سال توصیه نمی شود زیرا ایمنی و اثربخشی این دارو درکودکان ثابت نشده است.

سالمندان
با استفاده از این دارو احتمال بروزگیجی درسالمندان وجود دارد.  سالمندان بیش ازافراد جوان نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس هستند.

دوران بارداری
هرچند مطالعات انجام شده برروی حیوانات اثرات سوء نشان داده اند اما مطالعات کافی برروی زنان  بارداردراین زمینه انجام نشده است.

دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ تحقیقی برروی زنان  شیرده انجام نشده که نشان دهنده میزان خطر برای نوزاد دردوران شیردهی باشد.  دردوران شیردهی برای استفاده از یک دارو،  خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد.

تداخلات دارویی
اگرچه بعضی ازداروها نباید با یکدیگرمصرف بشوند،  اما گاهی اوقات لازم است دو دارو همزمان استفاده شوند حتی اگرتداخل دارویی داشته باشند.  درچنین مواردی ممکن است پزشک دوزدارو را عوض کند و یا سایراقدامات احتیاطی لازم را به عمل آورد.  

درصورتی که هرنوع داروی دیگری چه با نسخه پزشک و چه بدون نسخه پزشک مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 

استفاده ازاین دارو با هریک ازداروهای زیرممکن است خطربعضی ازعوارض جانبی را افزایش دهد اما استفاده ازدو دارو بطورهمزمان ممکن است بهترین درمان برای شما باشد درچنین مواردی ممکن است پزشک دوزیک دارویا هردو دارو را و یا زمان مصرف یک یا هردو دارو را عوض کند:
 

•    Bupropion
•    Donepezil
•    Oxymorphone

تداخلات دارویی دیگر
بعضی ازداروها را نباید باغذا و یا درنزدیکی وقت غذا و یا با غذاهای خاصی مصرف کرد چون ممکن است تداخل داروی پیش بیاید. استفاده ازالکل یا سیگاردرهنگام مصرف بعضی ازداروها هم ممکن است موجب تداخل دارویی بشود. 
 
سایرمشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگری ممکن است برروی استفاده ازاین دارو اثرگذارباشد.  وجود هرگونه مشکل پزشکی دیگری از قبیل موارد زیررا به اطلاع پزشک خود برسانید:

 

•    خونریزی شدید
•    گلوکوم  
•    انسداد روده یا سایرمشکلات روده یا معده  
•    انسداد دستگاه ادراری   مصرف این داروممکن است بیماری را تشدید کند.
•    بزرگی پروستات  مصرف این دارو ممکن است باعث سخت ادرار کردن بشود.

نحوه مصرف

این دارو را فقط با تجویزپزشک مصرف کنید.  این دارو فقط باید توسط پزشک برای شما تجویزشود تا شرایط شما را بهبود بخشد.  دارو را بیش از میزان تجویزشده مصرف نکنید.
 

قبل ازاستفاده ازاین دارو مطمئن شوید که از تمامی مزایا و خطرات دارو مطلع هستید.  بروشورآن را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را درمورد دارو کسب کنید. اگر ابهامی وجود داشت با پزشک خود مطرح کنید. 
 

این دارو را با آب و با معده خالی مصرف کنید.  اما ممکن است برای کاهش مشکلات معده پزشک توصیه کند که دارو با شیر یا غذا مصرف شود.

دوزدارو
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت می باشد.  ازاین دارو طبق دستورپزشک و یا دستورات روی جعبه استفاده کنید.  اطلاعات داده شده مقدارمتوسط مصرف این دارو را نشان می دهد.  

اگرمیزان مصرف شما با آنچه روی برچسب جعبه نوشته شده متفاوت است آن را طبق دستورپزشک تغییردهید.

مقدارمصرف شما بستگی به میزان دوزدارو دارد. همچنین تعداد دفعاتی که درطول روز دارو مصرف می کنید و فاصله بین دوزهای دارویی و همچنین مدت زمان مصرف داروبستگی به بیماری شما دارد.
 

برای اشکال خوراکی قرص:  
•    بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال 100 تا 200  میلی گرم  3 یا 4 باردرروز.   
•    کودکان زیر12 سال  استفاده و دوز توسط پزشک تنظیم می شود.  

درصورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟ 
اگریکبارمصرف دارو را فراموش کردید آن را دراولین فرصت مصرف کنید اما اگربه زمان مصرف دوزبعدی نزدیک هستید تا آن زمان صبرکنید.  دوزبعدی را طبق معمول مصرف کنید. مصرف دارو را دو برابرنکنید. 

درهنگام استفاده بیش ازحد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این صورت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

درهنگام مصرف دارو چه موارد تغذیه ای را باید درنظرگرفت؟
اگرپزشک معالج رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه نگهداری ازدارو
دارو را دردمای معمولی اتاق نگهداری کنید و ازگرما، رطوبت، نورمستقیم و یخ زدگی محافظت کنید. دردارو را محکم ببندید.  دورازدسترس اطفال نگهداری کنید.  دارورا بیش از حد نیاز خود تهیه نکنید. ازپزشک خود بپرسید با داروهای اضافه چه باید کرد.

 

اقدامات احتیاطی

کنترل و معاینه مرتب بیماردرطول درمان و استفاده ازاین دارو برای اطمینان ازعملکرد آن حائز اهمیت است.  ممکن است انجام آزمایش خون و ادرارجهت بررسی عوارض دارو لازم باشد.
 

مصرف این دارو ممکن است باعث حساسیت چشمها به نور بشود دراینصورت استفاده ازعینک آفتابی به کاهش مشکل کمک می کند.
 

این دارو ممکن است باعث سرگیجه و تاری دید بشود.  پیش ازانجام  مواردی مانند رانندگی،  کاربا ماشین آلات دقیق یا کارهای دیگری که ممکن است خطرناک باشند،  با پزشک معالج خود مشورت کنید. 
 

مصرف این دارو ممکن است میزان تعریق را کاهش دهد که درنتیجه حرارت بدن بالا می رود.  درهنگام مصرف این دارو همزمان با ورزش کردن و آب و هوای گرم بیشترازخود مراقبت کنید.  

همچنین استفاده ازسونا و حمام آب گرم ممکن است باعث شود دچارسرگیجه،  و یا ضعف شوید.
 

مصرف این دارو باعث خشکی شدید دهان،  بینی و گلو می شود.  برای تسکین موقت این عارضه می توانید ازآب نباتهای بدون قند،  آدامس و یا تکه های کوچک یخ دردهان استفاده کنید تا جایگزین بزاق بشود. اما اگراین خشکی بیش از2 هفته طول کشید، به دندانپزشک مراجعه کنید.  

ممکن است خشکی دهان بمدت طولانی ناشی از بیماریهای دندان شامل پوسیدگی دندان،  بیماری لثه و یا عفونت قارچی دهان باشد.
 

عوارض جانبی

یک داروعلاوه براثرات مورد نیازممکن است عوارض ناخواسته ای هم داشته باشد.  درطول درمان ممکن است بدن با دارو تنظیم شده و عوارض جانبی ازبین برود.  

اگرچه تمامی این عوارض دریک فرد مشاهده نمی شود اما درصورت بروزهریک از عوارض جانبی ممکن است به مراقبت های پزشکی نیازداشته باشید.
 

برخی ازعوارض جانبی نیازی به توجهات پزشکی ندارد.  این عوارض ممکن است درطول درمان و تنظیم بدن با دارو برطرف شود.  پزشک شما می تواند راههایی برای جلوگیری و یا کاهش عوارض به شما توصیه کند.  

اگرعوارض جانبی برای بیماررخ داد بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

اسپاسم عضلات مثانهکاهش اسپاسم عضلات مثانهمشکلات ادراریداروهای ضد اسپاسمکاهش مشکلات ادراری
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه