منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

هگزامینولوولینیت

Hexaminolevulinate

دارو شناسی

هگزامینولوولینیت یک عامل تصویربرداری است که در روشی به نام سیستوسکوپی برای مثانه استفاده می شود. عوامل تصویربرداری کمک می کنند تا تصاویری از بخش های مختلف بدن، مانند مثانه، ایجاد شود. هگزامینولوولینیت برای بررسی سلول های سرطانی در مثانه استفاده می شود. این دارو فقط یا تحت نظارت مستقیم پزشک استفاده می شود و به شکل پودر برای محلول موجود می باشد. 

پیش از مصرف

در مورد مصرف هر دارویی، بهتر است مزیت ها و معایب آن دارو در کنار یکدیگر قرار گرفته و با هم مقایسه شوند. تصمیم نهایی توسط بیمار و پزشک گرفته می شود. در مورد داروی مورد بحث، موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:

آلرژی و حساسیت

اگر تاکنون به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، با پزشک خود در میان بگذارید. به علاوه هر گونه حساسیت دیگری، مانند حساسیت های غذایی، حساسیت به رنگ و مواد نگهدارنده و حیوانات را نیز به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی بدون تجویز پزشک مصرف می کنید، حتما بسته بندی آن را مطالعه کنید.

کودکان

در مورد ارتباط بین سن و تاثیر دارو بر کودکان تحقیقی انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی آن نیز مشخص نشده است.

سالمندان

مطالعاتی که تاکنون در مورد داروی هگزامینولوولینیت انجام شده، محدودیت مصرف در رابطه با این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.

تداخلات دارویی

گرچه برخی داروها نباید همزمان با هم مصرف شوند، اما در برخی موارد، علیرغم وجود تداخلات دارویی، دو داروی مختلف باید همزمان مصرف شوند. در این موارد احتمالا پزشک مقدار مصرف داروها را تغییر می دهد یا اینکه اقدامات احتیاطی دیگری توصیه شوند. در زمان مصرف این دارو، اگر هر یک از داوهای زیر را نیز مصرف می کنید، بسیار مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید.

دیگر تداخلات دارویی

بعضی داروها نباید در زمان خوردن غذا یا فورا پس از آن مصرف شوند، چرا که احتمال بروز مشکلاتی وجود دارد. مصرف تنباکو و الکل نیز با بعضی داروها مشکلاتی را در پی خواهد داشت. در مورد مصرف داروی خود و چگونگی و زمان مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید. 

سایر مشکلات پزشکی

وجود برخی دیگر از مشکلات پزشکی بر روی مصرف دارو تاثیر می گذارد. در صورتی که هرگونه مشکل پزشکی دیگری دارید، حتما پزشک خود را مطلع سازید، به ویژه یکی از موارد زیر: 

 • سرطان مثانه که از طریق محلول BCG ( باسیلوس کالمت گرن) در 90 روز گذشته درمان شده است. 
 • خون در ادرار
 • پورفیری (یک مشکل آنزیمی) – در بیماران دارای این شرایط نباید استفاده شود. 
 • درد مثانه 
 • گرفتگی مثانه – با احتیاط مصرف شود. این دارو ممکن است شرایط را بدتر سازد. 

نحوه مصرف

داروی هگزامینولوولینیت توسط یک پرستار یا تکنیسین آموزش دیده و در بیمارستان یا کلینیک مورد مصرف قرار می گیرد. این دارو از طریق یک لوله (کاتتر) که در مثانه قرار داده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. 
لوله خارج می شود و دارو حداقل به مدت 1 ساعت در مثانه باقی می ماند. در این مدت فرد ممکن است حرکاتی داشته باشد. اگر نگه داشتن دارو به مدت 1 ساعت در مثانه توسط بیمار امکان پذیر نباشد، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. 

اقدامات احتیاطی

این دارو ممکن است منجر به یک واکنش حساسیتی شدید به نام آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی بسیار خطرناک است و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک اطلاع دهید: کهیر، خارش، خشن شدن صدا، التهاب دست ها، صورت یا دهان، مشکل در تنفس و بلع و درد قفسه سینه پس از دریافت دارو.

عوارض جانبی

در کنار تاثیرات مفید، هر دارو دارای عوارض جانبی نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت بروز هریک از آنها درمان های خاصی لازم است. در صورت مشاهده ی هر یک از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

عوارض رایج تر

 • خون در ادرار 
 • سوزش در هنگام دفع ادرار
 • مشکل در دفع ادرار یا ادرار دردناک 
 • تکرر ادرار 
 • درد یا گرفتگی قسمت پایین شکم 

عوارض ناشناخته

 1. ادرار تیره یا به رنگ خون 
 2. سرفه 
 3. مشکل در تنفس یا بلع 
 4. سرگیجه 
 5. سریع شدن ضربان قلب 
 6. تب
 7. کهیر
 8. خارش
 9. تهوع
 10. پف کردن یا التهاب پلک ها، اطراف چشم ها، صورت، لب ها یا زبان. 
 11. قرمزی پوست، به ویژه اطراف گوش ها
 12. تنگی نفس
 13. بثورات پوستی
 14. تنگی و سفتی در قفسه سینه 
 15. خستگی یا ضعف غیرعادی
 16. خس خس کردن 

عوارض دیگری که در اینجا لیست نشده اند هم ممکن است اتفاق بیفتد. به هرحال در صورت مشاهده هرگونه عوارض به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

هگزامینولوولینیتعامل تصویربرداریسیستوسکوپی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه