منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

هیستامین (داخل پوستی)

Histamin

دارو شناسی

هیستامین برای تشخیص مشکلات و بیماری های معده استفاده می شود.این تست میزان اسید تولید شده توسط معده را مشخص می کند. 
چگونگی انجام تست معده: قبل از مصرف این دارو، معده با استفاده از یک لوله خالی می شود. سپس میزان هیستامین که براساس وزن بدن تعیین می شود، به زیر پوست تزریق می شود. 5 دقیقه بعد محتویات معده خالی شده و مورد آزمایش میزان اسیدی قرار می گیرند. این فرایند چند بار تکرار می شود. قبل از تزریق هیستامین، برای جلوگیری از هر گونه عوارض داروی آنتی هیستامین تزریق می شود. 
هیستامین فقط تحت نظارت پزشک مصرف می شود. این محصول به اشکال زیر موجود می باشد: 
•    محلول
•    داروی قابل تزریق

پیش از مصرف

برای تصمیم گیری در مورد مصرف یک دارو، خطرات و مزایای مصرف آن با یکدیگر مقایسه می شوند. این تصمیمی است که بیمار و پزشک خواهند گرفت. به علاوه شرایط دیگری نیز بر روی نتیجه تست تاثیر خواهند گذاشت. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شوند:
حساسیت
اگر تاکنون به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، با پزشک خود در میان بگذارید. به علاوه هر گونه حساسیت دیگری، مانند حساسیت های غذایی، حساسیت به رنگ و مواد نگهدارنده و حیوانات را نیز به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی بدون تجویز پزشک مصرف می کنید، حتما بسته بندی آن را مطالعه کنید. 
اطفال 
درمورد مصرف هیستامین در کودکان در مقایسه با دیگر گروه های سنی اطلاعات خاصی موجود نیست. 
سالمندان 
مصرف بسیاری از داروها منحصرا برای افراد مسن مورد مطالعه قرار نگرفته اند، بنابراین چگونگی تاثیر آنها بر سالمندان و جوان ترها و عوارض جانبی مربوط به آنها کاملا مشخص نیست. درمورد مصرف هیستامین در افراد سالمند در مقایسه با دیگر گروه های سنی اطلاعات خاصی موجود نیست.
در مورد مصرف داروی هیستامین در دوران شیردهی و تاثیرات آن بر روی نوزاد تحقیقات کافی انجام نشده است. پیش از مصرف این دارو در دوران شیردهی بهتر است مزایای درمانی آن را با خطرات احتمالی ان مقایسه کرده و با پزشک مشورت کنید. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید همزمان مصرف شوند، اما در برخی موارد علیرغم بروز برخی تداخلات، دو دارو باید با هم مصرف شوند. در این موارد پزشک میزان مصرف دارو را تغییر خواهد داد و یا اینکه اقدامات احتیاطی دیگری ارائه می دهد. در زمان مصرف داروی هیستامین اگر از هر داروی دیگری نیز استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. 

دیگر تداخلات دارویی
برخی داروها نباید در زمان خوردن غذا یا نزدیک به آن مصرف شوند یا ممکن است برخی داروها با برخی غذاها تداخل داشته باشند. مصرف الکل و تنباکو نیز با بعضی داروها تداخل پیدا می کنند. در مورد مصرف این دارو همراه با غذا یا تنباکو با پزشک مشورت کنید. 
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی نیز بر روی مصرف این دارو تاثیر می گذارد. اگر دچار هریک از مشکلات زیر هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید:
•    بیماری قلبی
•    فشار خون بالا (حالت شدید آن)
•    فشار خون پایین
•    بیماری ریوی (به ویژه آسم) – مصرف دارو ممکن است شرایط را بدتر سازد.
•    بیماری کبدی (حالت شدید) – دارو را با احتیاط مصرف کنید، زیرا حذف آهسته دارو از بدن باعث تشدید عوارض آن می شود. 
•    فئوکروموسیتوم – هیستامین ممکن است باعث آسیب های جدی به مغز و رگ های خونی شود. 

نحوه مصرف

یک پرستار آموزش دیده یا یک پزشک کار تزریق این دارو را در بیمارستان انجام می دهند. این دارو از طریق یک سوزن در زیر پوست تزریق می شود. 

اقدامات احتیاطی

در زمان انجام این آزمایش نباید بزاق دهان خود را قورت دهید. بزاق بر روی نتایج این آزمایش تاثیر می گذارد. 

عوارض جانبی

همراه با تاثیرات مورد نیاز، هر دارو دارای عوارض ناخواسته نیز خواهد بود. گرچه تمام این عوارض رخ نمی دهند، اما در صورت بروز هر یک، مراقبت های پزشکی فوری نیاز خواهد بود. 
برخی عوارض نیز معولا نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. این عوارض با سازگار شدن بدن با دارو در طول درمان به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز برای پیشگیری و کاهش این عوارض راهکارهایی ارائه خواهد داد. با این حال اگر هر یک از عوارض طولانی و آزار دهنده شدند، به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

هیستامینتزریق هیستامینداروی زیر پوستیتست تشخیص اسید معده
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه