منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سدیم هیالورونات (تزریقی)

Hyaluronate sodium

دارو شناسی

هیالورونات مشابه ماده ای است که به طور طبیعی در مفاصل تولید می شود و مانند یک روان کننده و کمک فنر به مفاصل کمک می کند تا عملکرد درستی داشته باشند. این دارو برای تسکین درد ناشی از آرتروز به طور مستقیم به زانو تزریق می شود. 
این دارو تنها تحت نظارت مستقیم پزشک مصرف می شود و به اشکال زیر موجود است: 

 • ژل 
 • محلول 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف داروي سدیم هیالورونات دارید، همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان مي گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:


آلرژی و حساسیت


اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارنده و یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 

اطفال


در مورد تاثیر دارو بر روی اطفال و ارتباط بین مصرف این دارو و سن بیماران بررسی های کافی انجام نشده است. 

سالمندان 


بسیاری از داروها منحصرا برای افراد مسن مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته اند. بنابراین تاثیر و عوارض آن ها بر روی سالمندان ناشناخته است. در مورد تاثیر داروی هیالورانات بر روی سالمندان در مقایسه با تاثیرات آن بر روی جوانان اطلاعات خاصی وجود ندارد. 

دوران شیردهی و مادران شیرده


در مورد مصرف داروی هیالورونات در دوران شیردهی و تاثیر آن بر روی نوزاد مطالعات کافی انجام نشده است. پیش از مصرف این دارو در این دوران بهتر است خطرات و مزایای آن را با یکدیگر مقایسه کنید. 

تداخلات دارویی


گرچه برخی داروها را نمی توان همزمان با برخی دیگر مصرف کرد، اما در برخی موارد با وجود تداخلات دارویی، می توان دو دارو را همزمان مصرف کرد. در این شرایط پزشک ممکن است میزان مصرف دارو را تغییر دهد یا تدابیر احتیاطی دیگری بیندیشد. در زمان مصرف این دارو اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی دیگر 


بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. 

دیگر مشکلات پزشکی


وجود مشکلات پزشکی دیگر بر روی مصرف این دارو تاثیر می گذارد. در صورتی که مشکلات دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه اگر یکی از موارد زیر باشند:

 • عفونت پوست یا مشکلات دیگر در محلی که قرار است تزریق دارو انجام شود – داروی هیالورونات نباید در این مکان تزریق شود. 

نحوه مصرف

میزان مصرف  سدیم هیالورونات برای بیماران مختلف یکسان نیست. بهتر است طبق دستورات پزشک یا توصیه های ارائه شده در روی بسته بندی عمل کنید. اطلاعات زیر مربوط به میزان متوسط مصرف این داروست. اگر میزان مصرف شما از این دارو متفاوت است، بدون مشورت پزشک آن را تغییر ندهید. 
میزان مصرف این دارو بستگی به قدرت آن دارو دارد. به علاوه تعداد وعده های مصرف دارو، فاصله زمانی بین هر وعده و طول دوره مصرف دارو بستگی به بیماری شخص دارد. 

 • برای شکل تزریقی دارو:
  • برای درد زانوی ناشی از آرتروز: 
   • بزرگسالان – با تزریق 20 میلی گرم از دارو که یک بار در هفته انجام می شود و تزریق کلا طی 5 مرتبه انجام می شود. 
   • کودکان – مصرف دارو و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود. 

اقدامات احتیاطی

برای 48 ساعت اول پس از دریافت داروی هیالورونات، از انجام فعالیت های سنگین و طولانی (بیش از 1 ساعت)، فعالیت هایی که فشار زیادی به پاهایتان وارد می کند، مانند پیاده روی، بلند کردن اجسام سنگین، تنیس بازی کردن یا ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید. 

عوارض جانبی

در کنار تاثیرات اولیه، هر دارو ممکن است دارای عوارض جانبی نیز باشد. گر چه تمام این عوارض لزوما اتفاق نمی افتند، اما در صورت بروز هر یک مراقبت های پزشکی نیاز است. 
در صورت بروز هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

عوارض کمتر مشاهده شده:

 • پوست آبی، گر گرفته یا قرمز شده 
 • سرفه کردن 
 • مشکل در بلع
 • سر گیجه یا احساس ضعف
 • تب
 • قرمزی یا درد در محل تزریق
 • بثورات پوستی، کهیر یا خارش
 • گرفتگی بینی 
 • التهاب پلک ها، صورت یا لب ها 
 • سفتی قفسه سینه، مشکل در تنفس یا خس خس کردن 

برخی عوارض نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند و با سازگار شدن بدن با دارو به مرور زمان برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز راه کارهایی برای پیشگیری یا کاهش این عوارض ارائه می دهد. در صورت بروز هر  گونه عارضه دیگر و طولانی شدن آنها به پزشک مراجعه کنید. 
داروی هالورونات ممکن است دارای عوارض دیگری نیز باشد که در اینجا به آنها اشاره ای نشده است. به هرحال در زمان مصرف این دارو در صورت بروز هر گونه مشکل یا مشاهده عارضه دیگر به پزشک نراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سدیم هیالوروناتHyaluronate Sodiumروان کننده مفاصلتسکین درد آرتروز
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه