منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ایکاتیبانت (زیر پوستی)

Icatibant

دارو شناسی

ایکاتیبانت برای درمان حملات ناگهانی آنژیوادم ارثی تزریق می شود. ایکاتیبانت با مسدود کردن ماده شیمیایی عامل التهاب، تورم و درد در بدن بیماران مبتلا به آنژیوادم ناگهانی کار خود را انجام می دهد. این دارو فقط با نسخه پزشک به فروش می رسد و به شکل محلول موجود می باشد. 

پیش از مصرف

در زمان مصرف یک دارو، بهتر است خطرات و مزایای مربوط به آن با یکدیگر مقایسه شوند. این تصمیمی است که شما و پزشکتان می گیرید. برای داروی هالسینونید لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرند: 
حساسیت ها
اگر تاکنون به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما با پزشک خود درمیان بگذارید. علاوه بر این، هرگونه حساسیت دیگری، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارنده و حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب مربوط به آن و یا مواد تشکیل دهنده ی آن را با دقت بررسی کنید. 
کودکان 
در مورد تاثیر تزریق این دارو در کودکان تحقیق خاصی انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی این دارو اثبات نشده است. 
سالمندان 
بررسی هایی که تاکنون انجام شده اند مشکل و محدودیت خاصی در مورد مصرف این دارو برای افراد سالمند را نشان نداده اند. 
دوران بارداری 
بررسی نمونه های حیوانی تاثیر معکوس این دارو را نشان می دهند. بر روی نمونه های انسانی به اندازه کافی بررسی نشده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده 
در مورد تاثیر خطرات مصرف این دارو برای نوزاد در دوران شیردهی مطالعه کافی انجام نشده است. در این شرایط بهتر است قبل از مصرف دارو خطرات و مزایای باالقوه آن را در نظر بگیرید. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد نیز داروهایی هستند که علیرغم وجود تداخل دارویی، بهتر است همزمان مورد مصرف قرار گیرند. در این موارد احتمالا پزشک مقدار مصرف دارو را تغییر می دهد یا توصیه هایی در مورد دارو به شخص خواهد کرد. به هرحال اگر داروی دیگری مصرف می کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید. مصرف ایکاتیبانت با داروی Captopril توصیه نمی شود. 
دیگر تداخلات دارویی
برخی داروها نباید همزمان با غذا یا نزدیک به زمان خوردن غذا یا با بعضی غذاهای خاص، الکل و تنباکو مصرف شوند، چرا که ممکن است تداخلات دارویی و مشکلات دیگری به وجود آید. در مورد زمان مصرف دارو با غذا یا الکل و تنباکو با پزشک مشورت کنید. 

نحوه مصرف

یک پرستار آموزش دیده در یک بیمارستان یا کلینیک کار تزریق این دارو را انجام می دهد. این دارو به زیر پوست و معمولا در قسمت شکم تزریق می شود.
اگر ضرورتی برای بستری شدن فرد در بیمارستان وجود نداشته باشد، این دارو در منزل تزریق می شود. اگر قرار است تزریق ایکاتیبانت را در منزل انجام دهید، تحت آموزش چگونگی انجام آن قرار خواهید گرفت. 
ایکاتیبانت همراه با اطلاعاتی به بیمار ارائه می شود. این اطلاعات را با دقت خوانده و آنها را دنبال کنید. اگر سوالی در خصوص این اطلاعات اشتید با پزشک مشورت کنید. برای مصرف نکات زیر را در نظر بگیرید: 
•    قبل و بعد از مصرف دارو دست ها را با آب و صابون بشویید. 
•    سرنگ و سوزن را از کارتن خارج کنید. 
•    مایع درون سرنگ را بررسی کنید که باید روشن و بی رنگ باشد. در صورتی که مایع تیره است یا تغییر رنگ داده و حاوی ذرات معلق می باشد، از آن استفاده نکنید و سرنگ دیگری انتخاب کنید. 
•    کلاه سوزن را از روی آن بردارید و تنها زمانی از سوزن استفاده کنید که آمادگی استفاده از آن را دارید. 
•    سوزن موجود در کارتن را به سرنگ پیچ کنید و از سوزن دیگری استفاده نکنید. 
•    محلی را برای تزریق بر روی بدن خود انتخاب کنید (شکم یا ناحیه معده). بخشی را که کبود شده، دردناک و یا متورم است را انتخاب نکنید. بخش مورد نظر را با الکل تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود. 
•    پوست محل تزریق را بین دو انگشت بگیرید و با دست دیگر سوزن را به سرعت وارد بدن کنید. 
•    پیستون را به مدت حداقل 30 ثانیه فشار دهید تا دیگر دارویی در داخل سرنگ باقی نماند. 
•    انگشتان خود را از محل تزریق برداشته و سوزن را به آرامی بیرون بکشید. 
میزان مصرف 
مقدار مورد استفاده از این دارو برای بیمارهای مختلف، متفاوت است. فرد بیمار باید طبق دستورالعمل روی بسته بندی یا توصیه ی پزشک معالج خود عمل کند. مقدار مصرف دارو به قدرت دارو نیز بستگی دارد. به علاوه تعداد دفعات مصرف دارو در روز و فاصله ی بین هر دفعه به مشکل بیمار و شدت آن بستگی دارد. 
اطلاعات ارائه شده در مورد مصرف این دارو مربوط به مصرف متوسط این دارو می باشد. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، بدون مشورت با پزشک آن را تغییر ندهید. 
•    برای تزریق دارو: 
o    بزرگسالان – 30 میلی گرم یا 30 میلی لیتر به زیر پوست تزریق می شود. پزشک ممکن است از شما بخواهد تا 6 ساعت بعد، در صورتی که علائم بیماری ادامه پیدا کرده یا مجددا شروع شدند، مجددا از دارو استفاده کنید. طی 24 ساعت بیشتر از 3 بار از دارو استفاده نکنید. 
o    کودکان – مصرف و میزان مصرف توسط پزشک تعیین می شود. 
در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه باید کرد؟ 
در این شرایط به پزشک خود مراجعه کرده و طبق توصیه های وی عمل کنید. 
شیوه نگهداری 
دارو را در بسته خود و در دمای اتاق، دور از گرما و رطوبت، یخ زدگی و نور مستقیم، نگهداری کنید. دارو دور از دسترس اطفال باشد. داروهای قدیمی و تاریخ گذشته و دارهایی را که دیگر مصرف نمی کنید در خانه نگهداری نکنید.
سرنگ استفاده شده را همراه با سوزن آن در یک بسته سفت و محکم، طوری که امکان سوراخ شدن آن با سوزن وجود نداشته باشد، دور بیندازد. 

اقدامات احتیاطی

بهتر است که طی ملاقات های منظم، پزشک میزان بهبود شما را بررسی کرده و در مورد اثر بخشی این دارو اطمینان حاصل کرده و در مورد ادامه مصرف یا قطع مصرف آن تصمیم بگیرد. 
در زمان بروز حملات آنژیو ادمی ممکن است دچار تنگی نفس و مشکل تنفسی شوید. اگر مبتلا به این بیماری هستید، داروی ایکاتیبانت را تزریق کرده و به نزدیکترین بیمارستان یا مرکز اورژانس مراجعه کنید. 
این دارو ممکن است منجر به حساسیت شدید و درد در محل تزریق شود. در صورت مشاهده هر یک از این مشکلات در محل تزریق بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: خونریزی، تاول، سوزش، سردی، رنگ پریدگی پوست، احساس فشار، کهیر، عفونت، التهاب، خارش، بی حسی، درد، بثورات پوستی، قرمزی، زخم، سوزن سوزن شدن، تورم، حساسیت، خارش و گرما. 
این دارو ممکن است باعث سرگیجه، خستگی یا گیجی شود. بنابراین قبل از رانندگی یا انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند، از چگونگی تاثیر دارو بر روی بدن خود اطمینان حاصل کنید. 
در زمان مصرف داروی ایکاتیبانت از هیچ داروی دیگری، از جمله مکمل ها، ویتامین ها و داروهای با نسخه و بدون نسخه، استفاده نکنید مگر با مشورت پزشک. 

عوارض جانبی

علاوه بر تاثیرات اولیه، هر دارو ممکن است دارای عوارض جانبی نیز باشد. گرچه همه این عوارض اتفاق نمی افتند، اما در صورتیکه هر یک از آنها رخ دهند، نیاز به مراقبت های پزشکی خواهند داشت. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:
عوارض کمتر مشاهده شده
•    تب
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان نداشته و به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز راهکارهایی برای برطرف کردن یا مقابله با این عوارض ارائه می دهد. اگر هریک از عوارض زیر مدتی برای شما مشکل ایجاد کرده و آزار دهنده شدند، به پزشک مراجعه کنید و سوالات خود را بپرسید:
عوارض رایج
•    خونریزی، تاول، سوزش، سردی، رنگ پریدگی پوست، احساس فشار، کهیر، عفونت، التهاب، خارش، بی حسی، درد، بثورات پوستی، قرمزی، زخم، سوزن سوزن شدن، حساسیت، زخم یا گرما در محل تزریق
عوارض کمتر مشاهده شده
•    سرگیجه
عوارض ناشناخته 
•    سردرد
•    تهوع
•    بثورات پوستی 
این دارو ممکن است عوارض دیگری نیز در پی داشته باشد. در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

icatibantایکاتیبانتآنژیو ادم ارثیدرمان آنژیو ادم ارثی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه