منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ایکوزاپنت اتیل

Icosapent ethyl

دارو شناسی

ایکوزاپنت اتیل با یک رژیم مناسب برای کاهش تری گلیسرید بالا در خون استفاده می شود. این دارو تنها با نسخه پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد و به شکل کپسول پر از مایع در بازار موجود است. 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان مي گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارنده و یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 
اطفال
در مورد ارتباط بین مصرف داروی ایکوزاپنت اتیل و سن در بین کودکان مطالعات کافی انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی این دارو تایید نشده اند. 
سالمندان 
بررسی هایی که تاکنون در مورد مصرف داروی ایکوزاپنت اتیل در بین سالمندان انجام شده محدودیت و مشکلی را در این گروه سنی نشان نمی دهد. 
دوران بارداری 
در مورد مصرف این دارو برای زنان باردار مطالعات کافی انجام نشده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده 
مطالعات کافی در مورد مصرف این دارو برای خانم ها در دوان شیردهی انجام نشده است. در صورت نیاز به مصرف دارو بهتر است خطرات بالقوه دارو را با مزایای آن مقایسه کنید. 
تداخلات دارویی 
گرچه برخی داروها را نمی توان همزمان با برخی دیگر مصرف کرد، اما در برخی موارد با وجود تداخلات دارویی، می توان دو دارو را همزمان مصرف کرد. در این شرایط پزشک ممکن است میزان مصرف دارو را تغییر دهد یا تدابیر احتیاطی دیگری بیندیشد. در زمان مصرف این دارو اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید، به ویژه هر یک از داروهای لیست شده در زیر. تداخلات زیر بر اساس اهمیت آنها انتخاب شده اند.
تداخلات دارویی دیگر 
بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. 
دیگر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر بر روی مصرف این دارو تاثیر می گذارد. در صورتی که مشکلات دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه اگر یکی از موارد زیر باشند:
•    حساسیت یا سابقه حساسیت داشتن به ماهی و صدف – در این شرایط ممکن است با مصرف این دارو دچار یک واکنش حساسیتی شدید شوید. 
•    دیابت 
•    کم کاری تیروئید – در این شرایط دارو را با احتیاط مصرف کنید. پزشک به شما توصیه هایی برای کنترل احتلالات لیپید خواهد کرد. 
•    مشکلات کبد – در این شرایط پزشک به طور منظم بیمار را معاینه خواهد کرد و عوارض جانبی ناخواسته ناشی از دارو را مورد بررسی قرار می دهد. 

نحوه مصرف

برای ایمنی و اثربخشی بهتر این دارو، آن را درست طبق دستورات پزشک مصرف کنید. مصرف زیاد این دارو احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. 
این دارو همراه با راهنمای مصرف در اختیار بیمار قرار می گیرد. پیش از مصرف بهتر است این راهنمایی را با دقت مورد مطالعه قرار دهید. در صورت داشتن هر گونه سوال با پزشک خود تماس بگیرید. 
کپسول باید به طور کامل بلعیده شود. از شکستن، خراشیدن یا جویدن آن اجتناب کنید. این دارو را همراه با غذا مصرف کنید. 
پیش از تجویز داروی ایکوزاپنت اتیل، پزشک رژیم غذایی خاصی برای بیمار تنظیم می کند. رژیم غذایی تنظیم شده را با دقت دنبال کنید. این رژیم دارای قند، چربی و کلسترول پایین می باشد. بسیاری از بیماران با دنبال کردن دستورات پزشک، رژیم غذایی توصیه شده و ورزش کردن می توانند شرایط بیماری خود را کنترل کنند. این دارو تنها زمانی تجویز می شود که کمک بیشتری نیاز باشد و زمانی موثر خواهد بود که با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن ترکیب شود. 
میزان مصرف 
میزان مصرف این دارو برای بیماران متفاوت خواهد بود. در زمان مصرف این دارو دستورات پزشک یا راهنمایی مصرف دارو را با دقت دنبال کنید. اطلاعات ارائه شده در ادامه این مقاله مربوط به مصرف میزان متوسط این دارو می سود. اگر میزان مصرف شما از این دارو متفاوت است، آن را تغییر ندهید مگر با توصیه پزشک. 
میزان مصرف دارو به قدرت آن دارو بستگی دارد. همچنین تعداد وعده های مصرف دارو در روز، فاصله زمانی بین هر وعده و مدت زمان مصرف دارو بستگی به بیماری دارد که برای آن در حال مصرف دارو هستید. 
•    برای مصرف خوراکی دارو (کپسول): 
    برای تری گلیسرید یا چربی بالا در خون: 
•    بزرگسالان – دو کپسول طی دو وعده در یک روز
•    کودکان – مصرف و میزان مصرف آن توسط پزشک تعیین می شود. 
در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
اگر یک وعده ی دارویی را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان مصرف وعده ی بعدی فرا رسیده، بهتر است وعده ی فراموش شده را نادیده گرفته و به برنامه ی سابق خود ادامه دهید. هرگز دو وعده را همزمان مصرف نکنید.
شیوه نگهداری
دارو باید در بسته بندی و در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. از نگهداری داروهای قدیمی و تاریخ گذشته خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی

ملاقات منظم با پزشک و بررسی بهبود بیماری در طی مصرف دارو، بسیار اهمیت دارد. این امر به پزشک اجازه می دهد تا اثر بخشی دارو را بررسی کرده و در مورد ادامه ی مصرف دارو تصمیم گیرد. آزمایش های خون و ادرار برای بررسی عوارض جانبی لازم خواهند بود.
در زمان مصرف داروی ایکوزاپنت اتیل از هیچ داروی دیگری، از جمله داروهای تجویز شده و تجویز نشده و مکمل ها و ویتامین ها، مصرف نکنید مگر اینکه با پزشک مشورت کنید. به علاوه در صورت مصرف الکل بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. مصرف همزمان این دارو با الکل باعث بروز اختلالات لیپید می شود. 

عوارض جانبی

در کنار تاثیرات مفید، هر دارو دارای عوارض جانبی نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت بروز هریک از آنها درمان های خاصی لازم است. در صورت مشاهده ی هر گونه عوارض جانبی فورا به پزشک مراجعه کنید. 
برخی عوارض جانبی نیاز به درمان نداشته و به خودی خود درمان می شوند. این عوارض در طول زمان و با مطابقت بدن به دارو برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز راهکارهایی برای پیشگیری ز بروز این عوارض و یا درمان آنها ارائه می دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر به طور مستمر مشاهده شدند و یا در مورد آنها سوالی داشتید، با پزشک خود مشورت کنید. 
عوارض کمتر مشاهده شده 
•    بروز مشکلات حرکتی 
•    سفتی یا درد عضلات 
•    درد مفاصل 
عوارض ناشناخته 
•    درد دهان یا گلو 
عوارض دیگری که در اینجا لیست نشده اند هم ممکن است اتفاق بیفتد. به هرحال در صورت مشاهده هرگونه عوارض به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایکوزاپنت اتیلIcosapent ethylکاهش تری گلیسرید
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه