منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ایمونو گلوبولین باوین

Immune globulin bovine

دارو شناسی

ایمونو گلوبولین باوین نوعی رژیم غذایی بالینی است که برای مدیریت رژیم های پزشکی روده (مشکلات روده) در بیماران مبتلا به ظرفیت محدود، اختلالات مصرف، هضم، جذب و یا سوخت و ساز مواد غذایی استفاده می شود. به علاوه این دارو برای کنترل اسهالی و تکرر مدفوع مزمن ( به عنوان مثال اسهال و سندروم روده تحریک پذیر) مصرف می شود. 
این دارو فقط با نسخه پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد و باید تحت نظر پزشک مصرف شود و به شکل پودر موجود می باشد. 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان مي گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارندهو یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 
اطفال
بررسی هایی که تاکنون در مورد این دارو انجام شده مشکل خاصی در مورد مصرف این دارو و اثر بخشی آن نشان نداده است. 
سالمندان
گرچه در مورد ارتباط بین سن افراد و مصرف داروی ایمونو گلوبین باوین در جمعیت سالمند مطالعات کافی انجام نشده است، اما تا کنون مشکلی در مورد مصرف این دارو در سالمندان ثبت نشده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده 
در مورد مصرف داروی ایمونو گلوبین باوین در دوران شیردهی مطالعات کافی انجام نشده است. به هرحال در دوران شیردهی خطرات و مزایای مصرف دارو را با یکدیگر مقایسه کنید. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها را نمی توان همزمان با دیگر داروها مصرف کرد، اما در برخی موارد با وجود تداخلات دارویی، می توان دو دارو را همزمان مصرف کرد. در این شرایط پزشک ممکن است میزان مصرف دارو را تغییر دهد یا تدابیر احتیاطی دیگری بیندیشد. در زمان مصرف این دارو اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
تداخلات دارویی دیگر
بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دارو همراه با دخانیات توصیه نمی شود.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر بر روی مصرف این دارو تاثیر می گذارد. در صورتی که مشکلات دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه اگر یکی از موارد زیر باشند:
•    حساسیت به گوشت گاو – در بیماران دارای این شرایط این دارو نباید مصرف شود. 

نحوه مصرف

این دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید تا بهبود شرایط حاصل شود. بیش از حد توصیه شده و در مدت طولانی تر از این دارو مصرف نکنید. مصرف زیاد این دارو باعث افزایش عوارض جانبی می شود. این دارو را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کرد. 
برای مصرف دارو: 
•    پاکت پودر را در داخل یک فنجان یا لیوان خالی کنید. 
•    حداقل 120 میلی لیتر آب (یا یک مایع دیگر ) را به پودر اضافه کنید. 
•    از مصرف مایعات داغ اجتناب کنید. 
•    محلول را به طور کامل به هم بزنید و بلافاصله بنوشید. از تکان دادن آن اجتناب کنید. 
•    می توانید پودر را با غذاهایی مانند ماست نیز مخلوط کنید. 
میزان مصرف 
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. بهتر است توصیه های پزشک یا دستورالعمل دارویی را دنبال کنید. اطلاعات ارائه شده در ادامه مربوط به میزان متوسط مصرف دارو می باشد. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید مگر با مشورت پزشک. 
میزان مصرف دارو بستگی به قدرت آن دارو دارد. به علاوه تعداد وعده هایی دارویی، فاصله بین آنها و مدت زمان مصرف دارو به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. 
•    برای شکل خوراکی دارو (پودر)
o    برای مدیریت رژیم غذایی بالینی روده: 
    بزرگسالان –
یک پاکت در هر روز، طی یک وعده مصرف شود، یا در دو وعده برای صبح و شب تقسیم شود. پزشک میزان مصرف را در صورت نیاز افزایش می دهد. با این حال میزان مصرف بیشتر از 4 پاکت در روز نخواهد بود. 
    کودکان 2 سال به بالا – نیمی از بسته در هر روز، طی یک وعده یا چند وعده تقسیم شده. 
    کودکان زیر 2 سال – مصرف دارو و میزان آن توسط پزشک تعیین می شود. 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه باید کرد؟ 
اگر یک وعده ی دارویی را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان مصرف وعده ی بعدی فرا رسیده، بهتر است وعده ی فراموش شده را نادیده گرفته و به برنامه ی سابق خود ادامه دهید. هرگز دو وعده را همزمان مصرف نکنید.
شیوه نگهداری
دارو باید در بسته بندی و در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. از نگهداری داروهای قدیمی و تاریخ گذشته خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی

ملاقات منظم با پزشک و بررسی بهبود بیماری در طی مصرف دارو، بسیار اهمیت دارد. این امر به پزشک اجازه می دهد تا اثر بخشی دارو را بررسی کرده و در مورد ادامه ی مصرف دارو تصمیم گیرد. 
اگر پس از مصرف دارو دچار تنگی نفس یا مشکل تنفسی می شوید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

عوارض جانبی

هر دارو همراه با تاثیرات اولیه، دارای عوارض ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه لزوما تمام این عوارض رخ نمی دهند، اما در صورت بروز هر یک از آنها به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت.
•    تنگی نفس 
برخی عوارض جانبی معمولا به مراقبت های پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض در طول درمان و با سازگار شدن بدن با دارو به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز راهکارهایی برای مقابله با بروز برخی عوارض ارائه می دهد. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرده و باعث بروز ناراحتی در شما شد، به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض کمتر مشاهده شده:
•    مشکل در حرکت روده و دفع مدفوع
•    سردرد
•    افزایش ادرار 
•    تهوع
•    گرفتگی عضلات شکم 
عوارض ناشناخته 
•    خارش و بثورات پوستی (خفیف)

عوارض دیگری که در اینجا لیست نشده اند هم ممکن است اتفاق بیفتد. به هرحال در صورت مشاهده هرگونه عوارض به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایمونوگلوبولین باوینImmune globulin bovineرژیم غذایی بالینیمشکلات رودهاختلالات مصرفسوخت و ساز مواد غذاییکنترل اسهالتکرر مدفوع مزمن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه