منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ایندوسیانین سبز (درون وریدی)

Indocyanine Green

دارو شناسی

ایندوسیانین سبز یک داروی رنگی است که تزریق می شود و در آزمایش ها برای تعیین عملکرد قلب (برون دهی قلبی)، عملکرد کبد و جریان خون در کبد استفاده می شود. این دارو به علاوه برای کمک به درمان بخش های خاصی از چشم در طول فرایندهای پزشکی، مانند آنژیوگرافی، مورد استفاده قرار می گیرد. داروی ایندوسیانین سبز فقط تحت نظارت پزشک تزریق می شود. 
این دارو به شکل پودر برای حل کردن موجود می باشد.

پیش از مصرف

در تصمیم گیری در مورد مصرف یک دارو، خطرات و مزایای آن باید در کنار یکدیگر سنجیده شوند. تصمیم نهایی در مورد مصرف دارو توسط بیمار و پزشک گرفته می شود. در مورد این دارو نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:
آلرژی و حساسیت
اگر نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری واکنش حساسیتی غیرطبیعی نشان داده اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به علاوه  هر گونه حساسیت دیگر، از جمله حساسیت غذایی، حساسیت به حیوانات و پرندگان و حساسیت به مواد نگهدارنده، را با پزشک درمیان بگذارید. در صورت مصرف هر دارو بدون نسخه پزشک بروشور مربوط به دارو را با دقت مطالعه کنید. 
اطفال
در مورد مصرف داروی ایندوسیانین سبز در اطفال مطالعات کافی انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی دارو اثبات نشده است. 
افراد مسن 
بررسی هایی که تاکنون انجام شده است، محدودیتی برای مصرف داروی ایندوسیانین در سالمندان نشان نداده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده 
در مورد تاثیر مصرف داروی ایندوسیانین بر روی نوزاد در دوران شیردهی مطالعات کافی انجام نشده است. در این شرایط مزیت های مصرف دارو با خطرات آن با یکدیگر مقایسه شده و تصمیم گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها به هیچ عنوان نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما در برخی موارد علیرغم وجود تداخلات دارویی، دو دارو باید با هم مورد مصرف قرار گیرند. در اینگونه موارد پزشک یا میزان مصرف هر دارو را تغییر خواهد داد و یا تدابیر احتیاطی دیگر خواهد اندیشید. زمانی که لازم است از داروی ایندوسیانین استفاده کنید، اگر از داروهای دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید نزدیک به زمان خوردن غذا مصرف شوند، چرا که تداخلاتی ممکن است رخ دهند. مصرف الکل و دخانیات با برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز مشکل شود. در مورد رابطه مصرف داروی خود با الکل و دخانیات و انواع غذاها با پزشک خود مشورت کنید. 
سایر مشکلات پزشکی 
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر گونه مشکل پزشکی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید، به ویژه اگر مبتلا به یکی از موارد زیر هستید:
•    سابقه حساسیت به یدیدها – این دارو در بیماران دارای این شرایط مصرف نمی شود. داروی ایندوسیانین دارای یدید سدیم است که خطر ابتلا به واکنش های شدید حساسیتی را افزایش می دهد. 

نحوه مصرف

پزشک یا یک پرستار آموزش دیده عمل تزریق این دارو را انجام خواهد داد. این دارو از طریق سوزن به داخل رگ تزریق می شود. 

اقدامات احتیاطی

مراجعه به پزشک طی ملاقات های مکرر برای بررسی تاثیر دارو و میزان بهبود بیماری، بسیار اهمیت دارد. گاهی آزمایش ادرار برای بررسی عوارض جانبی توصیه می شود. 
این دارو ممکن است باعث بروز واکنش آلرژیک خطرناکی به نام آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی یک بیماری بسیار خطرناک است و به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: خارش و بثورات پوستی، التهاب صورت، زبان و گلو، بروز مشکل در تنفس یا درد قفسه سینه پس از تزریق دارو. 
اگر به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کردید، حتما مصرف این درو را به وی اطلاع دهید. این دارو بر روی نتیجه برخی آزمایشات تاثیر می گذارد. 
در زمان مصرف این دارو بدون مشورت پزشک از هیچ داروی دیگری، چه داروی با نسخه یا بدون نسخه و یا مکمل ها و ویتامین ها، مصرف نکنید. 

عوارض جانبی

علاوه بر تاثیرات مثبت، هر دارو ممکن است دارای تاثیرات منفی و عوارض جانبی نیز باشد. گرچه ممکن است تمام عوارض مربوط به یک دارو اتفاق نیفتند، اما در صورت بروز هر کدام، مراقبت های پزشکی ضروری خواهند بود. 
اگر هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید: 
عوارض ناشناخته
•    سرفه
•    مشکل در بلع
•    سرگیجه
•    ضربان قلب سریع
•    کهیر، خارش یا بثورات پوستی
•    پف کردن و التهاب پلک ها، اطراف چشم ها و یا صورت و لب ها و زبان
•    قرمزی پوست 
•    سفتی قفسه سینه
•    خستگی و ضعف غیرعادی 
احتمال بروز عوارض دیگری نیز وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره نشده است. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی و علائم دیگر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایندوسیانین سبزIndocyanine Greenدرون وریدیآزمایش های مختلفتعیین عملکرد قلب
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه