منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کانامايسين

Kanamycin

دارو شناسی

آمپول كانامايسين در درمان عفونت هاي شديد باكتريايي بسياري از نقاط بدن مورد استفاده قرار ميگيرد. اين دارو تنها جهت مصرف كوتاه مدت (معمولا بين 7 تا 10 روز) در نظر گرفته ميشود.
كانامايسين متعلق به رده داروهايي ميباشد كه با عنوان آنتي بيوتيك هاي آمينوگليكوزيدي شناخته ميشوند. اين دارو با از بين بردن باكتري  از رشد آن جلوگيري ميكند. با اين حال اين دارو را نميتوان در سرماخوردگي، آنفولانزا يا عفونت هاي ويروسي مورد استفاده قرار دارد.
در صورتيكه داروهاي ديگر به درمان عفونت هاي شديد باكتريايي پاسخ نداده باشند، معمولا از آمپول كانامايسين استفاده ميگيرد. اما ممكن است منجربه بروز عوارض جانبي جدي شامل آسيب به كليه، شنوايي و حس تعادل گردد. احتمال بروز اين عوارض در نوزادان و سالمندان بيشتر وجود دارد. مشورت با پزشكتان درخصوص مزايا و خطرات اين دارو كاملا ضروريست.
اين دارو تحت نظارت پزشك تجويز ميگردد.
اين دارو به شكل هاي زير موجود ميباشد:
-    آمپول

 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
منحصرا مطالعات دقيق و به روزي مبني بر اثربخشي آمپول كانامايسين بر كودكان صورت نگرفته است. با اين حال اين دارو بايد با احتياط در نوزادان دريافت شود.

سالمندان
بسياري از داروها بصورت انحصاري در افراد سالمند مطالعه و بررسي نشده است. بنابراين بروز هرگونه مشكل و عوارض خاص در افراد سالمند احتمال ميرود. در مقايسه با گروه هاي سني ديگر، اطلاعات خاصي مبني بر مصرف كانامايسين در اين گروه سني وجود ندارد. 

دوران بارداری
مطالعات انجام شده بر روي زنان باردار نشان ميدهد مصرف اين دارو براي جنين خطر بزرگي محسوب ميگردد. اما در موارديكه جان بيمار در خطر است، مزاياي درمان اين دارو بيشتر از خطر بالقوه آن خواهد بود.

 

دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات انجام شده بر روي زنان شيرده نشان ميدهد كه دريافت اين دارو در طول تغذيه نوزاد با شير مادر، كمترين خطر را براي نوزاد در پي دارد.

 

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
•    Amifampridine
•    Ataluren

مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، پزشك موظف است مقدار مصرف دارو و تعداد دفعات مصرف را تغيير دهد.
•    Alcuronium
•    Atracurium
•    Cidofovir
•    Cisatracurium
•    Colistimethate Sodium
•    Decamethonium
•    Doxacurium
•    Ethacrynic Acid
•    Fazadinium
•    Foscarnet
•    Furosemide
•    Gallamine
•    Hexafluorenium
•    Lysine
•    Metocurine
•    Mivacurium
•    Pancuronium
•    Pipecuronium
•    Rapacuronium
•    Rocuronium
•    Succinylcholine
•    Tacrolimus
•    Tubocurarine
•    Vecuronium
مصرف اين دارو با هريك از داروهاي زير خطر ابتلا به يكسري عوارض جانبي را افزايش ميدهد اما ممكن است مصرف هردو دارو بطور همزمان، بهترين روش درمان باشد. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شد، پزشك موظف است ميزان مصرف و روش مصرف هر دو دارو را تغيير دهد.
•    Bumetanide

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند.

سایر مشکلات پزشکی
وقوع مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر روي اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
-    آسم
-    آلرژي به سولفيت
-    ناراحتي كليوي شديد
-    مشكلات عضلاني (مانند مسموميت غذايي حاد در اطفال)
-    ضعف شديد عضلاني
-    مشكلات عصبي
-    بيماري پاركينسون

نحوه مصرف

اين دارو در بيمارستان يا مركز درمان سرطان توسط پرستاران يا افراد آموزش ديده به همراه سوزن ارائه ميشود و بصورت عضلاني يا وريدي تزريق ميگردد.
دريافت پيوسته اين دارو در طول مدت درمان، حتي پس از گذشت چند روز از درمان و حصول بهبودي، جهت بر طرف شدن كامل عفونت ضروريست. در صورتيكه مقدار معيني از اين دارو در خون موجود باشد، بهبودي زودتر حاصل ميگردد. بنابراين جهت ثابت نگه داشتن مقدار اين دارو در خون، ميبايست اين دارو را طبق برنامه منظم خود دريافت نمود.
نوشيدن مايعات فراوان جهت اينكه كليه ها بخوبي بكار خود ادامه دهند و از مشكلات كليوي جلوگيري شود، لازم و ضروريست. اين امر سبب دفع ادرار بيشتر ميگردد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

 

 

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند. ممكن است انجام آزمايشات خون، ادرار، شنوايي و اعصاب در كنترل عوارض ناخواسته لازم باشد.
چنانچه پس از گذشت چند روز علائم بهبود نيافت و يا وخيم تر شد، به پزشك مراجعه كنيد.
مصرف اين دارو حين بارداري به جنين آسيب ميرساند. در طول درمان با اين دارو از راه مناسب و موثري جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد. چنانچه حين مصرف دارو متوجه بارداري شديد سريعا موضوع را با پزشك مربوطه مطرح سازيد.
اين دارو ممكن است منجربه انواع واكنش هاي آلژيك مانند آنافيلاكسي شود. آنافيلاكسي بسيار خطرناك است و ميتواند جان فرد را به مخاطره اندازد، بنابراين به مراقبت فوري پزشكي نيازمند است. چنانچه بثورات پوستي، خارش، گرفتگي صدا، سبكي سر، سرگيجه و غش، مشكلات تنفسي، مشكل در بلعيدن و تورم در دست و پا و صورت يا دهان رويت كرديد، سريعا پزشك را در جريان بگذاريد.
در صورت كاهش شنوايي يا از دست دادن شنوايي كه ممكن است با زنگ زدن گوش و سرگيجه همراه باشد، دريافت دارو را قطع كرده و سريعا به پزشك مراجعه كنيد. چنانچه سرگيجه و سبكي سر، احساس حركت يا چرخش داشتيد به پزشك خود اطلاع دهيد؛ اين علائم ممكن است مربوط به يك آسيب شنوايي يا بهم خوردن حس تعادل باشد.
چنانچه حين دريافت اين دارو مشكلات عضلاني و تنفسي داشتيد با پزشكتان تماس حاصل كنيد. 
درصورت مشاهده مواردي چون ادرار خوني، تغيير دفعات ادرار و مقدار آن، سختي در نفس كشيدن، خواب آلودگي، افزايش تشنگي، از دست دادن اشتها، تهوع يا استفراغ، تورم پا و ضعف سريعا به پزشك مراجعه كنيد. اين علائم ممكن است مربوط به يك مشكل كليوي جدي باشد.
حين مصرف اين دارو از مصرف داروهاي ديگر پرهيز كنيد، مگر اينكه از قبل با پزشك هماهنگ شده باشد. اين موضوع شامل دارو هاي تجويز شده و نشده، داروهاي گياهي و مكمل هاي ويتامين ميباشد. 

 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:
بروز ناشناخته است
-    اضطراب و بي قراري
-    مدفوع سياه و قيرگون
-    ادرار خوني تا تيره
-    لب يا پوست مايل به آبي
-    سوزش، وول زدن، خارش، بي حسي، سوزن سوزن شدن، مور مور شدن
-    درد قفسه سينه
-    لرز
-    كما
-    گيجي
-    سرو صدا، صداي زنگ و وزوز ممتد در گوش
-    سرفه
-    كاهش دفع ادرار
-    افسردگي
-    مشكل تنفسي
-    مشكل در حركت
-    سرگيجه يا سبكي سر
-    سرگيجه، غش و حس سبكي سر حين برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته
-    خواب آلودگي
-    خشكي دهان 
-    بي حركت ماندن
-    احساس پر بودن گوش
-    تب
-    سردرد
-    تحريك پذيري
-    بيحالي
-    از دست دادن تعادل
-    تغيير يا از دست دادن شنوايي
-    درد يا انقباض عضلاني
-    پيچ خوردن عضلات
-    نداشتن تنفس
-    پهلو درد يا كمر درد
-    درد مفاصل
-    ادرار سخت و دردناك
-    افزايش وزن سريع
-    تشنج
-    احساس چرخيدن
-    لرزش دست و پا
-    تنگي نفس
-    گلودرد
-    ايجاد زخم و لكه هاي سفيد روي لب يا داخل دهان
-    بي حسي
-    تعريق
-    تورم صورت و دست و پا
-    تورم غدد
-    تشنگي
-    لرزش يا تكان خوردن دست و پا
-    مشكل شنوايي
-    تنفس مشكل حين فعاليت
-    حركت كنترل نشده چشم
-    خونريزي يا كبودي غيرعادي
-    خستگي و ضعف غيرعادي
برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:
بروز ناشناخته است
-    اسهال
-    افزايش ميزان گاز
-    مدفوع روشن، كف آلود و يا چرب
-    بثورات جلدي
-    كاهش ناگهاني وزن
-    استفراغ
در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.

 

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آمپولعفونتباكترياييآسيب به كليهشنواييحس تعادل
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه