منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلونازپام

KlonoPIN WafersKlonoPIN

دارو شناسی


کلونازپام را بعنوان یکی ازداروهای قویتر در گروه دارویی بنزودیازپین‌ها در نظر می گیرند. این دارو عمدتاً برای مقابله با برخی از انواع تشنج، بخصوص در انواع خاصی از صرع و نیز برای مقابله با شوکهای ناشی از ترس کاربرد دارد. اندازه گیری ها نشان می دهد که این دارو کیفیت زندگی و بهره وری کار افرادی را که از شوکهای ناشی از ترس رنج میبرند، بهبود میبخشد. از کلونازپام همچنین بعنوان یک داروی ضد افسردگی استفاده میکنند که بطـورکلی برای درمان اضـطراب، اختلال روانی کاتاتونیک (Catatonia)، مرحله شیدایی مربوط به رفتارهای شیــدایی- افسـردگی (Manic-depressive behavior) و بیماری جمع هراسی (Social phobia) مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو برای از بین بردن بیخوابی و نیز کاهش اختلالی تجویز میشود که در آن شخص در حین خواب دست و پا میزند. این دارو به درمان خوابگردی در افراد کمک میکند. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
قطره

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات کلونازپام بر روی کودکان با اختلالات صرع، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. ، گرچه ایمنی و اثر بخشی دارو بر روی کودکان با اختلالات اضطراب و ترس ناگهانی ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران با مشکلات کلیوی ،کبدی،بیماری قلبی مرتبط با سن ،گیجی و خواب آلودگی شدید با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده برروی زنان باردارنشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرسازاست ، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی های کافی در مورد زنان برای تعیین خطر برای نوزادان با مصرف این دارو به هنگام شیردهی وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Alfentanil
Amobarbital
Anileridine
Bromazepam
Buprenorphine
Butabarbital
Butalbital
Carbamazepine
Carbinoxamine
Carisoprodol
Ceritinib
Chloral Hydrate
Chlorzoxazone
Clarithromycin
Codeine
Dantrolene
Ethchlorvynol
Fentanyl
Flibanserin
Fospropofol
Hydrocodone
Hydromorphone
Idelalisib
Ketoconazole
Levorphanol
Meclizine
Meperidine
Mephenesin
Mephobarbital
Meprobamate
Metaxalone
Methadone
Methocarbamol
Methohexital
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Nilotinib
Orlistat
Oxycodone
Oxymorphone
Pentobarbital
Phenobarbital
Primidone
Propofol
Propoxyphene
Remifentanil
Secobarbital
Sodium Oxybate
Sufentanil
Suvorexant
Tapentadol
Thiopental
Zolpidem

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Amiodarone
Desipramine
Ginkgo
Nevirapine
Ritonavir
St John's Wort
Theophylline
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
Ethanol
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
بیماریهای کلیوی
بیماریهای کبدی
بیماریهای ریوی یا تنفسی
افسردگی
آب سیاه یا کوی تدریجی
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
قرص را با یک لیوان آب میل نماید.
از جویدن وخرد کردن قرص بپرهیزید.
از خشک بودن دستهایتان قبل از استفاده دارو اطمینان حاصل نمایید.
قبل از مصرف ، قرص را از درون شیشه خارج ننمایید.
بعد از بیرون آوردن قرص بلافاصله آنرا در ته زبان گذاشته تا با بزاق دهان بلعیده شد.
اگر از شربت این دارو استفاده مینمایید، میزان مصرف شربت را با قاشق غذاخوری یا سرنگ مخصوص اندازه گیری نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی (قرص)
برای درمان تشنج
بزرگسالان ،نوجوانان وکودکان 10سال یا بزرگتر:5/0میلی گرم 3 باردر روز ، در صورت لزوم و بسته به شرایط بیمار پزشک میزان دارو را تنظیم می نماید.گرچه معمولا مصرف دارو به بیش از 20 میلی گرم در روز نمیرسد.
نوزادان و کودکان زیر 10 سال با وزن 30 کیلوگرم: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
برای درمان اختلالات اضطراب و ترس 
بزرگسالان:25/0میلی گرم 3 باردر روز ، در صورت لزوم و بسته به شرایط بیمار پزشک میزان دارو را تنظیم می نماید.گرچه معمولا مصرف دارو به بیش از 4 میلی گرم در روز نمیرسد.
کودکان : میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو به هنگام باراری ممکن است یکی از عوارض جدی را برای نوزاد شما در بر داشته باشد. اگر باردارید یا قصد باراری دارید،پزشک را از وضعیت خود مطلع سازید.
ممکن است استفاده از داروهای ضد بارداری به هنگام مصرف این دارو اثر بخشی لازم را نداشته باشد. پس بهتر است برای جلوگیری از بارداری به ههنگام مصرف این دارو از روشهای دیگری نیز استفاده نمایید.در صورت بارداری بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
اگر مصرف‌کننده در طی درمان با کلونازپام ، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. . تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد .بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف کلونازپام  از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
از دست دادن اشتها
خشم
عصبانیت
لرزش
عدم تعدل در راه رفتن
خستگی
خواب الودگی
یاس و ناامیدی
اختلال در تمرکز
توهم
تحریک پذیری
لرز
سرفه 
بروز مشکل در تنفس یا بلع 
احتقان گوش
سردرد
کهیر
گرفتگی صدا
خارش، به ویژه در دست ها و پاها
گرفتگی بینی 
بروز مشکل در صدا 
قرمز شدن پوست، به ویژه اطراف گوش ها
آب ریزش بینی
نفس های کوتاه 
عطسه
گلودرد
تورم چشم ها، صورت، یا داخل بینی 
تورم، دردناک شدن و حساسیت غدد لنفاوی واقع در گردن، زیر بغل و کشاله های ران
غدد متورم و حساس در گردن 
تنگی قفسه ی سینه
تغییر در صدا
خس خس
عوارض جانبی نادر 
شکم درد
تحریک
کمردرد
مدفوع سیاه یا قیری
خونریزی لثه ها
تاول زدن یا شل شدن پوست 
مشاهده ی خون در ادرار یا مدفوع
تاری دید
سوزش، خارش، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها و بازوها 
مدفوع به رنگ خاک رس 
کما
گیجی
ادرار تیره
اسهال 
بروز مشکل در کنترل مثانه یا روده
بروز مشکل در راه رفتن
سرگیجه
خواب آلودگی
غش
بالارفتن ضربان قلب
احساس ناراحتی
احساس غم و افسردگی
عوارض غیرشایع
علائم شبیه سرماخوردگی
فراموشکاری
توهم
ناتوانی در حرکت دادن بازوها و پاها
افزایش تعریق
التهاب مفاصل
درد مفاصل و عضلات 
تورم پلک ها، لب ها، صورت، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام جنسی
کم شدن اشتها
گرفتگی یا درد عضلات
تهوع
بروز لکه های قرمز روی صورت 
التهاب و ورم در پلک ها، اطراف چشم ها، صورت، لب ها یا زبان 
جوش زدن 
چشم های قرمز و حساس
تشنج 
احساس سوزن سوزن شدن در بدن 
لرزش و عدم تعادل در هنگام پیاده روی 
لکنت زبان 
بروز زخم یا لکه های سفید در دهان یا روی لب ها 
گرفتگی گردن 
بی حسی ناگهانی و ضعف در پاها و بازوها 
تورم غدد لنفاوی
بوی ناخوشایند دهان 
لرزش و عدم تعادل و هماهنگی بین عضلات 
خونریزی و یا کبودی غیرمعمول 
خون بالا آوردن 
زرد شدن پوست و چشم ها
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. بهعلاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید:
درد، قرمزی، تورم و یا تاول در محل تزریق 
کاهش وزن 
درد بازوها
خونریزی های بین عادت ماهانه در خانم ها
تغییر میزان خونریزی در هر ماه 
بروز تغییر در قاعدگی
کم شدن قدرت 
احساس گرما و بروز حساسیت در محل تزریق 
توقف غیرمعمول خونریزی قاعدگی 
تغییر رنگ در بینایی
تغییر در چشایی
جمع شدن خون در زیر پوست 
بروز کبودی های تیره 
مشکل بینایی در شب
بروز مشکل در حرکت 
گیجی یا سبک شدن سر 
افزایش حساسیت چشم ها به نور خورشید
از دست دادن حس چشایی 
لرزش یا سفت شدگی عضلات 
احساس سرگیجه و عدم ثبات 
بی خوابی 
اختلالات خواب 
ورم 
موارد زیر عوارض ناشناخته محسوب می شوند:
خونریزی، تاول، سوزش، سرما، تغییر رنگ پوست، احساس فشار، کهیر، عفونت، التهاب، خارش، بی حسی،درد،التهاب و قرمزی پوست، سوزن سوزن شدن، زخم و خواب آلودگی و یا خستگی غیرعادی 


پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان تشنجدرمان بی‌قراری حرکتیدرمان هراسدرمان حمله
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه