منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

باکلوفن

Lioresal Lioresal Double Strength

دارو شناسی


باکلوفن در درمان دردهای عضلانی، کمردرد و اسپاسم های عضلانی بیماری ام اس و اسپاسم عضلانی بدنبال مشکلات مغزی بکار برده میشود. باکلوفن اثر شل کنندهٔ عضلات اسکلتی خود را از طریق مهار انتقال رفلکس‌های منوسیناپسی و پلی سیناپسی در سطح نخاع اعمال می‌کند.
باکلوفن یک اسپاسمولیتیک مؤثر در سطح نخاع است که آگونیست به شمار می‌آید. باکلوفن جزو اسپاسمولیتیک‌های مؤثر بر اسپاسم مزمن است.
باکلوفن در درمان نوعی از میگرن که با اسپاسم شدید سلول‌های مغزی همراه است به کار می‌رود وصرف نظر از عوارض آن بسیار کارآمد است.باکلوفن همچنین در درمان سکسکه هم کاربرد دارد. مطالعات نشان داده اند که باکلوفن در درمان وابستگی به الکل (Alcohol dependence)و نشانگان ترک الکل (Alcohol withdrawal syndrome)با مهار نشانه های ترک و اشتیاق به مصرف الکل ،موثر است. مصرف باکلوفن برای رفع گرفتگی عضلات پس از ورزش غیر موثر است این دارو بدون نسخه پزشک قابل دسترس نیست. این دارو به شکل های زیر در بازار موجود ا ست:
قرص

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات فقط برروی بزرگسالان انجام شده است و هیچ اطلاعات کافی در مورد استفاده باکلوفن در کودکان انجام نشده است.
سالمندان
عوارض جانبی مانند، توهم ، گیجی ،افسردگی، تغییرات روانی و دیگر تغییرات خاق وخوی ،خواب آلودگی شدید به احتمال زیاد در سالمندان بروز می کند . سالمندان معمولا نسبت به جوانان از حساسیت بیشتری نسبت به مصرف باکلوفن و تاثیات آن دارند.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوئی را نشان داده است، اما مطالعاتی در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات برروی زنان نشان داده است که مصرف این دارو به هنگام شیر دهی حداقل خطر را برای نوزادان در بر دارد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
 Alfentanil
Anileridine
Bromazepam
Buprenorphine
Codeine
Donepezil
Fentanyl
Flibanserin
Hydrocodone
Hydromorphone
Levorphanol
Meperidine
Methadone
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Oxycodone
Oxymorphone
Propoxyphene
Remifentanil
Sodium Oxybate
Sufentanil
Suvorexant
Tapentadol
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. 

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
بیماریهای کلیوی
مشکلات مغزی و عاطفی
سکته مغزی یا دیگر بیماریهای مغزی
دیابت نوع دوم قندی: مصرف باکلوفن میزان قند خون را افزایش می دهد.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف قرص و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای مصرف خوراکی(قرص)
برای درمان اسپاسم عضلات
بزرگسالان و نوجوانان:در ابتدا 5میلی گرم 3 مرتبه در روز،سپس هر دوز هر 3 روز یکبار تا 5 میلی گرم افزایش می یابد. در طی 24 ساعات شبانه روز مصرف این دارو نباید به بیش از 80 میلی گرم برسد.
کودکان: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. به طور ناگهانی مصرف دارو را قطع ننمایید زیرا با انجام اینکار احتمال بروز عوارض جانبی شایع است. قبل از قطع دارو این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید تا وی بهترین روش را برای کم کردن میزان دارو را به شما پیشنهاد دهد. 
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد.
در بیماران دیابتی با مصرف این دارو ممکن است میزان قند خون را تغییر دهد، اگر متوجه تغییراتی در جواب آزمایش خون یا ادرار خود شدید با دکتر تماس بگیرید.قبل از انجام هرگونه آزمایش دکتر خود را از مصرف این دارو مطلع سازید. 
در مدت درمان با این دارو ممکن است با واکنش های جدی روبرو شوید . بلافاصله بعد از مشاهده علائم، خواب     آلود گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض جانبی
خواب آلودگی
 سردرد
 سرگیجه
 ضعف، خستگی
 کنفوزیون 
بی خوابی
 عدم تعادل
 افسردگی
طپش قلب
 تنگی نفس
 هیپوتانسیون
 درد قفسه سینه 
سنکوپ
راش، خارش
تاری دید
 میوز
نیستاگموس 
استرابیسم
 میدریاز
 دوبینی
 احتقان بینی
 وزوز گوش
تهوع
 یبوست
 استفراغ
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. بهعلاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

خشکی دهان
 اسهال
بی اشتهایی
 درد شکمی
 مثبت شدن آزمایش خون منفی در مدفوع
تکرر ادرار
 احتباس ادرار
 شب ادراری
 سوزش ادرار
 ناکچوری
 هماچوری
ناتوانی در انزال
 ناتوانی جنسی درد عضلانی 
پاراستزی
 ترمور
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

شل کننده عضلانیضد اسپاسمدرمان سکسکهدرمان وابستگی به الکل
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه