منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

منتول و زینک اکسید

Menthol and Zinc Oxide

دارو شناسی

منتول و زینک اکسید یک پماد موضعی است که برای پیشگیری و بهبود تحریک های پوستی ناشی از ادرار، اسهال، عرق کردن، آسیب های فیستول، محل زخم ناشی از تغذیه با لوله، سوختگی های جزئی، بریدگی ها، خراش و یا خارش استفاده می شود. این دارو بدون نسخه پزشک نیز در اختیار بیمار قرار می گیرد و به شکل های زیر موجود می باشد: 
•    پماد
•    پودر

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان مي گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارنده و یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 
اطفال
بررسی هایی که تاکنون در مورد مصرف این دارو برای کودکان انجام شده، مشکل و محدودیتی برای این گروه سنی نشان نداده است. 
سالمندان 
در مورد تاثیرات داروی منتول و زینک اکسید بر روی سالمندان اطلاعاتی در دست نیست. 
تداخلات دارویی 
گرچه برخی داروها را نمی توان همزمان با برخی دیگر مصرف کرد، اما در برخی موارد با وجود تداخلات دارویی، می توان دو دارو را همزمان مصرف کرد. در این شرایط پزشک ممکن است میزان مصرف دارو را تغییر دهد یا تدابیر احتیاطی دیگری بیندیشد. در زمان مصرف این دارو اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
تداخلات دارویی دیگر 
بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. 

نحوه مصرف

این دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر از حد توصیه شده یا بیشتر از زمان مقرر شده دارو را مورد مصرف قرار ندهید. این دارو فقط برای استفاده بر روی پوست می باشد. از آن برای چشم ها یا زخم های عمیق استفاده نکنید. می توانید این پماد را بر روی پوست اطراف زخم مورد استفاده قرار دهید. 
در زمان مصرف، موارد زیر را رعایت کنید: 
•    دست ها را قبل و بعد از مصرف پماد با آب و صابون بشویید. 
•    بخش آسیب دیده را با صابون ملایم و آب تمیز کنید. سپس با پارچه تمیز خشک کنید یا اجازه دهید خودش خشک شود. 
•    با هر بار عوض کردن پوشک نوزاد لایه نازکی از آن را روی پوست قرار دهید. 
میزان مصرف 
میزان مصرف این دارو برای بیماران مختلف یکسان نیست. در مورد میزان مصرف به توصیه های پزشک خود دقت کنید یا اطلاعات روی بسته بندی را مطالعه کنید. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید. 
میزان مصرف دارو به قدرت آن بستگی دارد. به علاوه تعداد وعده های دارویی در هر روز و فاصله هر وعده بستگی به مشکل به وجود آمده دارد. 
•    برای مصرف موضعی دارو (پماد): 
    برای پیشگیری از تحریک پوست: 
•    بزرگسالان – 2 تا 4 بار در روز از پماد بر روی بخش آسیب دیده استفاده کنید. 
•    کودکان - تا 4 بار در روز از پماد بر روی بخش آسیب دیده استفاده کنید.
شیوه نگهداری
دارو باید در بسته بندی و در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. از نگهداری داروهای قدیمی و تاریخ گذشته خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی

اگر علائم مربوط به بیماری تا 7 روز پس از مصرف دارو بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید. 
اگر در زمان مصرف دارو توسط شما یا کودکتان به طور ناگهانی بلعیده شد، بلافاصله به مرکز فوریت های پزشکی اطلاع دهید. 

عوارض جانبی

در کنار تاثیرات مفید، هر دارو دارای عوارض جانبی نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت بروز هریک از آنها درمان های خاصی لازم است. در صورت مشاهده ی هر گونه عوارض جانبی فورا به پزشک مراجعه کنید.
عوارض ناشناخته 
•    کهیر، خارش یا جوش های پوستی 
عوارض دیگری که در اینجا لیست نشده اند هم ممکن است اتفاق بیفتد. به هرحال در صورت مشاهده هرگونه عوارض به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

منتول و زینک اکسیدپماد موضعیتحریک های پوستیآسیب های فیستولزخم هابریدگی ها
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه