منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

متیونین

Methionine

دارو شناسی

متیونین برای اسیدی کردن ادرار استفاده می شود. اسیدی کردن ادرار به از بین بردن سوزش پوست در بزرگسالان مبتلا به بی اختیاری ادرار و پیشگیری از بروز بثورات پوستی در نوزادان کمک می کند. این دارو به علاوه به کنترل بوی قوی ادرار کمک می کند. این دارو فقط با نسخه پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد. 
گاهی دارویی برای یک هدف خاص تولید می شود، اما آزمایشات انجام شده استفاده های دیگری نیز برای دارو تایید می کنند. گر چه این مورد مصرف بر روی برچسب محصول گنجانده نشده است، اما زمانی که داروی مورد نظر دیگری در دسترس نباشد، این دارو برای درمان مسمومیت استامینوفن استفاده می شود. این دارو به اشکال زیر در بازار موجود می باشد: 
•    پودر
•    قرص
•    کپسول 
•    مایع 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان مي گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارندهو یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 
اطفال
این دارو در کودکان و به اندازه های مناسب آزمایش شده و مشکل و عارضه جانبی در پی نداشته است. 
سالمندان
بسیاری از داروها منحصرا در افراد مسن مورد آزمایش قرار نگرفته اند. بنابراین مشخص نیست که آیا این داروها در این گروه سنی دارای تاثیر مشابه در بزرگسالان می باشند یا خیر. گرچه اطلاعات خاصی در مورد مصرف این دارو در افراد مسن وجود ندارد، اما انتظار نمی رود که مصرف آن در این گروه سنی باعث بروز مشکل یا عارضه جانبی خاصی شود. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها اصلا نباید به طور همزمان مصرف شوند، اما در برخی موارد علیرغم وجود تداخلات دارویی، دو دارو باید همزمان با هم مصرف شوند. در این شرایط پزشک میزان مصرف یا وعده های مصرف دارو را تغییر خواهد داد یا اقدامات احتیاطی دیگری خواهد اندیشید. به هرحال اگر از هر داروی دیگری مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. 
دیگر تداخلات دارویی 
بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دارو همراه با دخانیات توصیه نمی شود.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر بر روی مصرف این دارو تاثیر می گذارد. در صورتی که مشکلات دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه اگر یکی از موارد زیر باشند:
•    اسیدوز (سوخت و ساز بدن)
•    بیماری کبد – در این شرایط مصرف دارو بیماری را بدتر می کند. 

نحوه مصرف

این دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید تا بهبود شرایط حاصل شود. بیش از حد توصیه شده و در مدت طولانی تر از این دارو مصرف نکنید. این دارو با یک دستورالعمل دارویی همراه است که پیش از مصرف آن را با دقت مطالعه کنید. 
داروی متیونین را با غذا یا درست پس از غذا مصرف کنید. 
برای بیمارانی که از کپسول متیونین استفاده می کنند: 
•    اگر قادر به بلعیدن کپسول نیستید، محتوای آن با آب، آب میوه یا شیر گرم حل شده و مصرف شود. 
برای بیمارانی که از محلول متیونین استفاده می کنند:
•    از یک قاشق اندازه گیری خاص یا ابزار دیگری برای مصرف میزان مناسب از دارو استفاده کنید. قاشق های متوسط چایخوری در خانه میزان مناسب محلول را در خود نگه نمی دارند. 
•    اگر رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید، به عنوان مثال رژیم غذایی کم پروتئین، به پزشک خود اطلاع دهید. 
میزان مصرف 
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. بهتر است توصیه های پزشک یا دستورالعمل دارویی را دنبال کنید. اطلاعات ارائه شده در ادامه مربوط به میزان متوسط مصرف دارو می باشد. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید مگر با مشورت پزشک. 
میزان مصرف دارو بستگی به قدرت آن دارو دارد. به علاوه تعداد وعده هایی دارویی، فاصله بین آنها و مدت زمان مصرف دارو به نوع و شدت بیماری بستگی دارد. 
•    برای اسیدی کردن ادرار: 
o    برای مصرف خوراکی دارو (کپسول): 
    بزرگسالان و نوجوانان –
میزان مصرف معمول 200 میلی گرم در 3 یا 4 وعده در روز می باشد. 
    کودکان – میزان مصرف معمول عبارت است محتویات یک کپسول که به یک بطری شیر گرم و یا به یک لیوان آب یا آب میوه افزوده می شود و در شب مورد استفاده قرار می گیرد. 
o    برای مصرف خوراکی (شکل محلول دارو): 
    بزرگسالان و کودکان کمتر از 14 ماه –
میزان مصرف معمول 2 قاشق چایخوری (200 میلی گرم) طی 3 یا 4 وعده در روز می باشد. 
    کودکان 6 تا 14 ماه – میزان مصرف معمول یک قاشق چایخوری (75 میلی گرم) طی 4 وعده در روز و در 4 تا 5 روز می باشد. 
    کودکان 2 تا 6 ماه – میزان مصرف معمول یک قاشق چایخوری (75 میلی گرم) طی سه وعده در روز و به مدت 3 تا 5 روز می باشد. 
    کودکان بیشتر از 2 ماه – میزان مصرف توسط پزشک تعیین می شود. 
o    برای مصرف خوراکی دارو (قرص): 
    بزرگسالان و نوجوانان –
میزان مصرف معمول 500 میلی گرم، طی 3 یا 4 وعده در روز می باشد. 
    کودکان – کپسول و محلول برای این گروه سنی توصیه می شود. 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه باید کرد؟ 
اگر یک وعده ی دارویی را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان مصرف وعده ی بعدی فرا رسیده، بهتر است وعده ی فراموش شده را نادیده گرفته و به برنامه ی سابق خود ادامه دهید. هرگز دو وعده را همزمان مصرف نکنید.
شیوه نگهداری
دارو باید در بسته بندی و در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. از نگهداری داروهای قدیمی و تاریخ گذشته خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی

اگر بثورات پوستی پس از 10 روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید. 

عوارض جانبی

هر دارو همراه با تاثیرات اولیه، دارای عوارض ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه لزوما تمام این عوارض رخ نمی دهند، اما در صورت بروز هر یک از آنها به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت. در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی به پزشک مراجعه کنید. 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

متیونینMethionineRacemethionineاسیدی کردن ادراراز بین بردن سوزش پوستبی اختیاری ادرار
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه