منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

مینوکسیدیل (موضعی)

Minoxidil

دارو شناسی

مینوکسیدیل برای پوست سر استفاده می شود و برای تحریک رشد مو در مردان و زنان مبتلا به نوع خاصی از طاسی تجویز می شود. طریقه دقیق تاثیر این دارو مشخص نیست. 
اگر رشد مو قرار است با مصرف مینوکسیدیل اتفاق بیفتد، معمولا پس از چند ماه مصرف مینوکسیدیل اتفاق می افتد و تا زمان مصرف دارو نیز ماندگاری دارد. ریزش مو مجددا چند ماه پس از قطع مصرف مینوکسیدیل شروع می شود. 
این محصول در اشکال زیر موجود می باشد: 
•    محلول 
•    کف 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان مي گيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارنده و یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 
اطفال
تاکنون تحقیقی در مورد ارتباط بین سن و تاثیر دارو بر روی کودکان انجام نشده است. اثر بخشی و ایمنی دارو تایید نشده است. 
سالمندان 
بررسی هایی که تاکنون انجام شده اند، مشکل خاصی در مورد مصرف این برای سالمندان نشان نداده که مصرف این دارو را برای این گروه سنی محدود کند. با این حال محققان دریافته اند که این دارو بهترین تاثیر را بر روی بیماران جوانی دارد که سابقه ریزش مو دارند. تحقیقی در مورد مصرف مینوکسیدیل در سالمندان بالای 65 سال انجام نشده است. 
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی تاثیرات معکوس در پی داشته است، اما تحقیقات کافی بر روی خانم های باردار انجام نشده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده 
بررسی های انجام شده در مورد مصرف این دارو برای مادران شیرده نشان دهنده بروز خطر و عوارض بر روی نوزاد می باشد. 
تداخلات دارویی 
گرچه برخی داروها را نمی توان همزمان با برخی دیگر مصرف کرد، اما در برخی موارد با وجود تداخلات دارویی، می توان دو دارو را همزمان مصرف کرد. در این شرایط پزشک ممکن است میزان مصرف دارو را تغییر دهد یا تدابیر احتیاطی دیگری بیندیشد. در زمان مصرف این دارو اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید، به ویژه هر یک از داروهای لیست شده در زیر. تداخلات زیر بر اساس اهمیت آنها انتخاب شده اند.
مصرف این دارو با هریک از داروهای زیر توصیه نمی شود. در این شرایط پزشک ممکن است تصمیم بگیرد درمان را با داروی مینوکسیدیل انجام ندهد یا دیگر داروها را تغییر دهد. 
•    Amifampridine
دیگر تداخلات دارویی 
بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره ی مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دارو همراه با دخانیات توصیه نمی شود.
دیگر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگر بر روی مصرف این دارو تاثیر می گذارد. در صورتی که مشکلات دیگری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه اگر یکی از موارد زیر باشند:
•    دیگر مشکلات پزشکی، تحریک یا آفتاب سوختگی پوست سر – این شرایط باعث جذب بیشتر مینوکسیدیل می شود و احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. 
•    بیماری قلبی 
•    فشار خون بالا – مصرف مینوکسیدیل موضعی در بیماران مبتلا به این مشکل بررسی نشده است، اما برای افراد مبتلا به این شرایط مشکلات جدی تر و عوارض جانبی بیشتری بروز خواهد کرد و در صورت مصرف مینوکسیدیل مقدار زیادی جذب می شود. 

نحوه مصرف

این دارو معمولا با راهنمای مصرف در اختیار بیمار قرار می گیرد. بسیار مهم است که این دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنند. بیش از حد توصیه شده و در مدت طولانی تر از این دارو مصرف نکنید. مصرف زیاد این دارو باعث جذب آن از طریق پوست می شود. به همین دلیل از مینوکسیدیل در بخش های دیگر بدن استفاده نکنید. جذب این دارو در بدن ممکن است بر روی قلب و عروق خونی تاثیر می گذارد و باعث بروز عوارض جانبی می شود. 
همزمان با مصرف مینوکسیدیل از محصولات پوستی دیگر استفاده نکنید. درست قبل از مصرف مینوکسیدیل پوست سر شسته شود. تا 24 ساعت قبل و بعد از فرایند درمان نباید از مینوکسیدیل استفاده شود. در صورت فراموش کردن یک وعده مصرف مینوکسیدیل، وعده مصرف خود را دو برابر نکنید. 
برای استفاده از محلول مینوکسیدیل موارد زیر را در نظر بگیرید: 
•    پیش از مصرف مینوکسیدیل اطمینان حاصل کنید که مو و پوست سرتان خشک است. 
•    مقدار تجویز شده را بر روی محل مورد نظر به کار برید و مصرف آن را از مرکز محل مورد نظر آغاز کنید. برای مصرف این محلول طبق دستورات پزشک عمل کنید. 
•    تا 4 ساعت پس از استفاده از مینوکسیدیل از شامپو بر روی موهای خود استفاده نکنید. 
•    بلافاصله پس از مصرف دارو دست های خود را بشویید. 
•    پس از استفاده از محلول مینوکسیدیل از سشوار استفاده نکنید. استفاده از سشوار میزان اثر بخشی مینوکسیدیل را کاهش می دهد. 
•    پس از استفاده از مینوکسدیل به مدت 2 تا 4 ساعت به دارو اجازه دهید کاملا خشک شود و بعد از آن به تخت بروید. اگر این دارو کاملا خشک نشده باشد، باعث لکه شدن لباس، کلاه یا رویه تخت می شود. 
•    در هنگام خیس بودن دارو از انتقال آن به دیگر بخش های بدن خودداری کنید. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که دارو خیس است و شما روی تخت یا بالش خود دراز می کشید یا پس از استفاده از دارو دست های خود را نمی شویید. 
برای استفاده از کف مینوکسیدیل: 
•    ظرف محتوی کف را طبق دستورالعمل روی ظرف باز کنید. 
•    مو را به چند ردیف تقسیم کنید تا دارو را روی بخش کم موی سر قرار دهید. 
•    قوطی محتوی دارو را به صورت وارونه نگاه داشته و مقداری از آن را روی انگشتان خود بریزید. 
•    با استفاده از انگشتان دست کف را روی منطقه مورد نظر پخش کنید و به آرامی بر روی پوست سر ماساژ دهید. 
•    بلافاصله پس از مصرف دارو دست های خود را بشویید تا دارو از روی آن ها پاک شود. 
•    اگر پوست سر ساییده شده، تحریک شده یا آفتاب سوخته باشد، قبل از مصرف مینوکسیدیل با پزشک مشورت کنید. 
مینوکسیدیل موضعی به شکل کف یا محلول تنها برای استفاده پوست سر می باشد. این دارو باید دور از چشم ها، بینی و دهان باشد. اگر مقداری از دارو به طور تصادفی در نزدیکی چشم، بینی یا دهان شما قرار گرفت، بلافاصله و به طور کامل منطقه را با آّب سرد بشویید. اگر از دارو به شکل اسپری استفاده می کنید، مراقب باشید که وارد تنفس شما نشود. 
از داروی مینوکسیدیل در نزدیکی حرارت یا شعله یا در حال سیگار کشیدن استفاده نکنید. قوطی دارو را سوراخ نکنید یا نشکنید. 
میزان مصرف 
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. بهتر است توصیه های پزشک یا دستورالعمل دارویی را دنبال کنید. اطلاعات ارائه شده در ادامه مربوط به میزان متوسط مصرف دارو می باشد. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید مگر با مشورت پزشک. 
میزان مصرف دارو بستگی به قدرت آن دارو دارد. به علاوه تعداد وعده هایی دارویی، فاصله بین آنها و مدت زمان مصرف دارو به نوع و شدت بیماری بستگی دارد.
•    برای رشد مو:
o    برای مصرف موضعی شکل محلول:
    بزرگسالان –
مقدار 1 میلی لیتر دارو را دو بار در روز مصرف کنید. 
    کودکان – مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین شود. 
o    برای مصرف موضعی شکل کف: 
    بزرگسالان –
مقدار نیمی از کپسول را دو بار در روز استفاده کنید. 
    کودکان - مصرف و میزان آن توسط پزشک تعیین شود. 

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه باید کرد؟ 
اگر یک وعده ی دارویی را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر تقریبا زمان مصرف وعده ی بعدی فرا رسیده، بهتر است وعده ی فراموش شده را نادیده گرفته و به برنامه ی سابق خود ادامه دهید. هرگز دو وعده را همزمان مصرف نکنید.
شیوه نگهداری
دارو باید در بسته بندی و در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. از نگهداری داروهای قدیمی و تاریخ گذشته خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی

ملاقات منظم با پزشک و بررسی بهبود بیماری در طی مصرف دارو، بسیار اهمیت دارد. این امر به پزشک اجازه می دهد تا اثر بخشی دارو را بررسی کرده و در مورد ادامه ی مصرف دارو تصمیم گیرد.
اگر در زمان مصرف دارو احساس خارش، قرمزی یا سوختگی مداوم بر روی پوست سر خود داشتید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر خارش، قرمزی یا سوزش شدید است دارو را از روی سر خود بشویید و قبل از مصرف مجدد آن با پزشک مشورت کنید. 
پس از شروع مصرف دارو ریزش مو تا 2 هفته ممکن است طول بکشد. اگر ریزش مو بیشتر از 2 هفته طول کشید، به پزشک اطلاع دهید. به علاوه اگر 4 ماه پس از مصرف داروی مینوکسیدیل ریزش موی شما بهبود پیدا نکرد به پزشک اطلاع دهید. 

عوارض جانبی

هر دارو همراه با تاثیرات اولیه، دارای عوارض ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه لزوما تمام این عوارض رخ نمی دهند، اما در صورت بروز هر یک از آنها به مراقبت های پزشکی نیاز خواهید داشت. در صورت مشاهده هر گونه عوارض فورا به پزشک مراجعه کنید. 
برخی عوارض جانبی نیاز به درمان نداشته و به خودی خود درمان می شوند. این عوارض در طول زمان و با سازگار شدن بدن با دارو برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز راهکارهایی برای پیشگیری از بروز این عوارض و یا درمان آنها ارائه می دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر به طور مستمر مشاهده شدند و یا در مورد آنها سوالی داشتید، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

مینوکسیدیلMinoxidilداروی موضعیتحریک رشد مومیتوکسیدیل و پوست سر