منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نبیلون

nabilone

دارو شناسی

ازاین دارو به منظور بهبود حالت تهوع و استفراغ ناشی از درمان با دارو های درمانی سرطان استفاده میشودو فقط در صورتی به کار برده میشود که سایر دارو های درمانی برای حالت تهوع موثر نباشند.
این دار فقط باید با تجویز پزشک مصرف گردد و به صورت کپسول مصرف میگردد.

پیش از مصرف


..به هنگام استعمال دارو به موارد زیر توجه کنید :
آلرژی  و حساسیت
اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
میزان تاثیر این دارو برای کودکان مورد بررسی قرار نگرفته است و در تجویز این دارو برای افراد زیر 18 سال باید احتیاط کرد زیرا باعث بروز تغییرات روحی و ذهنی میشود 
سالمندان
ممکن است سالمندان با مصرف این دارو عوارضی همچون غش،سبکی سر،تپش قلب و یا خستگی داشته باشند و از انجایی که سالمندان به عوارض جانبی دارو حساس تر میباشند،باید حتما در طی دوران مصرف مورد مراقبت قرار گیرند و این دارو میتواند تاثیراتی را بروی ذهن فرد گذارد .
دوران بارداری
مطالعات کافی در این زمنیه وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده 
مطالعات کافی در این زمینه جود ندارد
تداخلات دارویی دیگر
مصرف همزمان دخانیات و الکل به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود و بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید .
سایر مشکلات پزشکی
بروز بیماری های دیگر تاثیر این دارو را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :
•    سو مصرف الکل و یا پیشینه ای از ان 
•    سو مصرف دارو و یا وابستگی بر ان –نبیلون میتواند اعتیاد اور باشد
•    بیماری های قلبی 
•    اختلالات احساسی
•    کاهش فشار خون 
•    بروز حالتهای جنون مانند و یا افسردگی
•    بیماری های ذهنی(شدید)
•    شیزوفرنی-مصرف نبیلون میتوان این حالت را وخیم تر نماید 
•    اختلالات کلیوی
•    اختلالات کبدی –تاثیر این دارو بر این افراد مورد مطالعه قرار نگرفته است

نحوه مصرف

      نحوه مصرف
این دارو فقط باید با تجویز پزشک مصرف گردد و دوز مصرفی ان و مدت زمان مصرف ان را تغییر ندهید مگر با دستور پزشک .در صورتی که بیش از اندازه از این دارو مصرف کنید،ممکن است به بیماری های دیگر مبتلا شوید 
میزان مصرف
دوز مصرفی این دارو به نسبت افراد با هم متفاوت است و در این مورد به توصیه های پزشک خود و یا دستورات همراه دارو استفاده کنید .اطلاعات ذیل میزان متوسط مصرف دارو برای هر گروه سنی را نشان میدهند و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت میباشد ان را تغییر ندهید مگر با مشورت با پزشکتان .
دوز مصرفی دارو به شدت تاثیر دارو بستگی دارد .همچنین تعداد دفعات مصرف دارو ,مدت زمان ان ,زمان بین مصرف و موارد مشابه به شدت بیماری شما وابسته است .
مصرف نوع خوراکی دارو :
برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از دارو های درمانی سرطان 
•    بزرگسالان -1 تا 2 میلی گرم دو بار در روز .پزشکتان در خصوص زمان و چگونگی مصرف این دارو ها شما را مطلع میسازد و این در حالی است که از دارو های درمانی سرطان استفاده میکیند.
•    دوز مصرفی کودکان باید مطابق با تجویز پزشک تعیین گردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورتی که مصرف دارو را فرامش کردید ,به محض انکه این موضوع را به یاد اوردید ,از دارو استفاده کنید ولی در صورتی که خیلی نزدیک به زمان مصرف بعدی هستید همان روال را ادامه دهید .
در صورت استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم ؟
در صورتی که فرد میزان زیادی از دارو مصرف کرده باشد باید با مرکز عمومی کنترل سموم تماس بگیرید و اگر فرد نفس نمیکشد با اورژانس تماس بگیرید .

در هنگام استفاده از  دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید 

اقدامات احتیاطی

نبیلون میزان تاثیر الکل و دیگر دارو های سیستم عصبی مرکزی  که باعث خواب الودگی و کاهش هشیاری میشوند را افزایش میدهد مانند انتی هیستامین ها یا دارو های درمانی الرژی،تب،سرما،ارام بخش ها و دارو های درمانی بیخوابی ،مسکن ها ی ضد درد مانند دارو های مشتق از باربیتوریک اسید ،دارو های درمانی حمله ،مخدر ها ،ارام کننده های عضلانی و یا بی حس کننده ها مانند بی حس گرهای دندان .پیش از مصرف این دارو ها حتما به پزشکتان مشورت نمایید.
در صورتی که خودتان و یا یکی از افراد نزدیکتان میزان زیادی از این دارو مصرف کردید،حتما به اورژانس مراجعه نمایید .مصرف بیش از اندازه این دارو و یا مصرف این دارو با الکل و یا دیگر دارو های ارام بخش میتواند باعث بروز مشکلات ذهنی مخنلف مانند تغییرات عاطفی،گیجی ،دشواری در تنفس ،توهم های دیداری و یا شنیداری و یا حسی،اضطراب  شدید و حالتهای عصبی و یا تپش قلب .
ممکن است فرد علائمی همانند سبکی سر،گیجی و یا غش داشته باشد به خصوص زمانی که پس از حالت نشسته و یا ایستاده به طور ناگهانی بر میخیزد و بلند شدن به صوت ارام میتواند این مشکل را بطرف نماید.
نبیلون میتواند باعث بروز خشکی دهان شود.میتوانید به منظور بهبود کوتاه مدت از شکلات های شکری و یا ادامس استفاده کنید و یا از یک جایگزین استفاده نمایید .ولی در صورتی که دهانتان بیش از دو هفته خشک بود،با پزشکتان مشورت نمایید و امتداد خشکی دهان میتواند امکان بیماری های دندانی را افزایش دهد مانند پوسیدگی ،بیماری های لثه ای و عفونت های قارچی.

عوارض جانبی

هر دارویی علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد  و در صورت بروز هر یک از علائم حتما به پزشک خود اطلاع دهید 
تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم یاد شده  از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگری داشته باشند که در صورت بروز انها باید به پزشکتان مراجعه نمایید 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

نبیلوندرمان حالت تهوعقرص نبیلوندوز نبیلونعوارض نبیلون
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه