منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نیکلوزماید(نیکلوزامید)

niclosamide

دارو شناسی

انچه که باید درباره نیکلوزماید (خوراکی  )niclosamideبدانید !
 این دارو در گروه دارو های درمانی کرمهای انگلی استفاده میشود و در درمان کرم ماهی،گوشت گاو و کرمهای کوچک کاربرد دارد . ممکن است از ان برای درمان عفونت های ناشی از سایر کرمها هم استفاده شود .
این دارو در درمان عفونت های ناشی از کرمک و کرم های گرد موثر نمیباشد.این دارو با تماس با کرمها ان  را میکشد و سپس انها وارد مدفوع شده و از بدن خارج میشوند ولی ممکن است شما قادر به مشاهده انها نباشید زیرا تعدادی در روده نابود میشوند
این دارو فقط با تجویز پزشک مصرف میگردد و به شکلهای زیر موجود است :
•    قرص جویدنی

پیش از مصرف

به هنگام استعمال دارو به موارد زیر توجه کنید :
آلرژی  و حساسیت
اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
این دارو بروی تعدادی از کودکان 2 سال به بالا تست شده است و هیچ گونه عوارض جانبی متفاوت از بزرگسالان در کودکان گزارش نشده است.
سالمندان
اطلاعات کافی در این زمنیه وجود ندارد
دوران بارداری
اطلاعات کافی در این زمنیه وجود ندارد
دوران شیردهی و مادران شیرده

بنا بر مطالعات انجام شده مصرف این دارو به میزان کمی برای کودکان مادران شیرده خطرناک است

تداخلات دارویی
مصرف همزمان  چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی اطلاع دهید .

تداخلات دارویی دیگر
مصرف همزمان دخانیات و الکل و غذا  به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود و بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید .

نحوه مصرف

قبل و بعد و در هنگام مصرف دارو هیچ نکات ویژه ای رعایت نمیشود مانند تغییر رژیم غذایی و یا مصرف دارو های دیگر.ممکن است این دارو یک تا دو ساعت قبل از صرف غذا مصرف شود ولی به منظور پیشگیری از بروز معده درد،بهتر است که پس از صرف یک غذای ساده مصرف شود مانند صبحانه.
این دارو باید به صورت کامل جویده شده و قورت داده شود و در صورتی که ان را کودک میدهید باید ان را به پودر تبدیل کرده و با اب مخلوط کنید و به کودکتان بدهید .
برای بیمارانی که این دارو  را به منظور درمان کرمهای گوشت گاو و ماهی و یا انواع معمول میخورند :
•    به منظور رفع کامل عفونت بهتر است که دارو را مطابق با تجویز پزشک مصرف نمایید . معمولا یک دوز مصرفی کافی است ولی تعدادی از بیماران به دو دوز نیاز دارند.
میزان مصرف
دوز مصرفی این دارو به نسبت افراد با هم متفاوت است و در این مورد به توصیه های پزشک خود و یا دستورات همراه دارو استفاده کنید .اطلاعات ذیل میزان متوسط مصرف دارو را نشان میدهند و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت میباشد ان را تغییر ندهید مگر با مشورت با پزشکتان .
دوز مصرفی دارو به شدت تاثیر دارو بستگی دارد .همچنین تعداد دفعات مصرف دارو ,مدت زمان ان ,زمان بین مصرف و موارد مشابه به شدت بیماری شما وابسته است .
-به منظور درمان کرم ماهی و گوشت گاو   
(قرص  نوع خوراکی )
•    بزرگسالان-دو گرم در یک بار مصرف روزانه و ممکن است درمان در صورت نیاز به مدت 7 روز ادامه یابد .
•    میزان مصرف کودکان باید زیر نظر پزشک و با توجه به وزن کودک  تعیین گردد
•    کودکانی که 11 تا 34 کیلوگرم وزن دارند،یک گرم  به تعداد یک بار در روز مصرف میکنند و ممکن است درمان در صورت نیاز به مدت 7 روز ادامه یابد .
•    کودکانی که بالای 34 کیلوگرم وزن دارند،یک و نیم  گرم  به تعداد یک بار در روز مصرف میکنند و ممکن است درمان در صورت نیاز به مدت 7 روز ادامه یابد .
-به منظور درمان کرم ماهی و گوشت گاو   
(قرص  نوع خوراکی )
•    بزرگسالان-دو گرم در یک بار مصرف روزانه و به مدت یک هفته و ممکن است درمان در صورت نیاز به مدت 7 تا 14  روز ادامه یابد .
•    میزان مصرف کودکان باید زیر نظر پزشک و با توجه به وزن کودک  تعیین گردد
•    کودکانی که 11 تا 34 کیلوگرم وزن دارند،یک گرم  به تعداد یک بار در روز اول مصرف میکنند وسپس 500 میلی گرم درطی 6 روز بعدی مصرف میگردد و ممکن است درمان در صورت نیاز به مدت 7 تا 14  روز ادامه یابد .
•    کودکانی که بالای 34 کیلوگرم وزن دارند، یک و نیم  گرم  به تعداد یک بار در روز اول مصرف میکنند وسپس یک گرم  درطی 6 روز بعدی مصرف میگردد و ممکن است درمان در صورت نیاز به مدت 7 تا 14  روز ادامه یابد

در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورتی که مصرف دارو را فراموش کردید ,به محض انکه این موضوع را به یاد اوردید ,از دارو استفاده کنید ولی در صورتی که خیلی نزدیک به زمان مصرف بعدی هستید همان روال را ادامه دهید .
در صورت استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم ؟
در صورتی که فرد میزان زیادی از دارو مصرف کرده باشد باید با مرکز عمومی کنترل سموم تماس بگیرید و اگر فرد نفس نمیکشد با اورژانس تماس بگیرید .

در هنگام استفاده از  دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
میتوانید رژیم غذایی نرمال خود را ادامه دهید مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری داشته باشد
.
شیوه  نگهداری از دارو
دارو را در محلی سر پوشیده به دور از گرما و رطوبت و نور مستقیم قرار دهید .داروهایی که تاریخ مصرفشان گذشته است را دور بریزید .دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید

اقدامات احتیاطی

وضعیت بیمار باید به طور مرتب چک شود تا از عملکرد صحیح دارو   و رفع کامل عفونت اطمینان حاصل گردد
در صورتی که با وجود مصرف دارو وضعیت بیمار بهتر نشود و یا وخیم تر شود باید به پزشک مراجعه نماید.

عوارض جانبی

هر دارویی علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد  و در صورت بروز هر یک از علائم  زیر حتما به پزشک خود اطلاع دهید
تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم یاد شده  از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.میتوانید با پزشکتان در خصوص راههای پیشگیری از بروز عوارض جانبی و یا کاهش انها مشورت نمایید
ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگر داشته باشند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه نمایند .
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

نیکلوزمایددرمان عفونتکرمعفونت کرمکعفونت کرم کوچک
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه