منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پاليويزوماب (عضلاني)

Palivizumab

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی آمپول عضلاني "پاليويزوماب"  بدانید!

پاليويزوماب جهت پيشگيري از بروز عفونت شديد ريوي ناشي از ويروس سن سي شيال تنفسي (RSV) در كودكان و نوزادان استفاده ميشود. اين دارو متعلق به داروهاي رده واكسن ميباشد. اين دارو يك آنتي بادي براي مقابله با عفونت RSV ميباشد. 
عفونت RSV منجر به مشكلاتي جدي مانند ذات الريه و برونشيت ميشود كه ريه را درگير ميكند و در موارد حاد تر منجر به مرگ ميگردد. احتمال بروز اين مشكلات در نوزادان و كودكان زير 6 ماه  كه از ناراحتي ريوي حاد رنج ميبرند و مشكل تنفسي دارند بيشتر است. كودكان نارس و كودكاني كه بطور مادرزادي مشكل قلبي دارند نيز بيشتر به RSV دچار ميشوند.
شروع فعاليت ويروس RSV از آبان ماه است و تا ارديبهشت ادامه مي يابد، اما ممكن است در برخي جوامع زودتر شيوع يابد و دير تر پايان پذيرد. بهترين راه براي پيشگيري از بروز عفونت RSV دريافت پاليويزوماب پيش از آغاز فصل آن است.
اين داروتنها تحت نظارت پزشك تجويز ميشود.
اين دارو به شكل هاي زير موجود ميباشد:
-    پودر تعليق
-    محلول

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

 

اطفال
مطالعات جامعي مبني بر ارتباط ميان سن و اثر اين دارو در كودكان بالاي 24 ماه صورت نگرفته است. ايمني و اثربخشي آن هنوز تاييد نشده است.

 

سالمندان
هيچ اطلاعاتي مبني بر ارتباط ميان سن و عوارض تزريق اين دارو بر روي بيماران سالمند در دست نميباشد.

 

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.

 

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.


تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. 

 

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند.

 

سایر مشکلات پزشکی 
وقوع مشكلات دارويي ديگر ممكن است بر روي اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
-    مشكل خونريزي
-    ترومبوسيتوپني (كاهش تعداد پلاكت ها)

نحوه مصرف

اين دارو در بيمارستان توسط پرستاران يا افراد آموزش ديده به همراه سوزن ارائه ميشود و بصورت عضلاني (معمولا در ران) به كودك تزريق ميگردد.
اين دارو معمولا در فصل شيوع RSV يك بار در ماه ارائه ميگردد و بايد قبل از آغاز فصل RSV آنرا به كودك تزريق كرد تا از بروز عفونت هاي جدي ناشي از ويروس RSV پيشگيري كرد.
اين دارو همراه با برگه توضيحات ارائه ميشود، بنابراين بدقت آنرا مطالعه كرده و در صورت هرگونه ابهام با پزشك مشورت كنيد.

 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟

با پزشك خود تماس بگيريد.

 

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيت كودك را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند.
اين دارو ممكن است منجربه انواع واكنش هاي آلژيك مانند آنافيلاكسي شود. آنافيلاكسي بسيار خطرناك است و ميتواند جان كودك را به مخاطره اندازد، بنابراين به مراقبت فوري پزشكي نيازمند است. چنانچه بثورات پوستي، خارش، گرفتگي صدا، سبكي سر، سرگيجه و غش، مشكلات تنفسي، مشكل در بلعيدن و تورم در دست و پا و صورت يا دهان كودك رويت كرديد، سريعا پزشك را در جريان بگذاريد.
چنانچه كودكتان مشكل قلبي خاصي داشت كه به جراحي نياز دارد، امكان دارد سريعا بعد از جراحي، پزشك مجبور به تزريق يك شات اضافه از اين دارو باشد.
پزشك يا دندانپزشك كودك خود را از مصرف اين دارو آگاه سازيد. اين دارو بر روي نتيجه آزمايشات پزشكي خاص تاثير ميگذارد.

 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نياز كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    رنگ مايل به آبي ناخن ها، لب، پوست، كف دست و بستر ناخن
-    تاري ديد
-    گيجي
-    سرفه
-    اختلال در تنفس
-    اختلال در بلع
-    سرگيجه
-    سرگيجه، غش و احساس سبكي سر حين برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته
-    ضربان تند قلب
-    تب
-    كهير يا تاول
-    تنفس نامنظم، تند، كند يا بريده بريده
-    خارش
-    تورم صورت، پلك، لب، زبان، گلو، دست، پا و اندام هاي تناسلي
-    تحليل انرژي يا قواي بدني
-    ضعف و درد عضلاني
-    قرمزي پوست
-    تنگي نفس
-    بثورات پوست
-    تعريق
-    تنگي قفسه سينه
-    عدم پاسخگوئي
-    ضعف و خستگي غيرعادي
-    خس خس


بروز ناشناخته است
-    مدفوع سياه و قيرگون
-    خونريزي لثه
-    وجود جون در ادرار و مدفوع
-    نقاط قرمز مشخص روي پوست
-    خونريزي و كبودي غيرعادي
برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

بروز ناشناخته است
-    خونريزي، تاول، سوزش، سردي، تغيير رنگ پوست، احساس فشار، كهير، عفونت، تورم، خارش، بي حسي، درد، تحريك، قرمزي، زخم، گز گز، سوزن سوزن شدن و گرم شدن ناحيه تزريق
در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونت RSVفونت شديد ريويويروس سن سي شيال تنفسيواكسنآنتي بادي