منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پاتيرومر (خوراكي)

Patiromer

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروي خوراكي " پاتيرومر "  بدانید!


پاتيرومر در درمان هيپركالمي (پتاسيم بالا در خون) مورد استفاده قرار ميگيرد. اين دارو نبايد در درمان اورژانسي هيپركالمي مورد استفاده قرار گيرد.
اين دارو تنها با نسخه پزشك در دسترس قرار خواهد گرفت.
اين دارو در اشكال زير موجود ميباشد:
-    پودر سوسپانسيون

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
مطالعاتي در خصوص ارتباط ميان سن و مصرف اين دارو در كودكان صورت نگرفته است. ايمني و اثربخشي آن ثابت نشده است.

سالمندان
بر اساس مطالعات انجام شده، هيچ مشكل خاصي در خصوص مصرف اين دارو در سالمندان نشان داده نشده است. اما از آنجاييكه سالمندان بيشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض ناخواسته قرار دارند، اين دارو در اين افراد بايد با احتياط و طبق نظارت پزشك مصرف شود.

دوران بارداری
در اين خصوص با پزشك مشورت نماييد.


دوران شیردهی و مادران شیرده
در اين خصوص با پزشك مشورت نماييد.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. 

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
-    انسداد روده
-    يبوست شديد
-    مشكل اجابت مزاج
 

نحوه مصرف

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
اين دارو به همراه اطلاعات دارويي به بيمار ارائه ميگردد. دستورالعمل هاي مندرج در بسته را به دقت مطالعه و دنبال كنيد و در صورت بروز هرگونه ابهام، با پزشك مشورت نماييد.
اين دارو را همراه با غذا ميل نماييد. از گرم كردن يا افزودن مايعات و مواد غذايي گرم به آن خودداري نماييد. اين دارو را در شكل پودر مصرف نكنيد.
جهت مصرف:
-    بسته را باز كرده و محتويات داخل آنرا به يك فنجان يا ليوان منتقل كنيد.
-    محتويات را با 30 ميلي ليتر آب حل نماييد.
-    محلول را بخوبي هم بزنيد. سپس 60 ميلي ليتر ديگر به آن آب اضافه كرده و مجددا هم بزنيد.
-    بلافاصله محلول را ميل نماييد.
-    چنانچه مقداري از پودر در ليوان باقي ماند، كمي آب به آن اضافه كرده، هم زده و فورا آنرا بنوشيد.

میزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در افراد مختلف متفاوت است. بنابراين اين دارو را طبق دستور پزشك يا دستورالعمل مندرج در برچسب دارو مصرف نماييد. اطلاعات مندرج در برچسب، مربوط به ميانگين ميزان مصرف ميباشد. چنانچه ميزان مصرف شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد. مگر آنكه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف، تعداد دفعات، فواصل بين مصرف و مدت مصرف دارو به قدرت دارو و بيماري شما بستگي دارد.

جهت درمان هيپركالمي:
-    بزرگسالان – بزرگسالان – در ابتدا 8.4 ميلي گرم در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 25.2 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
دريافت اين دارو بايد طبق يك برنامه ثابت باشد. چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، جهت دريافت دستورالعمل با داروساز يا پزشكتان تماس حاصل نماييد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.

شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.


 

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند. گاهي جهت بررسي بيشتر به انجام آزمايش خون نياز است.
مصرف اين دارو ممكن است منجربه بروز هيپومنيزيمي (كمبود منيزيم در خون) گردد. در صورت بروز خواب آلودگي، از دست دادن اشتها، تغييرات خلق و خو، اسپاسم هاي عضلاني (تتاني)، تشنج، تهوع يا استفراغ لرزش، خستگي و ضعف غيرمعمول، فورا به پزشك مراجعه نماييد.
 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    خواب آلودگي
-    از دست دادن اشتها
-    تغييرات روحي و رواني 
-    اسپاسم يا كشش عضلاني (تتاني)
-    تهوع يا استفراغ
-    تشنج
-    لرزش
-    خستگي و ضعف غيرمعمول

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    سختي در اجابت مزاج

موارد كمتر شايع
-    ناراحتي معده يا شكم
-    نفخ يا احساس پري و سنگيني
-    اسهال
-    تجمع بيش از حد گاز در معده يا روده
-    خروج گاز

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

هيپركالميپتاسيمبالاخون
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

بهترین پوزیشن برای خوابیدن چیه ؟

بهترین پوزیشن برای خوابیدن چیه ؟

بشر برای سالم بودن و سالم زیستن به خواب نیاز دارد. اکثر متخصصان معتقدند هشت ساعت خواب شبانه یعنی معادل یک‌سوم شبانه‌روز برای همه لازم است، اما آیا می‌دانید علاوه بر ساعات خواب، نحوه خوابیدن نیز روی سلامت تاثیر می‌گذارد؟ خوابیدن به پشت، روی شکم، به پهلو یا به شکل جنینی جزو وضعیت‌های معمول خواب است که روی نحوه تنفس، وضع ستون فقرات و یا جریان خون تاثیر می گذارد.

دیابت به زبان ساده

دیابت به زبان ساده

دیابت به وضعیتی اطلاق میشود که در آن بدن نمیتواند به اندازه کافی انسولین تولید کند. در این ویدئو، دیابت را بهتر درک خواهید کرد.

راهکارهایی برای داشتن مغز سالم

راهکارهایی برای داشتن مغز سالم

در این ویدئو نکاتی در مورد تقویت و بهبود سلامت مغز بیان می شود. این نکات از بروز مشکلاتی شناختی در سنین بالا پیشگیری می کند.

چرا زنان پریود میشوند؟!

چرا زنان پریود میشوند؟!

تعداد انگشت شماری از موجودات کره زمین به قاعدگی دچار میشوند، و ما انسانها تنها یکی از این طیف اندک هستیم. در این انیمیشن با علت قاعدگی زنان آشنا شوید.

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه