منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پرامپانل (خوراكي)

Perampanel

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروي خوراكي " پرامپانل "  بدانید!

پرامپانل به همراه ساير داروها جهت درمان انواع خاصي از صرع مانند تشنج با مشتقات جزئي و تشنج تونيك كلونيك ژنراليزه اوليه مورد استفاده واقع ميشود. اين دارو از بروز تشنج در بافت مغز جلوگيري بعمل مي آورد. با اين حال، اين دارو صرع را درمان نميكند، بلكه تا زمانيكه مصرف شود تنها آنرا كنترل ميكند.
اين دارو تنها با نسخه پزشك در دسترس قرا ميگيرد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
-    قرص

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
مصرف اين دارو در كودكان بررسي نشده است و اطلاعات خاصي مبني بر ايمني و اثربخشي آن در كودكان زير 12 سال هنوز به اثبات نرسيده است. مصرف آن در كودكان نيازمند احتياط و مراقبت جدي است.

سالمندان
بسياري از داروها بطور انحصاري در افراد مسن مورد مطالعه و بررسي قرار نگرفته اند. بنابراين، اثربخشي اين دارو به همان ترتيبي كه در افراد جوان است، نميباشد و امكان بروز عوارض جانبي مختلف نيز وجود دارد. 


دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات يا زنان باردار صورت گرفته، بروز اختلالات جنيني نشان داده شده است. اين دارو نبايد در زنان باردار و زناني كه قصد بارداري دارند، مصرف گردد.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
-    Bromazepam
-    Buprenorphine
-    Carbamazepine
-    Ceritinib
-    Clarithromycin
-    Dabrafenib
-    Enzalutamide
-    Flibanserin
-    Fosphenytoin
-    Hydrocodone
-    Idelalisib
-    Nilotinib
-    Orlistat
-    Oxcarbazepine
-    Phenytoin
-    Piperaquine
-    Rifabutin
-    Rifampin
-    Rifapentine
-    Sodium Oxybate
-    St John's Wort
-    Suvorexant

معمولا مصرف همزمان اين دارو با داروهاي زير توصيه نميشود، اما ممكن است در برخي موارد نياز به استفاده همزمان دو دارو باشد. در چنين مواردي اغلب پزشك دوز يا تعداد دفعات يك يا هر دو دارو را تغيير ميدهد.
-    Levonorgestrel

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
-    تغييرات رفتاري يا خلق و خو (مانند خشم و پرخاشگري)
-    مشكلات مربوط به تعادل بدن (مانند راه رفتن)
-    افسردگي
-    سرگيجه
-    بيماري كليوي
-    بيماري كبد
 

نحوه مصرف

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
اين دارو به همراه اطلاعات دارويي به بيمار ارائه ميگردد. دستورالعمل هاي مندرج در بسته را به دقت مطالعه و دنبال كنيد و در صورت بروز هرگونه ابهام، با پزشك مشورت نماييد.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

جهت درمان تشنج با مشتقات جزئي و تشنج تونيك كلونيك ژنراليزه اوليه:
-    بزرگسالان و كودكان بالاي 12 سال – در ابتدا 2 ميلي گرم، يكبار در روز، پيش از خواب. پزشك ممكن است ميزان مصرف را تغيير دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 12 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان زير 12 سال – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، به محض يادآوري آنرا استعمال نماييد. چنانچه زمان وعده بعدي دارو فرا رسيده است، وعده فراموش شده را كنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نماييد. هيچگاهدارو را در يك وعده، دو برابر دوز، مصرف ننماييد.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.


شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند. 
مصرف اين دارو ممكن است در برخي افراد منجربه بروز آشفتگي، تحريك پذيري و رفتارهاي غير طبيعي گردد. همچنين ممكن است، در برخي افراد فكر و تمايل به خودكشي بروز يابد و يا بر ميزان افسردگي شان بيافزايد. چنانچه متوجه هريك از اين علائم شديد، فورا به پزشك مراجعه نماييد.
اين دارو ممكن است منجربه بروز گيجي، تشنج، سرگيجه، خواب آلودگي يا مشكلاتي در كنترل حركات شود. حين مصرف اين دارو از انجام اموري چون رانندگي، استفاده از ماشين آلات و موارد خطرناك بپرهيزيد.
مصرف اين دارو ممكن است سبب ايجاد عادت شود. چنانچه تصور ميكنيد اين دارو به درستي عمل نميكند، دارو را بيش از ميزان تجويز شده مصرف ننماييد و جهت راهنمايي با پزشكتان تماس حاصل نماييد.
هيچگاه بدون اطلاع پزشك مصرف اين دارو را قطع ننماييد. توقف ناگهاني اين دارو سبب بروز تشنج و بازگشت بيماري ميگردد. در صورت لزوم، پزشك ميزان مصرف دارو را بصورت تدريجي كاهش ميدهد تا بطور كامل قطع شود.
ممكن است حين مصرف اين دارو، قرص هاي ضد بارداري حاوي لوونورژسترل بخوبي عمل نكنند. بنابراين توصيه ميشود در زمان مصرف اين دارو از ساير روش هاي پيشگيري از بارداري استفاده كنيد. در اين خصوص با پزشكتان مشورت نماييد.
از مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ديگر (داروهاي بدون نسخه، داروهاي تجويز شده، داروهاي گياهي، مكمل ها يا ويتامين ها) بپرهيزيد، مگر اينكه قبلا در اين مورد با پزشك مشورت شده باشد.

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    خشم و پرخاشگري
-    اضطراب
-    دستپاچگي يا عدم تعادل
-    خشكي دهان
-    تنفس سريع و عميق
-    ضربان نامنظم قلب
-    تحريك پذيري
-    بيقراري
-    لرزيدن يا عدم تعادل حين راه رفتن
-    تنگي نفس
-    خواب آلودگي غيرعادي
-    مشكل خواب
-    عدم تعادل، لرزش يا ساير مشكلات ديگر در كنترل عضلاني
-    خستگي يا ضعف غيرعادي

موارد كمتر شايع
-    سوزش، گز گز، خارش، بيحسي يا سوزن سوزن شدن بدن
-    كاهش حس لامسه

بروز ناشناخته
-    تغيير در رفتار
-    افسردگي
-    فكر كردن به خودكشي

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    سرگيجه يا سبكي سر
-    احساس حركت محيط اطراف به دور سر
-    سردرد
-    حالت تهوع
-    احساس چرخش

موارد كمتر شايع
-    كمردرد
-    پف يا تورم صوت، دست و پا
-    تاري ديد
-    بدن درد
-    استخوان درد
-    تغيير در الگوهاي رفتاري
-    لرز
-    گيجي
-    سرفه
-    كاهش تعداد دفعات ادرار كردن
-    مشكل اجابت مزاج
-    مشكل حركتي
-    دوبيني
-    گرفتگي گوش
-    ضربان سريع يا نامنظم قلب
-    تب
-    افزايش تشنگي
-    از دست دادن قواي جسماني
-    از دست دادن صدا
-    درد يا گرفتگي عضلاني
-    تهوع يا استفراغ
-    درد دست و پا
-    درد مفاصل
-    آبريزش بيني
-    لكنت زبان
-    عطسه
-    گلودرد
-    مشكل بخاطر سپردن و يادآوري
-    مشكل حين صحبت كردن
-    افزايش يا از دست دادن غيرعادي وزن
-    خواب بسيار عميق

بروز ناشناخته
-    خواب آلودگي، كسالت، خستگي، ضعف يا احساس كندي غيرمعمول

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

صرعتشنج
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه