منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فنول

Phenol

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروی "فنول"  بدانید!

فنول جهت كاهش درد و سوزش ناشي از گلودرد، دهان درد و يا تبخال مورد استفاده قرار ميگيرد. اين دارو بدون تجويز پزشك در دسترس قرار دارد اما فرد بايد از مقدار مصرف (دوز) و روش استفاده مناسب آن آگاه باشد.
فنول به اشكال زير موجود است:
1-  اسپري
2- قرص مكيدني

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژي و حساسيت
چنانچه نسبت به مصرف اين دارو يا داروهاي ديگر حساسيت و واكنش خاصي داشتيد فورا به پزشك خود اطلاع دهيد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
هيچ اطلاعاتي مبني بر ارتباط ميان سن و عوارض مصرف فنول بر روي اطفال در دست نميباشد اما براي كودكان زير 3 سال توصيه نميگردد.

سالمندان
هيچ اطلاعاتي مبني بر ارتباط ميان سن و عوارض مصرف فنول بر روي بيماران سالمند در دست نميباشد.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.


تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد.

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند.

سایر مشکلات پزشکی 
وقوع مشكلات دارويي ديگر ممكن است بر روي اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگداريد:
-    عفونت داخل و يا اطراف دهان
-    درد شديد در داخل و يا اطراف دهان

نحوه مصرف

اين دارو را طبق راهنمايي هاي پزشك خود مصرف نماييد. بيش از حد تعيين شده و طولاني تر از مدت تعيين شده از اين دارو مصرف ننماييد، چراكه در اين صورت امكان جذب و بروز عوارض جانبي در بدن افزايش ميابد. اين دارو را براي موارد مشابه و يا موارد ذكر شده بر روي بروشور دارو نبايد مصرف كرد. براي مصرف مجدد اين دارو با پزشك خود مشورت كنيد، بخصوص در موارديكه عفونت از بين نرفته است.
از تماس اين دارو با چشم جدا خودداري كنيد، چراكه سبب سوزش شديد چشم ميگردد. در صورت تماس دارو با چشم فورا چشمها را با آب فراوان شسته و يا به پزشك مراجعه كنيد. همچنين مراقب باشيد اين دارو را استنشاق نكنيد.


روش مصرف:
-    محل آسيب ديده را اسپري بزنيد.
-    15 ثانيه صبر كرده و سپس مواد را به بيرون تف كنيد.
هيچگاه بدون هماهنگي با پزشك اين دارو را بيش از 2 روز مصرف ننماييد. 

میزان مصرف
مصرف اين دارو در بيماران مختلف متفاوت است. دارو را طبق دستور پزشك يا دستورالعمل مندرج بر روي بسته مصرف نماييد. مقدار داروي مصرفي به قدرت دارو بستگي دارد. تعداد و مدت مصرف دارو نيز به بيماري شما بستگي دارد.

ميزان مصرف اسپري براي دهان درد و گلودرد:
-    براي بزرگسالان و كودكان بالاي 12 سال اسپري كردن موضع روزي 5 بار و هر 2 ساعت يكبار
-    كودكان 3 تا 12 سال اسپري كردن موضع روزي 3 بار و هر 2 ساعت يكبار
-    كودكان زير 3 سال طبق تشخيص پزشك

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوزي از اين دارو به محض يادآوري آنرا استعمال كنيد. چنانچه تقريبا زمان دوز بعدي فرا رسيده بود، طبق همان زمانبندي پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فوریت  های اورژانس تماس بگیرید.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
تا زمانی که دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید .

شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. دور از دسترس كودكان قرار دهيد. در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

اقدامات احتیاطی

چنانچه بيماري طي 7 روز برطرف نشد و يا شديدتر شد به پزشك مربوطه مراجعه كنيد. 
پس از اسپري كردن اين دارو در دهان يا گلوي كودك توجه كنيد كه با چشمش تماس نداشته باشد و يا اسپري را استنشاق نكرده باشد.
چنانچه حين مصرف اين دارو مشكل تنفسي، تب، خارش يا تحريك پوستي و يا وخيم شدن درد، قرمزي، تورم و خارش داخل دهان يا اطراف آن شديد فورا به پزشك خود مراجعه كنيد.
چنانچه گلودرد شديد همراه با تب بالا، سردرد، تهوع و استفراغ داشتيد فورا به پزشك مراجعه كنيد. ممكن است اين موارد علائم بروز عفونت باشد.

 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتي كه يك دارو بهمراه دارد امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز موجود است. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد:


بروز شناخته شده نیست
-    مشكل تنفسي
-    تب
-    سردرد
-    تحريك پوست
-    تورم
-    استفراغ
-    تشديد درد، قرمزي، تورم و سوزش دهان يا اطراف دهان
در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است.

 

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه