منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پرگابالین (خوراكي)

Pregabalin

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروي خوراكي " پرگابالین "  بدانید!

پرگابالین در کنار سایر داروها، جهت کنترل تشنج پارشيال در درمان صرع مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو، صرع را درمان نمیکند و تنها در زمان مصرف، جهت کنترل تشنج کاربرد دارد.
از پرگابالین همچنین جهت نورالژی پس از هرپس (دردی که پس از زونا رخ میدهد) و درد ناشی از دیابت و آسیب های نخاعی استفاده میشود. این دارو جهت درمان نوعی بیماری بنام فیبرومیالژیا (درد و سفتی عضلات) نیز کاربرد دارد.
عملکرد پرگابالین در دستگاه عصبی مرکزی (CND)، کنترل تشنج و درد است. این دارو، یک داروی ضد تشنج و یک عامل درد نوروپاتیک محسوب میگردد.
اين دارو تنها با نسخه پزشك در دسترس قرا ميگيرد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
-    کپسول
-    محلول


 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
مصرف اين دارو در كودكان بررسي نشده است و اطلاعات خاصي مبني بر ايمني و اثربخشي آن در كودكان در دسترس نميباشد. 

سالمندان
بر اساس مطالعات انجام شده، هيچ مشكل خاصي در خصوص مصرف اين دارو در سالمندان نشان داده نشده است. اما از آنجاييكه سالمندان بيشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض ناخواسته (مانند سرگیجه، تاری دید، گیجی و حواس پرتی) و ناراحتي هاي كليوي وابسته به سن قرار دارند، اين دارو در اين افراد بايد با احتياط و طبق نظارت پزشك مصرف شود.


دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سو نشان داده شده است. هيچ مطالعات كافي در اين زمينه صورت نگرفته است.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
•     Orlistat

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
-    آنژیوادم یا سابقه آن
-    نارسایی احتقانی قلب
-    تغییرات رفتاری یا سابقه آن
-    اختلالات خونریزی
-    افسردگی یا سابقه آن 
-    ادم (احتباس مایعات)
-    مشکلات ریتم قلب
-    بیماری کلیوی

نحوه مصرف

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. هيچگاه بيش از مدت و ميزان تعيين شده، اين دارو را مصرف نكنيد.
اين دارو به همراه يك دستورالعمل به بيمار ارائه ميگردد. مطالعه دقیق اين دستورالعمل بسيار حائز اهميت است. در صورت بروز ابهام با پزشكتان مشورت نماييد.
اين دارو را ميتوان همراه با غذا نيز ميل نمود.
مایع خوراکی این دارو را با استفاده از پیمانه اندازه گیری، سرنگ دهانی یا کاپ پزشکی اندازه گیری نمایید. ممکن است قاشق های چایخوری موجود در منازل، مقدار معین دارو را در بر نگیرند.

ميزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

در اشکال خوراكي (کپسول و محلول)
برای درد عصب دیابتی:
-    بزرگسالان –  در ابتدا 50 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 300 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای صرع:
-    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز یا  50 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای فیبرومیالژیا:
-    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 450 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای نورالژی پس از هرپس:
-    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز یا  50 تا 100 میلی گرم، سه بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

برای درد عصبی ناشی از آسیب نخاعی:
-    بزرگسالان –  در ابتدا 75 میلی گرم، دو بار در روز. پزشك ممكن است ميزان مصرف را افزايش دهد. با اين حال ميزان مصرف، معمولا از 600 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان – مصرف و ميزان آن توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، به محض يادآوري آنرا استعمال نماييد. چنانچه زمان وعده بعدي دارو فرا رسيده است، وعده فراموش شده را كنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نماييد. هيچگاهدارو را در يك وعده، دو برابر دوز، مصرف ننماييد.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.


شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند.
حین مصرف این دارو، در صورت بروز تورم صورت، چشم، لب، لثه یا زبان یا مشکلات بلع و تنفسی فورا مصرف دارو را قطع با پزشکتان تماس حاصل نمایید. چنانچه کهیر، خارش، قرمزی و تاول پوستی رویت کردید نیز به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد این علائم مربوط به یک واکنش آلرژیک شدید یا وضعیتی بنام آنژیوادم باشد.
این دارو تاثیر الکل و داروهای ضد افسردگی CNS را مضائف میکند. برخی از نمونه های داروهای ضد افسردگی شامل آنتی هیستامینف دارو برای تب یونجه، داروی آلرژی و سرماخوردگی، آرام بخش ها، داروهای خواب آور، داروهای مسکن یا مخدر، داروهای ضد تشنج میباشند. پیش از مصرف مصرف هریک از این داروها، پزشک خود را نسبت به مصرف پرگابالین مطلع سازید.
مصرف اين دارو در برخي افراد منجربه آشفتگي، تحريك پذيري يا بروز رفتارهاي غيرعادي ميگردد. همچنين ممكن است گرايش خودكشي در اينگونه افراد افزايش يابد.
اين دارو سبب بروز خواب آلودگي، دوبینی، تاری دید، مشكل در فكر كردن و مشكل در حركات يا كنترل آن شود. حين مصرف اين دارو از انجام اموري چون رانندگي، استفاده از ماشين آلات و موارد خطرناك بپرهيزيد.
این دارو ممکن است سبب تجمع مایعات اضافی در بدن و اضافه وزن شود.  این امر سبب بروز مشکلاتی برای افراد دارای نارسایی قلبی میگردد. چنانچه این عارضه آزارتان میدهد، با پزشکتان مشورت نمایید.
هيچگاه بدون مشورت با پزشك اين دارو را مصرف ننماييد. اين امر منجربه افزايش احتمال عوارض جانبي مانند اضطراب، سردرگمي، سردرد، تحريك پذيري، بيحسي يا احساس سوزش، بيقراري، مشكلات خواب، کابوس يا خواب آلودگي و ضعف را افزايش ميدهد.
در صورت بروز درد، حساسیت به لمس و ضعف غضلانی، بخصوص همراه با تب، به پزشک مراجعه کنید. اینها علائم یک مشکل جدی بنام میوپاتی عضلانی هستند.
از مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ديگر (داروهاي بدون نسخه، داروهاي تجويز شده، داروهاي گياهي، مكمل ها يا ويتامين ها) بپرهيزيد، مگر اينكه قبلا در اين مورد با پزشك مشورت شده باشد.
 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد کمتر شايع
-    تنگی نفس
-    تنگی قفسه سینه

موارد نادر
-    تاول، پوسته شدن یا شل شدن پوست
-    لرز
-    سرفه
-    اسهال
-    مشکل در بلع
-    سرگیجه
-    ضربان سریع قلب
-    کهیر
-    خارش
-    درد مفاصل و عضلات
-    پف یا تورم پلک، اطراف چشم، صورت، لب یا زبان
-    ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
-    قرمزی و تحریک چشم
-    بثورات پوستی
-    گلودرد
-    زخم یا لکه های سفید داخل دهان یا روی لب
-    خستگی و ضعف غیر معمول

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    آسیب های تصادفی
-    باد کردن یا تورم صورت، دست و پا
-    تاری دید
-    سوزش، خارش، بیحسی یا درد دست و پا
-    تغییر در راه رفتن و برقراری تعادل
-    حواس پرتی
-    گیجی
-    هذیان
-    زوال عقل
-    مشکل اجابت مزاج
-    مشکل حین صحبت کردن
-    دو بینی
-    خشکی دهان
-    تب
-    سردرد
-    گرفتگی صدا
-    افزایش اشتها
-    عدم هماهنگی
-    از دست دادن حافظه
-    درد پهلو یا کمر
-    ادرار سخت و دردناک
-    مشکلات حافظه
-    افزایش سریع وزن
-    احساس سوزن سوزن شدن
-    راه رفتن ناپایدار
-    خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
-    درد تیر کشنده
-    سوزن سوزن شدن دست و پا
-    لرزش و سایر مشکلات در کنترل و هماهنگی عضلات
-    افزایش یا کاهش وزن غیر معمول

موارد کمتر شايع
-    اضطراب
-    نفخ یا احساس پری
-    سوزش، خارش، بیحسی یا سوزن سوزن شدن
-    درد قفسه سینه
-    عرق سرد
-    کما
-    پوست سرد و رتگ پریده
-    سرفه خلط آور
-    کاهش یا تغییر بینایی
-    افسردگی
-    خروج بیش از حد گاز از معده یا روده
-    اختلال چشم
-    احساس ناراحتی و کسالت
-    افزایش گرسنگی
-    درد مفاصل
-    از دست دادن اشتها
-    از دست دادن کنترل مثانه
-    از دست دادن قدرت و انرژی
-    درد عضلانی
-    کشش یا حرکات تند و سریع عضلات
-    ضعف عضلانی
-    حالت تهوع
-    خشم
-    دیدن کابوس 
-    تنفس صدا دار
-    حرکات ریتمیک عضلات
-    آبریزش بینی
-    تشنج
-    لرز
-    لکنت زبان
-    تعریق
-    مشکل خواب
-    حرکات کنترل نشده چشم
-    استفراغ

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

داروی تشنج پارشيالداروی صرعنورالژی پس از هرپسداروی نورالژی پس از هرپسداروی درد ناشی از دیابتداروی آسیب های نخاعیداروی فیبرومیالژیا
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه