منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلستیرامین‌ 

Prevalite Questran Questran Light

دارو شناسی


کلستیرامین‌ دارویی‌ است‌ که‌ برای‌ پایین‌ آوردن‌ کلسترول‌ خون‌ از آن‌ استفاده‌ می‌شود. با کاهش‌ کلسترول‌ خون‌ از بیماری‌هایی‌ که‌ در آنها کلسترول‌ موجب‌ انسداد رگ‌های‌ خونی‌ می‌گردد ، جلوگیری‌ می‌شود. سطح‌ بالای‌ کلسترول‌ خون‌ احتمال‌ بروز آنژین‌ قلبی‌ ، حمله‌ قلبی‌ ، یا سکته‌ مغزی‌ را افزایش‌ می‌دهد. از کلسترول‌ برای‌ کاهش‌ خارش‌ ناشی‌ از افزایش‌ اسیدهای‌ صفراوی‌ به‌ دنبال‌ بیماری‌های‌ کبدی‌ نیز استفاده‌ می‌شود. کلستیرامین‌ با متصل‌ شدن‌ به‌ اسیدهای‌ صفراوی‌ به‌دنبال‌ بیماری‌های‌ کبدی‌ نیز استفاده‌ می‌شود.
 کلستیرامین‌ با متصل‌ شدن‌ به‌ اسیدهای‌ صفراوی‌ و دیگر مواد داخل‌ روده‌ و کمک‌ به‌ دفع‌ آنها از بدن‌ عمل‌ می‌کند. بدین‌ طریق‌ کلسترول‌ و اسیدهای‌ صفراوی‌ اضافی‌ را کاهش‌ می‌دهد ، ولی‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ را درمان‌ نمی‌کند ، خارش‌ ناشی‌ از مشکل‌ کبدی‌ 2-1 هفته‌ پس‌ از توقف‌ درمان‌ مجدداً بازمی‌گردد و سطح‌ کلسترول‌ خون‌ 4-2 هفته‌ پس‌ از توقف‌ درمان‌ به‌ سطح‌ پیش‌ از شروع‌ درمان‌ می‌رسد. 
داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
پودر محلول درآب
قرص 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
برروی تعداد محدودی از کودکان این دارو را مورد آزمایش قرار دادند،مصرف این دارو عوارض جانبی مختلف یا مشکلاتی را برای کودکان نشان نمی دهد. 
سالمندان
مطالعات انجام شده برروی بیماران 60 ساله عوارض جانبی مختلف را در بر دارد، سالمندان معمولا نسبت به عوارض این دارو حساس ترند. 
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ،مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیری برجنین در دوران بارداری ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی باعث تغییراتی در املاح شیر می شود، اگر داروی جایگزینی برای مصرف دارو تجویز نشود شما باید از شیر دادن به نوزاد خود به دلیل عوارض جانبی ممانعت به عمل آورید.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Deferasirox
Mycophenolate Mofetil
Mycophenolic Acid
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Aceclofenac
Amiodarone
Anisindione
Cephalexin
Cerivastatin
Diclofenac
Dicumarol
Digitoxin
Digoxin
Ezetimibe
Furosemide
Hydrochlorothiazide
Levothyroxine
Meloxicam
Metronidazole
Phenprocoumon
Propranolol
Valproic Acid
Warfarin

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
بیماری های خونی
یبوست
بیماری های قلبی یا دریچه قلبی
هموروئیید
سنگ کیسه صفرا
زخم معده یا بیماری های شکمی
تیروئید کم کار
بیماری های کلیوی
فنیل کتونوری
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
کلستیرامین‌ به‌ شکل‌ یک‌ پودر عرضه‌ می‌شود که‌ باید پیش‌ از مصرف‌ با چیزهای‌ دیگر مخلوط‌ شود. آن‌ را به‌ صورت‌ پودر خشک‌ مصرف‌ نکنید زیرا ممکن‌ است‌ موجب‌ خفگی‌ شود. پودر را داخل‌ حدوداً 60 میلی‌لیتر 5-4 قاشق‌ غذاخوری‌ ، از یک‌ نوشیدنی‌ کاملاً مخلوط‌ کنید و سپس‌ 120-60 میلی‌لیتر دیگر مایع‌ اضافه‌ کنید و پس‌ از 2-1 دقیقه‌ مجدداً مخلوط‌ کنید. این‌ پودر در مایعات‌ حل‌ نمی‌شود ، بنابراین‌ مخلوط‌ شما حالت‌ دانه‌دانه‌ خواهد داشت‌. پس‌ از نوشیدن‌ تمامی‌ لیوان‌ ، مجدداً کمی‌ نوشیدنی‌ داخل‌ لیوان‌ بریزید و آن‌ را بنوشید تا مطمئن‌ شوید که‌ تمامی‌ دارو را مصرف‌ کرده‌اید. کلستیرامین‌ را همچنین‌ می‌توان‌ با سوپ‌ یا فرینی‌ در صبحانه‌ مخلوط‌ کرد. برخی‌ از بیماران‌ ترجیح‌ می‌دهند این‌ دارو را با کمپوت‌ میوه‌جات‌ یا پوره‌ میوه‌جات‌ مخلوط‌ کنند.کلستیرامین‌ را طبق‌ دستور پزشکتان‌ مصرف‌ کنید.طبق‌ تجویز پزشکتان‌ برنامه‌ غذایی‌ خود را تغییر دهید. به‌ یاد داشته‌ باشید که‌ این‌ دارو کلسترول‌ بالا را درمان‌ نمی‌کند ، بلکه‌ آن‌ را تا حدی‌ مهار می‌کند. و تغییر در شیوه‌ زندگی‌ در زمینه‌ برنامه‌ غذایی‌ و تحرک‌ (ورزش‌) است‌ که‌ مهم‌ می‌باشد.داروهای‌ دیگرتان‌ را حداقل‌ 1 ساعت‌ پیش‌ یا 4 ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ کلستیرامین‌ مصرف‌ کنید.به‌طور منظم‌ به‌ پزشکتان‌ مراجعه‌ کنید تا پیشرفتتان‌ را زیر نظر داشته‌ باشد. نباید بدون هماهنگی با دکتر معالج داروی دیگری را مصرف نمود و همچنین بدون مشورت با دکتر معالج دارورا قطع نکنید..
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی پودر محلول درآب
برای درمان کلسترول بالا و خارش مرتبط با انسداد صفراوی
بزرگسالان: در ابتدا 4 گرم یک تا 2بار در روز،قبل از غذا سپس امکان دارد پزشکتان میزان دارو را 8تا 24 گرم در روز افزایش دهد ، این میزان را می توان به 2 تا 6 مرتبه در روز تقسیم نمود.
کودکان: در ابتدا 4 گرم ،قبل از غذا سپس امکان دارد پزشکتان میزان دارو را 8تا 24 گرم در روز افزایش دهد ، این میزان را می توان به 2مرتبه یا بیشتر در روز تقسیم نمود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد.در صورت قطع دارو ممکن است میزان چربی خون افزایش یابد و همچنین ممکن است پزشکتان بخواهد برای کنترل چربی خون رژیم خاصی را برایتان تجویز کند. 
قبل از مشورت با پزشک از داروهای دیگری به طور همزمان با کلستیرامین‌ مصرف ننماید زیرا ممکن است این دارو اثرات دارو های دیگر را تغییر دهد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
یبوست
عوارض نادر
مدفوع قیری و سیاه رنگ
دل درد شدید همراه با تهوع و استفراغ
کم کردن وزن به طور ناگهانی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان کاهش کلسترول‌ خون‌
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه