منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

داروناویر

Prezista

دارو شناسی


HIV اچ آی وی ویروسی است که باعث سندروم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) است. این دارو به بیماران که قبلا برای دچارHIV بودند یا کسانیکه تا به حال برای درما ن ایدز از این دارو استفاده نکرده اند مصرف می شود .
داروناویر درمان ایدز و یا جلوگیری ازعفونت اچ آی وی نخواهد بود. این دارو از تولید و تکثیراین ویروس جلوگیری کرده و سرعت تخریب سیستم ایمنی بدن را می کاهد. مصرف این دارو ممکن است مشکلات  مربوط به عفونت اچ آی وی  را به تاخیر انداخته و از وقوع بیماری های مرتبط با بیماری ایدز جلوگیری نماید.افرادی که از این دارو استفاده میکنند ممکن است دچار بیماری های مرتبط با ایدز شوند. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات داروناویر بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به دلیل سمیت بودن داروناویر استفاده از این دارو برای کودکان زیر 3 سال توصیه نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری دارای تاثیر معکوس می باشد، اما مطالعات کافی در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Alfuzosin
Astemizole
Cisapride
Colchicine
Dihydroergotamine
Domperidone
Dronedarone
Ergonovine
Ergotamine
Lomitapide
Lovastatin
Lurasidone
Methylergonovine
Midazolam
Pimozide
Ranolazine
Rifampin
Sildenafil
Simvastatin
St John's Wort
Terfenadine
Triazolam

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Amineptine
Amitriptyline
Amitriptylinoxide
Amobarbital
Amoxapine
Apixaban
Aprobarbital
Atazanavir
Atomoxetine
Atorvastatin
Avanafil
Boceprevir
Bosentan
Bosutinib
Budesonide
Butabarbital
Butalbital
Ceritinib
Clomipramine
Clozapine
Codeine
Cyclophosphamide
Dabigatran Etexilate
Dabrafenib
Dasabuvir
Delavirdine
Desipramine
Desogestrel
Dextromethorphan
Dibenzepin
Didanosine
Dienogest
Donepezil
Doxepin
Doxorubicin
Doxorubicin Hydrochloride Liposome
Drospirenone
Duloxetine
Efavirenz
Eliglustat
Elvitegravir
Erlotinib
Erythromycin
Estradiol Cypionate
Estradiol Valerate
Ethinyl Estradiol
Ethynodiol Diacetate
Etonogestrel
Everolimus
Fentanyl
Fluticasone
Fluvastatin
Fosamprenavir
Gestodene
Haloperidol
Ibrutinib
Idelalisib
Ifosfamide
Imipramine
Levonorgestrel
Lofepramine
Lopinavir
Lumacaftor
Medroxyprogesterone Acetate
Melitracen
Mephobarbital
Mestranol
Methohexital
Modafinil
Nafcillin
Naloxegol
Nelfinavir
Nevirapine
Nilotinib
Norelgestromin
Norethindrone
Norgestimate
Norgestrel
Nortriptyline
Olaparib
Ombitasvir
Ondansetron
Opipramol
Oxcarbazepine
Oxycodone
Paritaprevir
Pentobarbital
Perphenazine
Piperaquine
Pitavastatin
Pravastatin
Prednisolone
Primidone
Propranolol
Protriptyline
Quetiapine
Rifabutin
Rifapentine
Ritonavir
Rivaroxaban
Rosuvastatin
Salmeterol
Saquinavir
Secobarbital
Simeprevir
Tacrolimus
Tadalafil
Tamoxifen
Telaprevir
Thiopental
Tianeptine
Tipranavir
Tramadol
Trazodone
Trimipramine
Vardenafil
Venlafaxine
Vinblastine
Vincristine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
دیابت 
هموفیلی  
قند خون (قند خون بالا) 
بیماری کبد یا دیگر مشکلات کبدی (به عنوان مثال، سیروز کبدی، هپاتیت) با احتیاط استفاده شود. ممکن است این شرایط را بدتر کند.
بیماری های کبد شدید، استفاده از آن در بیماران با این بیماری توصیه نمی شود.
آلرژی سولفا، شناخته شده یا مشکوک (با احتیاط استفاده کنید، ممکن است عوارض جانبی را بدتر کند.)
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو  همیشه با ریتوناویر (Norvir) مصرف می شود. این دو داروباید همزمان مصرف شود، مگر اینکه پزشکتان به گونه ای دیگر دستور داده باشد.
این دارو همراه با اطلاعات بیمار آمده است ، با دقت دستورعمل دارو را  پیروی نمایید. اگر سوالی برایتان بوجود آمد از دکتر یا داروساز خود بپرسید.
اگر شما ازdidanosine)  )دیدانوسین استفاده میکنید آن را حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت پس از مصرف این دارو و ریتوناویر استفاده نمایید .
مصرف این دارو با مواد غذایی به منظور عملکرد مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. قرص را با یک لیوان آب یا شیر مصرف نمایید. از جویدن یا خرد نمودن قرص اجتناب فرمایید.
اگر از شکل مایع این دارو استفاده میکنید ، قبل از مصرف هر دوز بطری را به خوبی تکان دهید. برای اندازه گیری هر دوز از سرنگی که همراه با بسته بندی استفاده نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای اشکال خوراکی دوز (سوسپانسیون یا قرص):
برای عفونت HIV :
بزرگسالان:800 میلی گرم (800 میلی گرم قرص یا 400 میلی گرم قرص و یا 8 میلی لیتر یک بار در روز با 100 میلی گرم از ریتوناویر (Norvir).
کودکان 3 تا 17 سال و وزن 15 کیلوگرم یا بیشتر: میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. اگر چه میزان مصرف  معمولا 600 تا 800 میلی گرم (6 تا 8 میلی لیتر) ازداروناویر یک بار در روز با 100 میلی گرم از ریتوناویر (Norvir). 
کودکان 3 تا 17 سال و وزن 10 کیلوگرم و کمتر از 15 کیلوگرم: : میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. اگر چه میزان مصرف  معمولا 350تا490 میلی گرم (3.6تا5 میلی لیتر) ازداروناویر یک بار در روز با 64تا96 میلی گرم (0.8تا1.2 میلی لیتر) از ریتوناویر (Norvir) .
کودکان کمتر از 3 سال: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
برای عفونت HIV (بیمارانی که هرگز اچ آی وی را درمان نکرده اند):
بزرگسالان:800 میلی گرم (800 میلی گرم قرص یا400 میلی گرم قرص و یا 8 میلی لیتر از داروناویر یک بار در روز با 100 میلی گرم از ریتوناویر (Norvir).
کودکان 3 تا 17 سال و وزن 15 کیلوگرم یا بیشتر: میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. اگر چه میزان مصرف  معمولا 600 تا 800 میلی گرم (6 تا 8 میلی لیتر) ازداروناویر یک بار در روز با 100 میلی گرم از ریتوناویر (Norvir). 
کودکان 3 تا 17 سال و وزن 10 کیلوگرم و کمتر از 15 کیلوگرم: : میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. اگر چه میزان مصرف  معمولا 350-490 میلی گرم (3.6تا5 میلی لیتر) ازداروناویر یک بار در روز با 64تا96 میلی گرم (0.8تا1.2 میلی لیتر) از ریتوناویر (Norvir) .
کودکان کمتر از 3 سال: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
  دارو در یخچال نگهداری شود.
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو را به همراه داروهای زیر استفاده ننمایید:
آلفازوسین (Uroxatral®)، سیزاپراید (Propulsid®)، درونیدرونات (Multaq®)، لوواستاتین (Altocor®، Altoprev®، Mevacor®)، میدازولام خوراکی (Versed®)، پیموزاید (Orap®)، ranolazine (Ranexa®)، ریفامپین (Rifadin®، Rimactane®)، سیلدنافیل (Revatio®)، سیمواستاتین (Simcor®، Vytorin®، Zocor®)، triazolam (Halcion®)، یا داروهای ارگوت (به عنوان مثال، دی هیدرو، ergonovine، ارگوتامین، methylergonovine، Cafergot®، DHE 45®، Ergomar®، Ergostat®، Ergotrate®، Methergine®، Migranal®، Migraine®).
از داروهای دیگر استفاده نکنید مگربا اطلاع دکتر خود این شامل  داروهای بانسخه و بدون نسخه، داروهای گیاهی و یا مکمل های ویتامین میباشد.
اگر شما یا فرزند شما با مصرف این دارو دچار درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده،مدفوع کم رنگ، ادرار تیره، از دست دادن اشتها، تهوع، خستگی غیر معمول و یا ضعف و چشم یا پوست زرد شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید. این می تواند نشانه های یک مشکل جدی کبدی باشد.
این دارو ممکن است سطح قند خون را افزایش دهد. اگر شما یا فرزندتان متوجه تغییر در نتایج حاصل از تست قند خون یا ادرار خود  شدید لطفا موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.
 ممکن است به هنگام شروع دارو سیستم ایمنی بدن شما قوی ترشود.اگر متوجه هر گونه تغییر در سلامت خود شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونتهایی که در بدن شما پنهان شده بودند شروع به مقابله میکند ، مانند ذات الریه، تبخال، یا سل.  ممکن است اختلالات خود ایمنی مانند بیماری گریوز، پلی میوزیت، و سندرم گیلن نیز رخ دهد.
 مصرف این دارومی تواند واکنش های پوستی جدی را در بر داشته باشد. در صورت بروز علائم زیر به دکتر مراجعه نمایید:
تاول یا شل شدن پوست، ضایعات قرمز پوست، آکنه شدید یا بثورات پوستی، درد مفاصل و یا عضلات، زخم ها و یا زخم بر روی پوست، تب یا لرز.
این دارو ممکن است باعث چربی اضافی در بدن شود. اگر متوجه هر گونه تغییری در شکل بدن خود شدید این موضوع را به دکتر خود اطلاع دهید، مانند مقدار افزایش چربی در قسمت فوقانی پشت و گردن، و یا در اطراف ناحیه قفسه سینه و معده .همچنین ممکن است  چربی  پاها، بازوها، و صورت را از دست بدهید.
به هنگام استفاده از این دارو ممکن است قرص های ضد بارداری  اثر نکند. برای جلوگیری از بارداری، همراه با قرص از روش دیگری استفاده کنید. اشکال  دیگر شامل کاندوم، دیافراگم، فوم پیشگیری از بارداری یا ژل می باشد.
این دارو شما را ازانتقال ایدز به شریک زندگی خود در هنگام رابطه جنسی را محافظت نمیکند.به هنگام انجام عمل جنسی  بسیا ر مراقب باشد، حتی اگر شریک زندگی خود  نیز دارای HIV باشد، استفاده از یک کاندوم لاتکس و یا روش های دیگر مانع انتقال ایدز میشود. 
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
تاری دید
 خشکی دهان
برافروختگی، پوست خشک
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
بثورات پوستی
تعریق
تنفس مشکل
کاهش وزن بدون علت
خستگی و ضعف غیر معمول
عوارض نادر
درد یا حساسیت شکمی و معده
اسیدی شدن معده 
آروغ زدن
تاول یا شل شدن پوست
نفخ
لرز
مدفوع سفالی رنگی
یبوست
سرفه کردن
ادرار تیره
کاهش اشتها
اسهال
مشکل با حرکت
سرگیجه
هوای اضافی و یا گاز در معده یا روده
ضربان قلب سریع
تب
سردرد
سوزش سر دل
سوء هاضمه
خارش
درد مفاصل و عضلات
عدم وجود و یا از دست دادن قدرت
مدفوع رنگ روشن
از دست دادن اشتها
درد عضلانی 
تهوع و استفراغ
ضایعات پوستی قرمز که اغلب با یک مرکز بنفش باشد
قرمزی یا تحریک چشم ها
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
تورم پا یا ساق پا
تورم مفاصل
بوی نفس ناخوشایند
استفراغ خون
چشمان یا پوست زرد 
عوارض ناشناخته
درد یا سفتی عضلانی 
تورم یا پف صورت
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید
عوارض شایع
گرفتگی بینی یا آبریزش
عوارض غیرشایع دیگر
افزایش وزن  دور گردن ، قسمت فوقانی پشت، سینه، صورت، و یا دور کمر
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت ناشی از ویروس نقص ایمنی انسانیدرمان ایدزجلوگیری ازعفونت اچ آی وی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه