منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

گلوبولین ایمنی هاری (سرم ایمنی هاری ) -ماهیچه ای

Rabies immune globulin

دارو شناسی

از سرم ایمنی هاری به همراه واکسن هاری به منظور پیشگیری از بروز عفونت توسط ویروس هاری استفاده میشود .این واکسن باعث میشود تا بدن پادتن های خود را علیه ویروس نام برده تولید نماید .به این حالت حفاظت منفعل می‌گویند .این حفاظت تا زمانی ادامه می‌یابد که بدن بتواند پادتنهای خود علیه ویروس هاری را تولید نماید .

سرم هاری به افرادی داده می‌شود که در تماس با حیوان حامل ویروس هاری قرار میگیرد و انتقال ویروس میتواند از طریق لیسیدن و یا گاز زدن و یا خاراندن و موارد دیگر منتقل شود و به ان روش های پیشگیری پس از قرار گیری در معرض ویروس میگویند .این سرم برای افرادی مورد استفاده قرار میگیرد که قبلاً واکسن هاری را دریافت نکرده اند .


 

عفونت هاری معمولا جدی و خطرناک است و در امریکا،روباه ها،راکون ها،خفاش ها و راسو ها عامل انتقال این ویروس به انسانها و حیوانات خانگی هستند .در کانادا نیز روباه ها،راکون ها،خفاش ها ،سگ ها،خوکها ،گربه ها،اسب ها و گله گاو ها به این ویروس دچار میشوند. در اسیا،افریقا،امریکای لاتین نیز سگ ها عامل اصلی انتقال ویروس هاری هستند .

اگر شما به خارج از کانادا و یا امریکا سفر میکنید و به دلیل احتمال ابتلا به این ویروس تحت درمان هستید،پس از بازگشت هم دوباره به نزد پزشک خود بروید زیرا ممکن است به درمانهای جدید نیاز داشته باشید.سرم هاری تحت نظر پزشک و یا با تجویز پزشک استفاده می‌شود .

سرم هاری به انوع زیر موجود است :

 • محلول  

پیش از مصرف

..به هنگام استعمال دارو به موارد زیر توجه کنید :

آلرژی و حساسیت

اگر به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .

اطفال

مطالعاتی در خصوص اثر بخشی سرم هاری برای اطفال وجود ندارد و ایمنی و اثر بخشی آن مشخص نمیباشد .

سالمندان

مطالعاتی در خصوص اثر بخشی سرم هاری برای سالمندان وجود ندارد و ایمنی و اثر بخشی آن مشخص نمیباشد .

دوران بارداری

مطالعات کافی در این زمنیه وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات انجام شده در این زمینه نشان میدهند که سرم هاری میتواند برای کودکان مادران شیرده کمی خطرناک باشد .


 


 

تداخلات دارویی

مصرف همزمان چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف سرم هاری حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی اطلاع دهید .


 

تداخلات دارویی دیگر

مصرف همزمان دخانیات و الکل به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود و بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید ..میتوانید در خصوص مصرف همزمان دخانیات ،الکل و غذا با این دارو با پزشکتان صحبت کنید .


 

سایر مشکلات پزشکی

بروز بیماری های دیگر تاثیر رومیپلوستیمرا کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :

 • اختلالات خونریزی

 • ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکتهای خونی -با احتیاط مصرف گردد زیرا میتواند وضعیت را وخیم نماید

 • کمبود ایمونوگلوبین (A (igA-سرم هاری میتواند باعث بروز واکنش‌های الرژیک در فرد شود .

نحوه مصرف

یک پزشک و یا متخصص دوره دیده در این زمینه این دارو را بالای بازو (ماهیچه سه گوش) و یا کشاله ران تزریق میکند . .همچنین ممکن است این دارو در زخمی تزریق شود که شما را در معرض ابتلا به هاری قرار داده است مانند گاز گرفتن حیوانات و یا خراشیدگی

این دارو احتمالاً در زمان تزریق اولین دوز واکسن هاری به شما داده می‌شود .همچنین ممکن است یک هفته پس از تزریق واکسن هاری به شما داده شود .

اقدامات احتیاطی

پزشکتان باید وضعیت شما را به صورت منظم در طی مصرف این دارو بررسی نماید تا از عمل‌کرد صحیح آن اطمینان یابد .در مواردی به منظور احتمال بروز عوارض جانبی ناخواسته به آزمایش خون نیاز است .

این دارو از خون اهدا شده انسان ساخته میشود .تعدادی از محصولات خونی ویروسهایی را به افراد گیرنده خون منتقل کرده‌اند اگرچه این احتمال در ان خیلی کم است .این خون ها پیش از استفاده از نظر احتمال وجود ویروس بررسی میشوند تا انتقا ل بی خطر باشد .میتوایند در خصوص خطرات ان با پزشکتان مشورت نمایید.

زمانی که با سرم ایمنی هاری درمان می‌شوید ،پیش از مشورت با پزشکتان از واکسن های هاری استفاده کنید .واکسن های ویروس های زیست پذیر مانند سرخک ،فلج اطفال ،اوریون و سرخجه نباید تا سه ماه پس از دریافت این سرم زده شوند .

عوارض جانبی

هر دارویی علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد و در صورت بروز هر یک از علائم حتما به پزشک خود اطلاع دهید

موارد نادر

 • مدفوع خونی و یا ابری و تار

 • فشار خون بالا

 • تورم های بزرگ و کهیر مانند بروی صورت فپلک ،لب ها ،زبان ،گلو ،دست و پاها ،پایین پاها و یا اندام تناسلی

 • تورم صورت ،پایین پاها و پاها


 

تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم زیر از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید :

موارد غیر معمول

 • تب

 • ناراحتی ،درد ،حساسیت به درد و یا گرفتگی در ناحیه تزریق دار و

موارد نادر

 • بثورات پوستی

ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگری داشته باشند که در صورت بروز انها باید به پزشکتان مراجعه نمایید


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سرم ایمنی هاریواکسن هاریدرمان هاریرفع هاریداروی درمان هاریواکسن درمان هاری
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه