منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

رادیم را 223 دی کلرید(درون وریدی )

radium ra 223 dichloride

دارو شناسی

از این دارو به منظور درمان سرطان پروستات بدخیم در اقایان استفاده میشودو این در صورتی است که سرطان فقط به استخوانهای آن‌ها سرایت کرده باشد و سایر ارگانهانیز اسیبی ندیده باشند .این دارو نوعی عامل رادیوفارماسیوتیکال است که در دسته عاملهای رادیواکتیو قرار میگیرد و به منظور یافت و درمان بیماری‌های خاص مصرف می‌شوند .
.این داروبا تجویز پزشک  و یا تحت نظر پزشک  مصرف می‌گردد   به انواع زیر موجود است :
- محلول  

پیش از مصرف

پیش از انتخاب یک دارو ،  باید   نکات مثبت و منفی ان ارزیابی شوند و خود و پزشکتان میتوانید در این خصوص تصمیم بگیرید  .به منظور انتخاب این دارو  ، به موارد زیر توجه کنید :
آلرژی  و حساسیت
.در صورتی که قبلا به دارویی الرژی داشتیه اید ،حتما به پزشکتان اطلاع دهید .اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
مطالعات کافی در خصوص تأثیر این دارو بر اطفال وجود ندارد و ایمنی و اثر بخشی آن مشخص نمیباشد .
سالمندان 
مطالعات انجام شده نشان میدهند که این دارو عوارضی برای سالمندان  نداشته و مصرف آن برای این گروه سنی  با محدودیتی روبرو نیست.
                                                   بارداری 
مطالعات انجام شده بروی حیوانات و یا زنان نشان میدهد که مصرف این دارو با بروز اختلالاتی در جنین همراه است .بنابراین خانمهای باردار و یا کسانی که قصد بارداری دارند،نباید از این دارو مصرف نمایند زیرا عوارض آن بیش از اثرات مثبت است .

دوران شیردهی و مادران شیرده 
مطالعاتی در این زمینه وجود ندارد .پیش از مصرف نکات مثبت و منفی آن را با هم مقایسه کنید .

تداخلات دارویی
مصرف همزمان  چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی تجویزی و غیر تجویزی  اطلاع دهید .


تداخلات دارویی دیگر
مصرف همزمان دخانیات و الکل  و تعدادی از مواد غذایی به همراه تعدادی از دارو ها توصیه نمیشود زیرا میتواند  باعث بروز عوارض جانبی شود میتوانید با پزشکتان در خصوص مصرف همزمان این دارو با غذا ،الکل و دخانیات مشورت کنید .
سایر مشکلات پزشکی
بروز بیماری های دیگر تاثیر این دارو را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :
·    اختلالات مغز استخوان
·    لکوپنی یا کمبود سلولهای سفید خونی
·    ترومبوسیتوپنی یا کمبود میزان پلاکت های خون -با احتیاط مصرف گردد زیرا میتواند باعث وخامت وضعیت فرد شود .
 

نحوه مصرف

یک پزشک و یا متخصص حرفه‌ای این دارو ر ا از طریق رگ و در بیمارستان یا کلینیک درمانی سرطان به شما تزریق میکند .
سایر اعضای خانواده نباید در معرض پرتوهای این دارو قرار گیرند .این پرتوها ممکن است از طریق تماس  سایر اعضای خانواده با  مایعات بدنی شما به آن‌ها منتقل شود .سعی کنید تا در طی مصرف این دارو و  حداقل یک هفته پس از مصرف آخرین دوز بهداشت خود را رعایت کنید .
پس از هر بار استفاده از سرویس بهداشتی چندین بار سیفون را بکشید و لباسهای آلوده به مدفوع و ادرار را بلافاصله و جدا از سایر لباس‌ها  بشویید.

اقدامات احتیاطی

پزشکتان  وضعیت شما را در طی ملاقات های منظم بررسی میکندتا از اثر بخشی دارو اطمینان یابد و در خصوص امکان مصرف بیشتر تصمیم بگیرد .در مواردی هم از آزمایش خون به منظور بررسی عوارض جانبی ناخواسته استفاده میشود.
در صورتی که یک خانم قابلیت بارداری داشته باشد و شریک جنسی وی از این دارو مصرف کند،امکان بروز نقص جنین وجود دارد .در این صورت حتماً از کاندوم در طی درمان و شش ماه پس از مصرف آخرین دوز دارو استفاده کنید .همچنین شریک جنسی شما باید از نوعی روش مؤثر در  پیشگیری از بارداری  در  طی درمان و شش ماه پس از مصرف آخرین دوز دارو استفاده نماید .در صورتی که در طی مصرف دارو باردار شدید بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید .
این دارو میتواند به صورت موقت تعدادی گلبولهای سفید خون را کاهش دهدو فرد را به میزان بیشتری در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد  .همچنین تعداد پلاکت های خونی کاهش می یابد که برای انعقاد خون ضروری میباشند.در این صورت باید موارد احتیاطی ویژه ای را رعایت کنید  تا میزان ریسک عفونت و یا خونریزی را کاهش دهید ،به خصوص زمانی که  میزان سلولهای خونی شما کاهش یافته است :
 ·    در صورت امکان از افراد مبتلا به عفونت دوری کنید .در صورتی که فکر میکنید شما هم به عفونت مبتلا شده اید و یا علائمی همانند تب و لرز ،سرفه یا گرفتگی صدا ،درد پشت و پهلو و یا دشواری در دفع ادرار با درد دارید،به پزشکتان مراجعه نمایید 
 ·    در صورتی که خونریزی شدید،کهیر ،تیرگی مدفوع،خون در ادرار یا مدفوع  ویا دانه های قرمز پوستی دارید،با پزشکتان مشورت نمایید .
 ·    در هنگام مصرف مسواک ،نخ دندان،خلال دندان مراقب باشید.پزشک و یا دندانپزشکتان میتواند وضعیت لثه و دندان های شما را بررسی نماید 
 ·    پیش از شستن دستهایتان از فرو بردن انها در چشمان و یا بینی خود خودداری نمایید و مطمئن شوید که در این حین وسیله دیگری را لمس نکرده اید
 ·    در هنگام کار با وسایل برنده و تیز مانند تیغ و وسایل مشابه مراقب باشید .
 ·    از انجام ورزش های تماسی در صورت امکان بروز کبودی و یا اسیب دیدگی بپرهیزید .
در صورت بروز علائمی مانند گیجی،کاهش میزان دفع ادرار،سرگیجه،خشکی دهان،غش  و افزایش میزان ضربان قلب ،سبکی سر ،تنفس سریع ،گودی چشمان ،تشنگی و خستگی و ضف غیر معمول بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید زیرا ممکن است این موارد نشانه ای از کم آبی بدن باشند .
ادرر در خون،کاهش میزان دفع ادرار،تورم صورت و انگشتان دست و پایین پا ،مشکلات تنفسی،افزایش وزن هم از جمله علائمی هستند که با اختلالات کلیوی در ارتباط میباشند .
شما در معرض پرتوهای این دارو قرار میگیرید و اگر در این زمینه نگران هستید با پزشکتان مشورت کنید .

عوارض جانبی

این دارو علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد.تعدادی از این عوارض به توجه جدی نیاز دارند .
در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشکتان اطلاع دهید 
موارد  معمول 

·    مدفوع تیره و قیر گونه 
·    خونریزی لثه ها 
·    ورم یا تورم صورت،بازو،دست و پایین پا یا پاها
·    وجود خون در ادرار یا مدفوع
·    درد قفسه سینه 
·    لرز
·    سرفه
·    تب
·    درد کمر یا پهلو
·    دشواری در دفع ادرار یا درد 
·    رنگ پریدگی پوست 
·    بروز دانه‌های قرمز پوستی 
·    افزایش وزن سریع 
·    کمبود نفس 
·    گلودرد 
·    زخم و دانه‌های سفید بروی لب‌ها یا داخل دهان 
·    تورم غدد 
·    مور مور دست و پاها
·    دشواری در تنفس به هنگام تقلای فیزیکی 
·    خونریزی و کبودی غیر معمول
·    خستگی و ضعف غیر معمول
موارد غیر معمول 
·    گیجی
·    کاهش میزان یا تعداد دفعات دفع ادرار 
·    سرگیجه
·    خشکی دهان
·    غش
·    تب بالا 
·    گرفتگی صدا
·    افزایش میزان ضربان قلب
·    افزایش فشار خون
·    افزایش تشنگی
·    سبکی سر 
·    کاهش اشتها
·    تهوع
·    تنفس سریع
·    گودی چشمان
·    تشنگی
·    استفراغ
·    افزایش وزن
·    چروک های پوستی

تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم زیر از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید :
موارد  معمول 
·    اسهال
موارد غیر معمول
·    قرمزی،درد و تورم در محل تزریق دارو  

  ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگر داشته باشند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه نمایند .

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

رادیوم را 223 دیکلرایدرادیوم را دی کلریدردیوم دی کلریددرمان سرطان پروستاتسرطان پروستاتxofigoعامل رادیوفارماسیوتیکال
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه