منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

راولفیا الکالوئید و ترکیبات مدر تیازید

rauwolfia alkaloid and thiazide diuretics combination

دارو شناسی

از این دارو به منظور  درمان فشار خون بالا استفاده میشود فشار خون بالا بار زیادی را به قلب و شریانهای تحمیل میکند  و در صورتی که برای مدتی طولانی ادامه یابد ،عملکرد انها را مختل میکند .در این حالت هم شریانهای مغز ،قلب  و کلیه ها اسیب دیده و منجر به سکته مغزی میشود .همچنین فشار خون بالا میتواند  امکان بروز حملات قلبی را افزایش دهد .در صورتی که فشار خون کنترل شود ،احتمال بروز این موارد کاهش می یابد .
 راولفیا الکالوئید ایمپالس های عصبی قرار گرفته در امتداد  مسیر های عصبی خاصی را کنترل میکند .در نتیجه انها با تمرکز بر قلب و مغز میتوانند فشار خون را کاهش دهند .داروهای مدر تیازید هم میزان اب موجود در بدن را با افزایش میزان دفع ادرار ،کم میکنند .این کار هم به کاهش فشار خون کمک میکند .
مصرف این دارو فقط با تجویز پزشک مجاز است .

پیش از مصرف

یش از انجام ازمایشات تشخیصی  باید   نکات مثبت و منفی ان ارزیابی شوند و خود و پزشکتان میتوانید در این خصوص تصمیم بگیرید  .به هنگام انجام این ازمایشات ، به موارد زیر توجه کنید :
آلرژی  و حساسیت
.در صورتی که قبلا به دارویی الرژی داشتیه اید ،حتما به پزشکتان اطلاع دهید .اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
اطلاعات زیادی در خصوص نحوه ی تاثیر این ماده در بزرگسالان و اطفال وجود ندارد و به نظر نمیرسد که این دارو عوارض جانبی  متفاوتی  را برای گروه های سنی متفاوت داشته باشد.
سالمندان
عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو برای سالمندان  با بزرگسالان مقایسه نشده است و مشخص نیست که نحوه ی عملکرد این دارو در سالمندان مشابه سایر گروه های سنی است یا خیر .اگرچه سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به خواب الودگی ،سرگیجه  یا غش و یا نشانه های کمبود شدید پتاسیم میباشند و حساسیت انها یه این ترکیب دارویی بیش از دیگران است .
دوران بارداری
مصرف زیاد داروهای مدر تیازید  (که در این ترکیب وجود دارد ) میتواند باعث بروز عوارض جانبی جدی ماننند یرقان ،فشار خون پایین ، سطح پایین پتاسیم در بدن کودکان  شود .همچنین مصرف زیاد راولفیا الکالوئید در بروز  مشکلات تنفسی ،دمای پایین بدن  و کاهش اشتها در کودکان موثر است .این دارو باعث بروز نقض های مادرزادی در انسانها نمیشود ولی مصرف  راولفیا الکالوئید در طی دوران بارداری ،احتمال بقای نوزاد را کاهش میدهد .پیش از مصرف این دارو حتما با پزشکتان مشورت نمایید.
دوران شیردهی و مادران شیرده
راولفیا الکالوئید میتواند وارد شیر مادر شود و در صورتی که مادر شیرده به میزان زیادی از ان استفاده کند ،در بروز عوارضی مانند دشواری در تنفس ، کاهش دمای بدن  و فقدان اشتها ی کودک موثر خواهد بود .داروهای مدر تیازید هم وارد شیر میشوند . پیش از مصرف این دارو حتما با پزشکتان مشورت نمایید.

تداخلات دارویی
مصرف همزمان  چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی اطلاع دهید .
تداخلات دارویی دیگر
مصرف همزمان دخانیات و الکل  و تعدادی از مواد غذایی به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود و بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید .در خصوص مصرف همزمان این دارو با دخانیات ،الکل و تعدادی از غذاها با پزشکتان مشورت نمایید

سایر مشکلات پزشکی
ابتلا به  بیماری های دیگر تاثیر این دارو را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :
•    آلرژی و سایر مشکلات تنفسی مانند اسم –راولفیا الکالوئید میتواند موجب بروز  مشکلات تنفسی شود
•     دیابت قندی نوع دوم – داروهای مدر تیازید میتوانند  میزان مورد نیاز داروهای دیابتی را تغییر دهند
•    سنگ کیسه صفرا
•    زخم معده
•    کولیت اولسراتیو و یا زخمی – راولفیا الکالوئید  فعالیت معده را افزایش میدهد که خود در وخامت شرایط موثر است
•     سابقه ابتلا به نقرس - مدر های تیازید  میتوانند میزان اوریک اسید  خون را افزایش دهند که خود عامل بروز نقرس است
•    بیماری های قلبی - راولفیا الکالوئید   میتواند  باعث بروز مشکلات ریتمی قلب شود  و یا ضربان قلب را کم کند
•    بیماری های کلیوی –کاهش فشار خون  در تعدادی از بیماران توسط این دارو وضعیت مناسبی را برای انها ایجاد نمیکند .در صورتی که بیماری های کلیوی شدید باشند ،مدر های تیازید تاثیری در بهبود فرد ندارند
•    بیماری های کبدی – در صورتی که داروهای مدر تیازید منجر به فقدان شدید اب از بدن شوند ،بیماری های کبدی وخیم تر خواهد شد
•    سابقه ابتلا به لوپوس اریتماتوی –داروهای مدر تیازید وضعیت را وخیم تر میکنند
•    افسردگی روحی  ویا سابقه ابتلا به ان – راولفیا الکالوئید در بروز افسردگی روحی موثر است
•     پانکراتیت –التهاب پانکراس
•     بیماری پارکینسون - راولفیا الکالوئید    میتواند تاثیرات مشابه بیماری پارکینسون را وخیم تر نماید .
•    فئوکروموسیتوم

نحوه مصرف

درمان فشار خون بالا علاوه بر مصرف داروهای تجویزی ، با کنترل وزن  و احتیاط در خصوص مواد غذایی مصرفی  به خصوص غذاهای سرشار از سدیم  صورت میگیرد .پزشکتان میزان اهمیت این موارد را برای شما مشخص میکند و بهتر  است پیش از  تغییر رژیم غذایی تان با پزشکتان مشورت کنید .
 تعدادی زیادی از افراد مبتلا به فشار خون علائم ان را مشاهده نمیکنند . در واقع ،خیلی از انها وضعیت نرمالی دارند وحتما باید داروهایتان را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید و حتی در صورت بهبود هم به ملاقات خود با پزشکتان ادامه دهید .
به خاطر داشته باشید که این دارو نمیتواند فشار خون را درمان کند و فقط ان را کنترل میکند. شما باید ان را مطابق با دستور پزشک مصرف نمایید تا فشار خون شما به خوبی کنترل شود .همچنین باید تا اخر عمرتان مصرف این داروها را ادامه دهید . در صورتی که فشار خون بالا درمان نشود ،میتواند  عوارض جدی مانند نارسایی قلبی ،بیماری های رگهای خونی ،سکته مغزی و یا بیماری های کلیوی را بوجود اورد .
ممکن است فرد در اوایل مصرف این دارو احساس خستگی مفرط کند .همچنین احتمال افزایش  میزان دفع ادرار و یا دفعات دفع ادرار وجود دارد و عوارض ان پس از مدتی کاهش می یابند .به منظور جلوگیری از بروز اختلال در خواب به دلیل افزایش میزان  ادرار میتوان این  روش ها را امتحان کرد :
•    در صورتی که روزی یک قرص مصرف میکنید ،ان را به هنگام صبح و پس از صبحانه بخورید
•     در صورتی که باید بیش از یک قرص در روز مصرف کنید ، قرص اخر را پس از ساعت عصر میل نکیند  مگر با دستور پزشکتان
در هر صورت بهتر است  دوز مصرفی خود را به گونه ای تنظیم کنید تا تاثیرات ناشی از فعالیت های روزانه و خواب تان را کاهش دهد .میتوانید با پزشکتان در خصوص بهترین زمان و برنامه ریزی لازم برای مصرف قرص ها مشورت نمایید .بهتر است هر روز قرص هایتان را راس زمان مشخصی مصرف کنید تا مصرف ان را هرگز فراموش نکنید .
در صورتی که دارو معده شما را ناراحت میکند ،میتوانید ان را با غذا و یا شیر مصرف کنید . در صورت  بروز مشکلات معده ای پایدار  مانند تهوع و استفراغ ،درد معده و یا کرمپ   به پزشکتان مراجعه نمایید .
میزان مصرف
دوز مصرفی این دارو به نسبت افراد با هم متفاوت است و در این مورد به توصیه های پزشک خود و یا دستورات همراه دارو استفاده کنید .اطلاعات ذیل میزان متوسط مصرف دارو را نشان میدهند و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت میباشد ان را تغییر ندهید مگر با مشورت با پزشکتان .
دوز مصرفی دارو به شدت تاثیر دارو بستگی دارد .همچنین تعداد دفعات مصرف دارو ,مدت زمان ان ,زمان بین مصرف و موارد مشابه به شدت بیماری شما وابسته است .
برای ترکیب دزرپیدین و هیدروکلروتیازید
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – یک قرص دو بار در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود
برای ترکیب دزرپیدین و متیکلوتیازید
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – نصف قرص تا یک قرص کامل در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود
برای ترکیب راولفیا سرپنتینا  و بندروفلومتیازید
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – 1 تا 4 قرص در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود
برای ترکیب رزرپین و کلروتیازید
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – 1  یا 2 قرص یک  یا دو بار در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود
برای ترکیب رزرپین و کلروتاریدون
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – 1 تا 2 قرص یک بار در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود
برای ترکیب رزرپین و هیدروکلروتیازید  
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – 1 قرص 1 تا 4 بار در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود
برای ترکیب رزرپین و متیکلوتیازید
برای نوع خوراکی دارو  و به منظور درمان فشار خون بالا
•    بزرگسالان – 1 تا 4 قرص در روز
•    اطفال – دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود


در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورتی که مصرف دارو را فراموش کردید ,به محض انکه این موضوع را به یاد اوردید ,از دارو استفاده کنید ولی در صورتی که خیلی نزدیک به زمان مصرف بعدی هستید همان روال را ادامه دهید  و دوز مصرفی را دوبرابر نکنید .
در صورت استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم ؟
در صورتی که فرد میزان زیادی از دارو مصرف کرده باشد باید با مرکز عمومی کنترل سموم تماس بگیرید و اگر فرد نفس نمیکشد با اورژانس تماس بگیرید .

در هنگام استفاده از  دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
میتوایند رژیم غذایی خود را تغییر دهید مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری داشته باشد .
.
شیوه  نگهداری از دارو
دارو را در محلی سر پوشیده به دور از گرما و رطوبت و نور مستقیم قرار دهید .داروهایی که تاریخ مصرفشان گذشته است را دور بریزید .دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید

اقدامات احتیاطی

پزشکتان باید وضعیت شما  را   در فواصل معین بررسی نماید تا از عملکرد صحیح دارو اطمینان حاصل کند..
از  مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگر بپرهیزید مگر با تجویز پزشکتان به خصوص داروهای تجویزی و غیر تجویزی موثر در  درمان اشتها ،اسم ،سرماخوردگی ،سرفه  و تب یونجه و مشکلات سینوسی  زیرا میتوانند فشار خون را افزایش دهند .
پیش از انجام هرگونه جراحی حتی جراحی دندان ،حتما پزشک مربوطه را در خصوص مصرف این  دارو مطلع نمایید .
این دارو میتواند سطح پتاسیم بدن تان را کاهش دهد .پزشکتان به منظور پیشگیری از این وضعیت این اقدامات را انجام خواهد داد :
•    مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حاوی پتاسیم بالایی هستند  مانند عصاره پرتقال و مرکبات
•    از مکمل های پتاسیم استفاده کنید
•    از داروی دیگری مصرف کنید که از بروز فقدان اولیه ی پتاسیم پیشگیری نماید
•    رعایت این دستورات حائز اهمیت است .همچنین نباید خودتان برنامه غذایی تان را عوض کنید به خصوص اگر از رزیم غذایی خاصی مانند رژیم دیابت استفاده میکنید  و یا از قرص های مکمل پتاسیم  و یا داروهایی مصرف میکنید که کمبود پتاسیم بدنتان را کاهش میدهند.سطح بالای پتاسیم برای بدن ضروری نمیباشد و  در بعضی موارد هم مصرف زیاد پتاسیم میتواند خطرناک باشد
در صورتی که بیمار شدید و به اسهال و  استفراغی پایدار دچار شدید ،حتما به پزشکتان اطلاع دهید زیرا این حالت در بروز کم ابی بدن و فقر پتاسیم موثر خواهد بود .
این دارو میتواند موجب بروز خواب الودگی  و یا کاهش  هشیاری شود  به خصوص در اوایل مصرف و یا پس از افزایش دوز مصرفی دارد .حتما پیش از کار با وسایل خطرناک  یا رانندگی از واکنش خود به این دارو اطمینان حاصل کنید.
سرگیجه،سبکی سر  و غش  در هنگام تغییر موقعیت از حالت نشسته و یا ایستاده میتوانند بروز کنند  به خصوص در هنگام صبح .زمانی که از خواب بیدار میشوید ،به مدت  1 تا 2 دقیقه بروی لبه ی تخت بنشینید و پاهایتان را اویزان کنید  سپس به ارامی بایستید  و در صورتی که وضعیتتان بدتر شد حتما با پزشکتان مشورت نمایید .
 در صورتی که شما از الکل مصرف میکنید ، برای مدتی طولانی می ایستید  ،ورزش میکنید و یا  در معرض هوای گرم قرار دارید ،احتمال بروز سرگیجه و سبکی سر  و یا غش بییشتر میشود .در هنگام مصرف این دارو حتما باید  میزان مصرفی الکلتان را محدود کنید .همچنین در هنگام ورزش  و یا قرار گیری در معرض هوای گرم و  یا ایستادن به مدتی طولانی  مراقب باشید .
این دارو در بروز افسردگی روحی در تعدادی از بیماران موثر است .در این  موارد بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید  :
•    اگر خودتان و یا دیگری متوجه تغییرات شدید روحی شما میشود
•     در صورتی که در هنگام صبح زد  خواب الود هستید  و یا رویاها و کابوس های زنده و غیر معمولی می بینید
این دارو تاثیر الکل و سایر ارام بخش های سیستم عصبی را افزایش میدهد که خود خواب الودگی را بوجود می اورند .تعدادی از این داروها عبارتند از انتی هیستامین ها ، داروهای درمانی تب یونجه ،الرژی ،سرماخوردگی ارام بخش ها ،داروهای خواب ،داروهای مسکن  و مخدر ها ،باربیتورات ها ، داروهای درمانی تشنج ،ارام بخش های عضلانی ، بی حس کننده ها  مانند بی حسی های دندان .پیش از مصرف هر یک از موارد یاد شده با این دارو حتما با پزشکتان مشورت نمایید .
برای بیماران دیابتی :
•    این دارو میتواند قند خون را افزایش دهد . به هنگام مصرف این دارو ،حتما سطح قند خونتان را از طریق ازمایش ادرار برر سی کنید .در صورت ابهام با پزشکتان مشورت نمایید .
ممکن است افرادی که از این دارو مصرف میکنند ، به نسبت دیگران  حساسیت بیشتری به نور خورشید داشته باشند  و قرار گیری انها در معرض نور خورشید حتی برای مدتی کوتاه میتواند منجر به بروز  افتاب سوختگی ، حساسیت پوستی ،قرمزی  و خارش و تغییر رنگ پوست  و یا حتی تغییرات بصری شود . به هنگام اغاز مصرف این دارو :
•    از قرار گیری مستقیم در معرض نور خورشید بپرهیزید  به خصوص بین 10 صبح تا 3 بعد ازظهر
•     از لباسهای محافط مانند کلاه و عینک استفاده کنید
•     از کرم ضدافتابی با حداقل اس پی اف 15 استفاده کیند . تعدادی از بیماران به خصوص انهایی که کمپلمکسیون پوستی متوسط دارند ،باید از کرمی با اس پی اف بالاتر استفاده نمایند . در صورت ابهام در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید .
•    از تخت های برنزه ،اطاقک های برنزه و لامپ های خورشیدی استفاد نکنید .
•     در صورتی که واکنش حادی به خورشید داشتید ،حتما به پزشکتان اطلاع دهید
ای دارو اغلب باعث بروز گرفتگی بینی میشود  ولی پیش از مصرف داروهای ضد احتقان بینی حتما با پزشکتان مشورت کنید .
این دارو میتواند خشکی دهان را بوجود اورد  و به منظور بهبود ان به صورت موقتی  میتوانند از شکلات های بدون قند  و یا ادامس  و یا یخ  و یا خوراکی های اب شدنی استفاده کنید  و یا جایگزینی برای اب دهان پیدا کنید .در صورتی که خشکی دهان به مدت بیش از  دو هفته ادامه یابد ،با پزشکتان و یا دندانپزشکتان مشورت کنید ..خشکی ممتد دهان میتواند امکان  بیماری های دندانی  مانند پوسیدگی دندان  و بیماری های لثه  و عفون های قارچی را افزایش دهد .

عوارض جانبی

به نظر میرسد که راولفیا الکالوئید میتواند منجر به بروز سرطان پستان شود ولی این ریسک ثابت نشده است .به موش ها  موش های صحرایی  100 تا 300 برابر دوز انسانی از این دارو داده شد  و انها بیشتر در معرض تومور قرار گرفتند .
این دارو علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد  .اگرچه تمام این موارد بروز نمی کنند ولی در صورت بروز باید مراقبت های پزشکی صورت گیرد .
در صورت بروز این موارد به پزشکتان اطلاع دهید :
موارد  غیر معمول
•    خواب الودگی و غش
•    ضعف جنسی و یا کاهش علاقه جنسی
•    کاهش انرژی و ضعف
•    افسردگی روحی  یا ناتوانی در تمرکز
•    اضطراب و استرس
•    رویاها و کابوس های شفاف  وواضح  و یا  بی خوابی های نزدیک صبح .
در صورت بروز هر یک از موارد زیر در کوتاه ترین زمان ممکن به پزشکتان مراجعه نمایید :
موارد غیر معمول
•    تیرگی مدفوع
•    استفراغ خون
•    درد قفسه سینه
•    سردرد
•    ضربان قلب نامنظم  و یا ارام
•    درد مفاصل
•    کمبود نفس
موارد نادر
•    دشواری در دفع ادرار  و یا درد به همراه دفع ادرار
•    بتورات و  خارش پوستی
•    گلودرد و تب
•    درد شدید معده با تهوع و استفراغ
•    لرزش دست و انگشتان
•    زردی چشمان و پوست
نشانه های فقدان شدید پتاسیم  و یا مصرف بیش از اندازه
•    خشکی دهان
•     افزایش تشنگی
•     کرمپ و درد عضلانی
•    تهوع و استفراغ
سایر نشانه های مصرف پیش از اندازه
•    سرگیجه و خواب الودگی  شدید
•    قرمزی پوست
•    ارام شدن ضربان قلب
•    کوچکی مردمک چشمان
تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم زیر از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید :
موارد  معمول
•    اسهال
•    سرگیجه  به خصوص  به هنگام تغییر موقعیت از خوابیده و یل نشسته
•    فقدان اشتها
•    گرفتگی بینی
ممکن است بیمار پس از قطع مصرف دارو هم عوارض جانبی ذیل را داشته باشد که در این صورت حتما باید با پزشک مشورت نماید .
  ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگر داشته باشند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه نمایند .

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کاه فشار خونقشار خون بالاداروهای مدر تیازیذتیازیددوز مصرفی الکالوئیدفشار خونمشکلات قلبیافزایش دفع ادرارداروهای مدرقرص کاهش فشار خون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه