منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

روپی واکائین (تزریقی )

ropivacaine (injection route )

دارو شناسی


 

ازتزریق روپی واکائین به منظور بی حسی موضعی قبل و بعد از جراحی و یا زایمان استفاده می‌شود .روپی واکائین هشیاری فرد را از بین نمیبرد .

روپی واکائین فقط تحت نظر پزشک و یا توسط پزشک و یا پرستاری آموزش دیده و در مطب دکتر یا بیمارستان تجویز می‌شود .


 

این دار وبه صورت محلول تجویز میگردد.

پیش از مصرف

..به هنگام استعمال دارو به موارد زیر توجه کنید :

آلرژی و حساسیت

اگر به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .

اطفال

میزان تاثیر روپی واکائین فقط برای بزرگسالان و نوجوانان بررسی شده و هیچ اطلاعاتی در خصوص نحوه کارکرد آن در اطفال وجود ندارد .

سالمندان

نحوه اثر بخشی تعداد زیادی از داروها برای سالمندان مشخص نمیباشد و اطلاعاتی در خصوص کارکرد مشابه آن در سالمندان و جوانان و یا عوارض جانبی بوجود آمده وجود ندارد .هیچ اطلاعاتی در خصوص مقایسه اثر بخشی روپی واکائین در بزرگسالان و سالمندان وجود ندارد ولی با توجه به اطلاعات بدست آمده از داروهای مشابه ،به نظر می‌آید که میزان حساسیت سالمندان نسبت یه روپی واکائین بیش از دیگران است و این حالت احتمال بروز عوارض جامبی ناشی از دارو را افزایش خواهد داد.

دوران بارداری

مطالعات کافی در این زمنیه وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات کافی در این زمینه جود ندارد.قبل از مصرف روپی واکائین در طی دوران شیردهی حتماً به مزایا و معایب آن دقت نمایید .


 


 

تداخلات دارویی

مصرف همزمان چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف روپی واکائین حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی اطلاع دهید .موارد زیر با توجه به اهمیت شان انتخاب شده اند و تمام موارد را شامل نمیشوند

مصرف همزمان روپی واکائین با دارو ی زیر توصیه نمیشود و ممکن است پزشک شما دوز مصرفی و یا تناوب مصرف یکی از انها را تغییر دهد .

 • Hyaluronidase

 • Peginterferon Alfa-2b

 • Pixantrone

 • St John's Wort

مصرف همزمان روپی واکائین با دارو های دیگر باعث افزایش احتمال بروز عوارض جانبی شده و در صورت استفاده همزمان ,پزشکتان دوز یکی از انها و یا تناوب مصرفی را تغییر میدهد


 

 • Ciprofloxacin

 • Fluvoxamine


 

تداخلات دارویی دیگر

مصرف همزمان دخانیات و الکل به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود و بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید ..موارد زیر با توجه به اهمیت شان انتخاب شده اند و تمام موارد را شامل نمیشوند.مصرف همزمان روپی واکائین با دارو ی زیر توصیه نمیشود و ممکن است پزشک شما دوز مصرفی و یا تناوب مصرف یکی از انها را تغییر دهد . و یا دستوراتی در خصوص مصرف آن با غذا و الکل و دخانیات بدهد .

 • دخانیات


 

سایر مشکلات پزشکی

بروز بیماری های دیگر تاثیر روپی واکائین را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :

 • بیماری‌های قلبی -روپی واکائین میتواند وضعیت بیمار را وخیم تر نماید

 • اختلالات کلیوی یا

 • اختلالات کبدی –احتمال بروز عوارض جانبی در افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی و کلیوی بیشتر است 

نحوه مصرف

میزان مصرف

دوز مصرفی روپی واکائین به نسبت افراد با هم متفاوت است و در این مورد به توصیه های پزشک خود و یا دستورات همراه دارو استفاده کنید .اطلاعات ذیل میزان متوسط مصرف دارو برای هر گروه سنی را نشان میدهند و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت میباشد ان را تغییر ندهید مگر با مشورت با پزشکتان .

دوز مصرفی دارو به شدت تاثیر دارو بستگی دارد .همچنین تعداد دفعات مصرف دارو ,مدت زمان ان ,زمان بین مصرف و موارد مشابه به شدت بیماری شما وابسته است .

 • سن شما

 • وضعیت فیزکی کلی شما

 • دلیل تجویز دارو

 • سایر داروهای مصرفی و یا داروهایی که قبل و بعد از روپی واکائین مصرف می‌شوند .


 

اقدامات احتیاطی

برای بیمارانی که قبل از رفع حالت بی حسی ناشی از مصرف روپی واکائین به خانه می‌روند :

 • در طی زمانی که ناحیه مربوطه بی حس شده است ،احتمال بروز آسیب دیدگی وجود دارد بدون آنکه فرد متوجه شود.سعی کنید تا زمانی که اثر دارو از بین می‌رود و یا تماس در آن ناحیه را احساس میکنید ،از بروز آسیب دیدگی بپرهیزید 

عوارض جانبی

هر دارویی علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد و در صورت بروز هر یک از علائم حتما به پزشک خود اطلاع دهید

در صورت بروز این علایم بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید .

در صورت بروز این علایم در اولین فرصت به پزشکتان اطلاع دهید .

ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگری داشته باشند که در صورت بروز انها باید به پزشکتان مراجعه نمایید


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

روپی واکائینروپی واکایینروپیواکائینبی حسی قبل از زایمانداروی بی حسیبی حسی قبل از جراحیبی حسی بعد از جراحیnaropinعوارض روپی واکائین
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه