منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

روبیدیم ار بی 82 (درون وریدی )

rubidium RB 82

دارو شناسی

از روبیدیم ار بی 82به منظورتشخیص بیماری‌های قلبی در بزرگسالان استفاده می‌شود .این ماده در فرایندی با نام اسکن  توموگرافی گسیل پوزیترون  یا PET به کار برده می‌شود تا پزشک شما بتواند تصویری از قلب داشته باشد .روبیدیم ار بی 82نشان دهنده ی میزان جریان خون منتقل شده به قلب در حال استراحت یا انجام تمارین ورزشی(زمان استرس ) میباشد .روبیدیم ار بی 82به گروه رادیوفارماسیوتیکالها یا عاملهای رادیواکتیو تعلق  دارد .
.روبیدیم اربی 82 با تجویز پزشک  و یا تحت نظر پزشک  مصرف می‌گردد   به انواع زیر موجود است :
- بسته    

پیش از مصرف

یش از انتخاب یک دارو ،  باید   نکات مثبت و منفی ان ارزیابی شوند و خود و پزشکتان میتوانید در این خصوص تصمیم بگیرید  .به منظور انتخاب روبیدیم ار بی 82 ، به موارد زیر توجه کنید :
آلرژی  و حساسیت
.در صورتی که قبلا به دارویی الرژی داشتیه اید ،حتما به پزشکتان اطلاع دهید .اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
مطالعات کافی در خصوص تأثیر روبیدیم ار بی 82بر اطفال وجود ندارد و ایمنی و اثر بخشی آن مشخص نمیباشد .
سالمندان 
مطالعات انجام شده نشان میدهند که روبیدیم ار بی 82عوارضی برای سالمندان  نداشته و مصرف آن برای این گروه سنی  با محدودیتی روبرو نیست.ولی از آنجایی که سالمندان به میزان بیشتری در معرض ابتلا به عوارض این سنین مانند بیماری‌های قلبی هستند،باید با احتیاط از روبیدیم ار بی 82مصرف نمایند .
                                                   بارداری 
مطالعات کافی در این زمینه وجود ندارد 

دوران شیردهی و مادران شیرده 
مطالعاتی در این زمینه وجود ندارد .پیش از مصرف نکات مثبت و منفی آن را با هم مقایسه کنید .

تداخلات دارویی
مصرف همزمان  چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف روبیدیم ار بی 82حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی تجویزی و غیر تجویزی  اطلاع دهید .


تداخلات دارویی دیگر
مصرف همزمان دخانیات و الکل  و تعدادی از مواد غذایی به همراه تعدادی از دارو ها توصیه نمیشود زیرا میتواند  باعث بروز عوارض جانبی شود میتوانید با پزشکتان در خصوص مصرف همزمان روبیدیم ار بی 82با غذا ،الکل و دخانیات مشورت کنید .
سایر مشکلات پزشکی
بروز بیماری های دیگر تاثیر روبیدیم ار بی 82را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :
·    نارسایی احتقانی قلب -با احتیاط مصرف گردد زیرا میتواند عوارض جانبی را ایجاد کند که وخیم می‌شوند .

نحوه مصرف

یک پزشک و یا متخصص حرفه‌ای روبیدیم ار بی 82ر ا از طریق رگ و پبش از اسکن PET به شما تزریق میکند .
شما باید حداقل تا یک ساعت پس از این اسکن بلافاصله و به طور مکرر ادرار کنید .

اقدامات احتیاطی

پزشکتان  وضعیت شما را در طی ملاقات های منظم بررسی میکندتا از اثر بخشی دارو اطمینان یابد و در خصوص امکان مصرف بیشتر تصمیم بگیرد 

ممکن است شما دارویی را دریافت کنید که ضربان قلب تان را افزایش میدهد .به این کار تست استرس فارمالوژیک می‌گویند .از این متد به همراه  PET به مناظور تشخیص میزان عمل‌کرد عضلات قلبی  شما تحت فشار و استرس استفاده می‌شود .در صورت ابهام در این خصوص با پزشکتان مشورت کنید .
شمادر مدتی که از روبیدیم ار بی 82مصرف میکنید،در معرض پرتوها قرار خواهید گرفت ..در صورت ابهام در این خصوص با پزشکتان مشورت کنید .

عوارض جانبی

روبیدیم ار بی 82علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد.تعدادی از این عوارض به توجه جدی نیاز دارند .

تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم زیر از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید :
موارد ناشناخته 
·    خونریزی ،تاول ،سوزش،سردی ،رنگ پریدگی پوست ،حس فشار ،کهیر ،عفونت،التهاب ،خارش ،برامدگی ،بی حسی و درد ،بثورات ،قرمزی ،زخم و ناراحتی ،مور مور ،زخم و گرما یا حس گرما در ناحیه تزریقی 

  ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگر داشته باشند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه نمایند .
در خصوص این عوارض جانبی بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید .

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

روبیدیم ار بی 82داروهای رادیواکتیومعاملهای رادیواکتیورادیوفارماسیوتیکالتشخیص بیماری های قلبیبیماری های قلبیاسکن PET
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه