منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

روفینامید (رفنماید )

rufinamide

دارو شناسی

از این دارو  به  منظور  کنترل حملات (تشنج ) در بیمارانی استفاده می‌شود که به سندروم لنوکس گاستات  (LGS) مبتلا هستند . روفینامید به گونه‌ای در مغز عمل میکند تا از بروز حملات پیشگیری نماید .این دارو نمیتواند بیماری یاد شده را درمان کند و فقط تا زمانی که بیمار از آن مصرف کند،حملات تشنجی را کنترل میکند .
.این دارو فقط با تجویز پزشک مصرف میگردد  و به انواع زیر موجود است :
·    قرص
·    سوسپانسیون 

پیش از مصرف

پیش از انتخاب یک دارو ،  باید   نکات مثبت و منفی ان ارزیابی شوند و خود و پزشکتان میتوانید در این خصوص تصمیم بگیرید  .به منظور انتخاب این دارو  ، به موارد زیر توجه کنید :
آلرژی  و حساسیت
.در صورتی که قبلا به دارویی الرژی داشتیه اید ،حتما به پزشکتان اطلاع دهید .اگر  به هر ماده غذایی و یا نگه دارنده و یا حیوانات  حساسیت دارید حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایید  .برای دارو هایی که با تجویز پزشک مصرف نمیشوند ,حتما برچسب دارو را مطالعه نمایید .
اطفال
مطالعات  کافی در خصوص  ارتباط بین  تاثیر این ماده بروی  کودکان  زیر یک سال وجود ندارد و ایمنی و اثر بخشی دارو مشخص نمیباشد 
سالمندان 
مطالعات انجام شده نشان میدهند که مصرف این دارو برای سالمندان محدودیتی ندارد .ولی به صورت کلی سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی ،کلیوی  و یا کبدی هستند  و به همین دلیل دوز مصرفی آن‌ها باید با دقت تعیین شود .
دوران بارداری
مطالعات انجام  شده  بروی حیوانات  نشان میدهد که این دارو نمیتواند عوارض منفی داشته باشد ولی مطالعات کافی در خصوص خانمهای باردار وجود ندارد  .
دوران شیردهی و مادران شیرده 
مطالعات کافی در خصوص تأثیر این ماده بروی کودکان مادران شیرده وجود ندارد .حتما پیش از مصرف نکات مثبت و منفی آن را ارزیابی کنید .

تداخلات دارویی
مصرف همزمان  چند دارو با هم توصیه نمیشود و این در حالی است که گاهی اوقات چند دارو با هم مصرف میگردند .در چنین مواردی احتمالا پزشک دوز مصرفی دارو را تغییر میدهد و یا از روش های دیگر استفاده میکند .قبل از مصرف این دارو حتما به پزشک خود در خصوص دارو های مصرفی اطلاع دهید .موارد زیر با توجه به اهمیت شان انتخاب شده اند و تمام موارد را شامل نمیشوند.
مصرف همزمان این دارو با دارو های دیگر توصیه نمیشود و در صورت استفاده همزمان ,پزشکتان دوز یکی از انها و یا تناوب مصرفی  را تغییر میدهد
·    Clozapine
•    Nifedipine
•    Orlistat
•    Piperaquine
مصرف همزمان این دارو با هریک از موارد زیر امکان بروز عوارض جانبی را افزایش میدهد ولی ممکن است مصرف هر دو دارو بهترین گزینه درمانی برای شما باشد .در صورت تجویز همزمان ،ممکن است پزشکتان دوز مصرفی یکی از انها  و یا تعداد دفعات  مصرفی یک یا هر دو را تغییر دهد .
Carbamazepine
•    Desogestrel
•    Dienogest
•    Drospirenone
•    Estradiol Cypionate
•    Estradiol Valerate
•    Ethinyl Estradiol
•    Ethynodiol Diacetate
•    Etonogestrel
•    Fosphenytoin
•    Lamotrigine
•    Levonorgestrel
•    Medroxyprogesterone Acetate
•    Mestranol
•    Norelgestromin
•    Norethindrone
•    Norgestimate
•    Norgestrel
•    Phenobarbital
•    Phenytoin
•    Primidone
•    Triazolam
•    Valproic Acid


تداخلات دارویی دیگر
مصرف همزمان دخانیات و الکل  و تعدادی از مواد غذایی به همراه تعدادی از دارو ها باعث بروز عوارض جانبی میشود میتوانید با پزشکتان در خصوص مصرف همزمان این دارو با غذا ،الکل و دخانیات مشورت کنید 


سایر مشکلات پزشکی
ابتلا به  بیماری های دیگر تاثیر این دارو را کاهش میدهد .در صورتی که به هر یک از این بیماری ها مبتلا میباشید ,حتما پیش از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید :
·    افسردگی و یا سابقه ابتلا به آن 
·    مشکلات ریتمی قلب مانند کاهش فواصل QT
·    کاهش میزان گلبولهای سفید خون 
·    بیماری‌های روانی  و یا سابقه ابتلا به آن -میتواند وضعیت بیمار را وخیم تر کند 
·    سندروم کوتاهی QT که بین خانواده رایج است (اختلالات ریتم قلبی ) -این بیماران نباید از روفینامید مصرف کنند 
·    بیماری‌های کبدی خفیف تا متوسط
·    بیمارانی که در حال درمان با دیالیز هستند -با احتیاط این دارو را مصرف کنند .به دلیل رفع آرام مواد از بدن اثرات دارو افزایش  می‌یابد 
·    بیماری‌های کبدی -شدید  .بیمارانی که به این وضعیت دچارند نباید از روفینامید مصرف کنند .
·     

نحوه مصرف

ین دارو فقط باید با تجویز پزشک مصرف گردد و دوز مصرفی ان و مدت زمان مصرف ان را تغییر ندهید مگر با دستور پزشک.
این دارو حاوی یک دستور راهنماست .حتما پیش از مصرف آن را مطالعه کنید و دستورات ان  را انجام دهید .در صورت ابهام با پزشکتان مشورت کنید .
بهتر است روفینامید را با غذا مصرف کنید  و حتی میتوانید در صورت نیاز آن را خرد کنید و یا نصف کنید .
دوز مصرفی انواع مایع دارو را با استفاده از سرنگ های همراه بسته دارو اندزه گیری کنید .پیش از مصرف به خوبی ظرف دارو را تکان دهید .
میزان مصرف
دوز مصرفی این دارو به نسبت افراد با هم متفاوت است و در این مورد به توصیه های پزشک خود و یا دستورات همراه دارو استفاده کنید .اطلاعات ذیل میزان متوسط مصرف دارو را نشان میدهند و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت میباشد ان را تغییر ندهید مگر با مشورت با پزشکتان .
دوز مصرفی دارو به شدت تاثیر دارو بستگی دارد .همچنین تعداد دفعات مصرف دارو ,مدت زمان ان ,زمان بین مصرف و مشکتان تعیین وارد مشابه به شدت بیماری شما وابسته است .
برای درمان حملات تشنجی  و به حالت خوراکی (قرص یا سوسپانسیون )
·    بزرگسالان  - 400 تا 800 میلی گرم که دو بار در روز مصرف میگردد .ممکن است پزشکتان دوز مصرفی را در صورت نیاز به صورت تدریجی افزایش دهد ولی معمولاًا ین دوز از 3500 میلی گرم در روز بیشتر نخواهد شد 
·    اطفال  یک سال به بالا -دوز مصرفی با توجه به وزن بدن و توسط پزشک تعیین می‌شود .معمولا دوز اولیه 10 میلی گرم بر کیلوگرم است  و در دو دوز مصرف میگردد .پزشکتان در صورت نیاز دوز مصرفی تان را تعییر میدهد .دوز نهایی دارو از 45 میلی گرم بر کیلوگرم در روز  و یا 3200 میلی گرم در روز بیشتر نخواهد شد .
·    اطفال یک سال به پایین -دوز مصرفی باید توسط پزشک تعیین شود 


در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
در صورتی که مصرف دارو را فراموش کردید ,به محض انکه این موضوع را به یاد اوردید ,از دارو استفاده کنید ولی در صورتی که خیلی نزدیک به زمان مصرف بعدی هستید همان روال را ادامه دهید  و دوز مصرفی را دوبرابر نکنید .

در صورت استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم ؟
در صورتی که فرد میزان زیادی از دارو مصرف کرده باشد باید با مرکز عمومی کنترل سموم تماس بگیرید و اگر فرد نفس نمیکشد با اورژانس تماس بگیرید .

در هنگام استفاده از  دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
.میتوایند رژیم غذایی نرمال خود را ادامه دهید  مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری داشته باشد 

شیوه  نگهداری از دارو
دارو را در محلی سر پوشیده به دور از گرما و رطوبت و نور مستقیم قرار دهید .داروهایی که تاریخ مصرفشان گذشته است را دور بریزید .دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید.دارورا در معرض سرمای شدید قرار ندهید تا منجمد  نشود .
داروهای مایع را به حالتی عمودی قرار دهید .پس از آنکه درپوش دارو را برای اولین بار باز کردید ،میتوانید دارو را تا 90 روز پس ازا ن نگاه داری کنید .در صورتی که داروی مایع را مصرف نکردید آن را دور بریزید 

اقدامات احتیاطی

زشکتان باید وضعیت شما  و یا کودکتان  را   در فواصل معین بررسی نماید تا از عملکرد صحیح دارو اطمینان حاصل کند.ممکن است  به منظور بررسی احتمال بروز عوارض جانبی از آزمایش خون استفاده شود.
در صورتی که خودتان و یا کودکتان در طی مصرف این دارو  هر گونه افکار یا رفتار  غیر معمول و عجیب داشتید ،حتما با پزشکتان مشورت نمایید .تعدادی از تغییرات رفتاری افرادی که از این دارو مصرف میکنند ،مشابه افرادی است که  به میزان زیادی از الکل استفاده میکنند .احتمال بروز گیجی ،وخامت افسردگی ،توهمات دیداری و شنیداری و حسی ،افکار خودکشی ،هیجان شدید ،اضطراب  و کج خلقی هم وجود دارد .
این دارو میتواند باعث بروز سرگیجه و خواب آلودگی  و سبکی سر ،بی ثباتی  و کاهش هشیاری در تعدادی از افراد شود پیش از کار با وسایل خطرناک  و یا رانندگی حتماً از واکنش خود به این دارو اطمینان حاصل کنید  و این در صورتی است که شما هشیار نیستید و یا نمیتوانید به خوبی فکر کنید و یا ببینید .
این دارو در بروز واکنش‌های الرژیک جدی مؤثر است که میتواند بر بخش‌های متفاوتی از بدن مانند کبد و کلیه و قلب اثر گذارد .در صورتی که خودتان و یا کودکتان یک و یا چند عدد از این علایم را داشتید حتماً به پزشکتان اطلاع دهید :تب ،تیرگی ادرار ،سردرد ،دانه های قرمز پوستی ،خار ش،انباشتگی مایعات در اطراف صورت ،معده درد ،درد و تورم  و حساسیت گره های لنفاوی ،خستگی شدید ،زردی چشمان و پوست .
از قطع ناگهانی این دارو بپرهیزید مگر با مشورت با پزشکتان .در صورتی که شما مصرف این دارو را ناگهانی قطع کنید ،ممکن است حملات عود کنند و یا بیشتر بروز کنند .پزشکتن توصیه میکند که پیش از قطع مصرف دارو ،دوز آن را به صورت تدریجی کاهش دهید .
در صورتی که هر علائمی مانند تب و لرز  و یا گلودرد را مشاهده کردید به پزشکتان اطلاع دهید زیرا این موارد میتوانند نشان دهنده ی نوعی عفونت باشند که بر اثر کاهش تعداد گلبولهای سفید خون بروز میکند .
ممکن است قرص های پیشگیری از بارداری در طی مصرف این دارو اثر بخشی کمتری داشته باشند .میتوانید در این دوران از سایر روش‌های پیشگیری از بارداری به همراه قرص ها استفاده نمایید مانند کاندوم ،دیافراگم ،فوم ها و یا ژله های پیشگیری از بارداری .
در هنگام مصرف این دارو از نوشیدن الکل بپرهیزید .
از مصرف همزمان سایر داروها مانند تجویزی و غیر تجویزی (داروهای گیاهی  و مکمل های ویتامینی ) با این دارو بپرهیزید مگر با تجویز پزشکتان .

عوارض جانبی

ین دارو علاوه بر تاثیرات مثبت ,ممکن است تعدادی عوارض هم بر جای گذارد  .اگرچه تمام این موارد بروز نمی کنند ولی در صورت بروز باید مراقبت های پزشکی صورت گیرد .
در صورت بروز این موارد به پزشکتان اطلاع دهید :
موارد    معمول 
·    سرگیجه
·    لرزش دست و بازو و پا و پایین پا 
·    خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول 
·    لرزش دست و پا
ناتوانی در کنترل حرکت چشمان
موارد غیر معمول
·    حمله یا یورش یا اعمال زور 
·    تیرگی مدفوع
·    درد قفسه سینه
·    لرز 
·    سرفه
·    سرفه های خلط دار
·    اسهال
·    دشواری  و یا درد در دفع ادرار 
·    دشواری در تنفس 
·    سرگیجه یا سبکی سر 
·    ترس و اضطراب 
·    حس سرگیجه
·    تب 
·    حس ناخوشی و بیماری 
·    سردرد 
·    درد مفاصل 
·    فقدان استها
·    درد عضلانی 
·    تهوع 
·    درد و حساسیت به درد در دور چشمان و گونه ها 
·    دانه‌های قرمز پوستی 
·    بی‌قراری 
·    سرگیجه
·    لرزش و عدم ثبات در راه رفتن
·    گلودرد 
·    زخم و دانه‌های سفید بروی لب یا در دهان
·    لرزش 
·    گلودرد 
·    گرفتگی  و یا ابریزش بینی 
·    تعریق
·    تورم غدد 
·    تنگی قفسه سینه
·    دشواری در نشستن در یک‌جا 
·    دشواری در خوابیدن
·    دشواری در قدم زدن
·    بی ثباتی و لرزش  و یا سایر اختلالات کنترل عضلانی یا همکاری عضلانی 
·    خونریزی و یا کبودی شدید 
·    خستگی و ضعف غیر معمول 
·    استفراغ 
موارد نادر 
·    خونریزی لثه ها 
·    خون در ادرار و مدوفع 
·    سوزش با دفع ادرار
·    غش 
·    تکرر ادرار 
·    ناتوانی در کنترل ادرار
·    افزایش تکرر ادرار در شب 
·    افزایش میزان ادرار رنگ پریده و رقیق 
·    درد کمر و پهلو
·    رنگ پریدگی پوست 
·    بروز دانه‌های قرمز پوستی 
·    تپش قلب یا ضربان قلب آرام 
·    درد زبان 
·    درد و تورم و حساسیت گره‌های لنفاوی در گردن و زیر بغل و کشاله ران 
·    دشواری در تنفس به همراه تقلا 
·    بیدار شدن از خواب به منظور دفع ادرار 
تعدادی از علائم به مرور زمان و یا تطبیق بدن با انها از بین میروند و حتی میتوانید با پزشک خود در خصوص نحوه کاهش این عوارض مشورت نمایید .در صورتی که هر یک از علائم زیر از بین نرفتند و پایدار بودند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید :
موارد  معمول 
·    دید تار
·    دوبینی 
موارد غیر معمول 
·    ترش کردن معده یا معده اسیدی 
·    ارو غ زدن
·    تغییرات شنیداری 
·    کاهش اشتها
·    کاهش دفع مدفوع 
·    ترشحات گوش 
·    گوش درد  و یا دردی در گوش 
·    سوزش سر دل 
·    سوهاضمه 
·    خارش پوست 
·    ناراحتی و درد معده 
·    درد بالای شکم یا معده 
موارد نادر 
·    کاهش اشتها
  ممکن است تعدادی از بیماران علائم دیگر داشته باشند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه نمایند .

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

روفینامیددرمان تشنجتشنجقرص ضد تشنجسندروم لنوکس گاستاتدوز مصرفی روفینامیدزمان مصرف روفینامیدعوارض جانبی روفینامیدافسردگیکاهش گلبولهای سفید خون
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه