منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سدیم فلوراید

Sodium Fluoride (Oral Route, Dental Route, Oromucosal Route)

دارو شناسی

فلوراید برای کاهش حفره های میان دندانها مفید می باشد.  فلوراید بطورطبیعی درآب آشامیدنی موجود است.  اما دربعضی ازمناطق کشورفلوراید به میزان کافی درآب موجود نیست به همین علت و بمنظورجبران این کمبود،  فلوراید  به رژیم  غذایی اضافه می شود.  

برای بعضی ازکودکان استفاده ازفلوراید دررژیم غذایی و درمان موضعی توصیه می شود.  استفاده ازخمیردندانهای حاوی فلوراید نیزبی تأثیرنیست. 
 

همزمان با مصرف فلوراید انجام اموری مانند رعایت رژیم غذایی مناسب،  استفاده ازمسواک و نخ دندان و انجام مرتب معاینات پزشکی لازم می باشد.
 این داروفقط با نسخه پزشک دردسترس می باشد.

 

اهمیت رژیم غذایی 
رعایت رژیم غذایی متعادل و مناسب برای سلامتی اهمیت دارد.  برای تأمین نیازهای ویتامین و مواد معدنی ازرژیم غذایی که پزشکتان توصیه می کند پیروی کنید درغیراینصورت ازمکمل های دارویی استفاده کنید.

 

فلوراید مورد نیازافراد ازطریق خوردن ماهی،  چای،  و نوشیدن آب آشامیدنی که فلوراید به آن اضافه شده است،  تأمین می شود.  توجه داشته باشید که ازمیزان فلوراید غذا هایی که درظروف آلومینیومی طبخ می شوند،  کاسته می شود.
 

مقدارروزانه فلوراید مورد نیازبدن ازروشهای مختلف تأمین می شود:
•    ازطریق ویتامین ها و مواد معدنی به نسبت سن،  جنس و شرایط جسمی مانند بارداری
•    اضافه کردن مواد غذایی به غذاها

این دارو به اشکال زیرموجود می باشد:
•    ژل  
•    خمیردندان
•    قرص  جویدنی
•    محلول
•    مایع
•    قرص پوشش دار روده
•    قرص
•    قرص مکیدنی
•    کرم رنگ

اسامی تجاری
1.    
2.    APF Gel
3.    Aquafresh
4.    CaviRinse
5.    Control Rx
6.    Denta 5000 Plus
7.    Dentagel
8.    Dentall 1100 Plus
9.    EtheDent
10.    Fluorabon
11.    Fluor-A-Day
12.    Fluoridex Daily Defense
13.    Fluoridex Daily Defense Enhanced Whitening
1.    Fluorosol
2.    Koala Pals Fluoride Tooth Gel - Berrylicious Flavor
3.    Pdf
4.    Pedi-Dent

 

پیش از مصرف

درتصمیم گیری برای استفاده از یک دارو،  خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد.  درانتخاب این دارو دقت کنید.  حتما با نظر پزشک ازاین دارو استفاده کنید.  

آلرژی و حساسیت
وجود هرگونه حساسیت به این دارو یا داروهای دیگررا به اطلاع پزشکتان برسانید.  همچنین وجود هرگونه حساسیت به غذا،  رنگ،  مواد نگهدارنده و یا حیوانات را به پزشکتان اطلاع دهید.  برای استفاده ازداروهای بدون نسخه حتما بروشورآنها را به دقت مطالعه کنید.

اطفال
مشکلاتی در رابطه با استفاده از این دارو تا به امروز درکودکان  گزارش نشده است.  با این حال،  استفاده ازاین داروبه مدت طولانی باعث بروز مشکلات استخوانی و تغییررنگ دندان درکودکان می شود.

سالمندان
مشکلاتی در رابطه با استفاده از این دارو تا به امروز دربزرگسالان گزارش نشده است.  اما احتمال بروز اثرات ناخواسته برای سالمندان مانند درد مفاصل،  مشکلات کلیوی و زخم معده وجود دارد.  رعایت احتیاط درمورد مصرف دارو توسط سالمندان لازم می باشد.

دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات انجام شده برروی زنان  شیرده  نشان دهنده حداقل میزان خطر برای نوزاد دردوران شیردهی باشد.  دردوران شیردهی برای استفاده از یک دارو،  خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد.

تداخلات دارویی
اگرچه بعضی ازداروها نباید با یکدیگرمصرف بشوند،  اما گاهی اوقات لازم است دو دارو همزمان استفاده شوند حتی اگرتداخل دارویی داشته باشند.  درچنین مواردی ممکن است پزشک دوزدارو را عوض کند و یا سایراقدامات احتیاطی لازم را به عمل آورد.  درصورتی که هرنوع داروی دیگری چه با نسخه پزشک و چه بدون نسخه پزشک مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی دیگر
بعضی ازداروها را نباید باغذا و یا درنزدیکی وقت غذا و یا با غذاهای خاصی مصرف کرد چون ممکن است تداخل داروی پیش بیاید. استفاده ازالکل یا سیگاردرهنگام مصرف بعضی ازداروها هم ممکن است موجب تداخل دارویی بشود. 
•    غذای روزانه

سایرمشکلات پزشکی
وجود مشکلات پزشکی دیگری ممکن است برروی استفاده ازاین دارو اثرگذارباشد.  وجود هرگونه مشکل پزشکی دیگری از قبیل موارد زیررا به اطلاع پزشک خود برسانید:
•    تغییر رنگ دندان از سفید به قهوه ای و یا سیاه  
•    درد مفاصل  
•    مشکلات کلیوی شدید    
•    فلوراید سدیم ممکن است بیماری زخم معده را بدتر کند.

 

نحوه مصرف

این دارو فقط باید توسط پزشک برای شما تجویزشود تا شرایط شما را بهبود بخشد.  دارو را بیش از میزان تجویزشده مصرف نکنید.
قبل ازاستفاده ازاین دارو مطمئن شوید که از تمامی مزایا و خطرات دارو مطلع هستید.  بروشورآن را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را درمورد دارو کسب کنید.  اگر ابهامی وجود داشت با پزشک خود مطرح کنید.

 

برای فرم مایع خوراکی دارو:
•    این دارو خوراکی است و می شود آن را با قطره چکان استفاده کرد.  مقدار دوزرا می توان با قطره چکان خاص   اندازه گیری کرد.
•    همیشه این دارو را در ظرف پلاستیکی اصلی نگهداری کنید.  فلوراید برروی شیشه  تاثیر می گذارد و نباید در ظروف شیشه ای نگهداری شود.
•    این دارو را ممکن است با غلات، آب میوه، و یا مواد غذایی دیگرمخلوط کرد.  اگر این دارو با مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که حاوی کلسیم هستند مخلوط شود،  مقدار جذب سدیم فلوراید  ممکن است کاهش یابد.

میزان مصرف
میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت می باشد.  

دوزدارو
ازاین دارو طبق دستورپزشک و یا دستورات روی جعبه استفاده کنید.  اطلاعات داده شده مقدارمتوسط مصرف این دارو را نشان می دهد.  اگرمیزان مصرف شما با آنچه روی برچسب جعبه نوشته شده متفاوت است آن را طبق دستورپزشک تغییردهید.

 

مقدارمصرف شما بستگی به میزان دوزدارو دارد. همچنین تعداد دفعاتی که درطول روز دارو مصرف می کنید و فاصله بین دوزهای دارویی و همچنین مدت زمان مصرف داروبستگی به بیماری شما دارد.
 

برای فرم دوزخوراکی قرص،  محلول و قرص های جویدنی برای جلوگیری ازپوسیدگی دندان 
•    کودکان استفاده ازاین دارو درآب آشامیدنی منطقه زندگی و تنظیم دوز براساس نظرپزشک

درصورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
اگریکبارمصرف دارو را فراموش کردید آن را دراولین فرصت مصرف کنید اما اگربه زمان مصرف دوزبعدی نزدیک هستید تا آن زمان صبرکنید.  دوزبعدی را طبق معمول مصرف کنید. مصرف دارو را دو برابرنکنید. 

درهنگام استفاده بیش ازحد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این صورت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

درهنگام مصرف دارو چه موارد تغذیه ای را باید درنظرگرفت؟
اگرپزشک معالج رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

 

شیوه نگهداری ازدارو
دارو را دردمای معمولی اتاق نگهداری کنید و ازگرما، رطوبت، نورمستقیم و یخ زدگی محافظت کنید.  دردارو را محکم ببندید.  دورازدسترس اطفال نگهداری کنید.  دارورا بیش از حد نیاز خود تهیه نکنید.  ازپزشک خود بپرسید با داروهای اضافه چه باید کرد.

 

اقدامات احتیاطی

کنترل و معاینه مرتب بیماردرطول درمان و استفاده ازاین دارو برای اطمینان ازعملکرد آن و تغییردرمیزان مصرف درصورت لزوم برای کاهش عوارض جانبی حائز اهمیت است. 


 

عوارض جانبی

 
هردارویی با وجود مزایا درمورد درمان ممکن است عوارض جانبی هم بدنبال داشته باشد.عوارض جانبی جدی ممکن است درطول درمان با این دارو رخ دهد.  گاهی عوارض جانبی بدون هیچگونه پیش آگاهی اتفاق می افتند. اما اغلب علائم هشداردهنده وجود دارند.   

 

برخی ازعوارض جانبی نیازی به توجهات پزشکی ندارد.  این عوارض ممکن است درطول درمان و تنظیم بدن با دارو برطرف شود.  پزشک شما می تواند راهکارهایی برای جلوگیری و یا کاهش عوارض به شما توصیه کند.  
اگرعوارض جانبی برای بیماررخ داد بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

فلورایددندانهاخمیردندانخمیردندانهای حاوی فلورایدفلوراید دررژیم غذاییکمبود، فلورایدآب آشامیدنیفلوراید درآب آشامیدنیمصرف فلورایدمسواکنخ دندانمشکلات استخوانیتغییررنگ دندانرنگ دندانتغییررنگ دندان درکودکانجذب سدیم فلورایدجلوگیری ازپوس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه