منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سدیم تیوسولفات (تزریق وریدی)

sodium thiosulfate (intravenous route)

دارو شناسی

 

برای کاهش برخی از عوارض جانبی سیس پلاتین (داروی سرطان) ممکن است از تیوسولفات سدیم استفاده شود. همچنین داروی تیوسولفات سدیم همراه با داروهای دیگر در درمان اورژانسی مسمومیت با سیانید  استفاده می شود.

تيوسولفات سديم بايد فقط تحت نظارت پزشکي تجویز شود.

این داروفقط با نسخه پزشک دردسترس می باشد.

این دارو به اشکال زیرموجود می باشد:

  • محلول

پیش از مصرف

 

درتصمیم گیری برای استفاده از یک دارو،  خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد.  درانتخاب این دارو دقت کنید.  حتما با نظر پزشک ازاین دارو استفاده کنید. 

آلرژی و حساسیت

وجود هرگونه حساسیت به این دارو یا داروهای دیگررا به اطلاع پزشکتان برسانید.  همچنین وجود هرگونه حساسیت به غذا،  رنگ،  مواد نگهدارنده و یا حیوانات را به پزشکتان اطلاع دهید. 

در صورت استفاده ازداروهای بدون نسخه حتما بروشورآنها را به دقت مطالعه کنید.

کودکان

مطالعات انجام شده تا به امروز در رابطه با استفاده از داروی تیوسولفات سدیم مشکل خاصی را نشان نداده که موجب محدودیت مصرف این دارو در کودکان شود.   با این حال،  ایمنی و اثربخشی این دارو درکودکان ثابت نشده است.   

سالمندان

مطالعات در مورد مصرف بعضی از داروها در سالمندان انجام نشده است.  به همین علت عملکرد داروی تیوسولفات سدیم در سالمندان در مقایسه با جوانان مشخص نیست.   اثر گذاری و رعایت احتیاط درمورد استفاده از دارو توسط سالمندان لازم می باشد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ تحقیقی برروی زنان  شیرده انجام نشده که نشان دهنده میزان خطر برای نوزاد دردوران شیردهی باشد.  دردوران شیردهی برای استفاده از یک دارو،  خطرات ناشی از مصرف دارو باید کمتر ازمزایای آن باشد.

نحوه مصرف

 

این دارو فقط باید توسط پزشک برای شما تجویزشود تا شرایط شما را بهبود بخشد.  دارو را بیش از میزان تجویزشده مصرف نکنید.

قبل ازاستفاده ازاین دارو  مطمئن شوید که از تمامی مزایا و خطرات دارو مطلع هستید.  بروشورآن را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم را درمورد دارو کسب کنید. اگر ابهامی وجود داشت با پزشک خود مطرح کنید.

میزان مصرف

میزان مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت می باشد. 

دوزدارو

ازاین دارو طبق دستورپزشک و یا دستورات روی جعبه استفاده کنید.  اطلاعات داده شده مقدارمتوسط مصرف این دارو را نشان می دهد.  اگرمیزان مصرف شما با آنچه روی برچسب جعبه نوشته شده متفاوت است آن را طبق دستورپزشک تغییردهید.

مقدارمصرف شما بستگی به میزان دوزدارو دارد. همچنین تعداد دفعاتی که درطول روز دارو مصرف می کنید و فاصله بین دوزهای دارویی و همچنین مدت زمان مصرف داروبستگی به بیماری شما دارد.  

برای فرم دوز تزریقی برای استفاده با سیس پلاتین (دارو برای درمان سرطان):

بزرگسالان و نوجوانان : اولین دوز، معمولاً 4 گرم در هر متر مربع از سطح بدن است که درست قبل از داروی سرطان، به داخل رگ تزریق می شود.  دوز دوم همزمان با تزریق داروی سرطان شروع می شود و معمولاً 12 گرم در هر متر مربع از سطح بدن است، که در مدت شش ساعت به صورت وریدی به بیمارتزریق می شود.

برای مسمومیت با سیانید:

بزرگسالان و نوجوانان : دوز معمولی 12.5 گرم به صورت وریدی به میزان 0.625 تا 1.25 گرم (2.5 تا 5 میلی لیتر) در هر دقیقه تزریق می شود.

کودکان : دوز معمول 412.5 میلیگرم در هر کیلوگرم  وزن بدن یا 7 گرم در هر متر مربع سطح بدن با نرخ 0.625 تا 1.25 گرم (2.5 تا 5 میلی لیتر) در هر دقیقه تزریق می شود.

درصورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟

اگریکبارمصرف دارو را فراموش کردید آن را دراولین فرصت مصرف کنید اما اگربه زمان مصرف دوزبعدی نزدیک هستید تا آن زمان صبرکنید. 

دوزبعدی را طبق معمول مصرف کنید. مصرف دارو را دو برابرنکنید.

درهنگام استفاده بیش ازحد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این صورت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

درهنگام مصرف دارو چه موارد تغذیه ای را باید درنظرگرفت؟

اگرپزشک معالج رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه نگهداری ازدارو

دارو را دردمای معمولی اتاق نگهداری کنید و ازگرما، رطوبت، نورمستقیم و یخ زدگی محافظت کنید.  دردارو را محکم ببندید.  دورازدسترس اطفال نگهداری کنید.  دارورا بیش از حد نیاز خود تهیه نکنید.  ازپزشک خود بپرسید با داروهای اضافه چه باید کرد.

اقدامات احتیاطی

 

کنترل و معاینه مرتب بیماردرطول درمان و استفاده ازاین دارو برای اطمینان ازعملکرد آن حائز اهمیت است.  

عوارض جانبی

 

هردارویی با وجود مزایا درمورد درمان ممکن است عوارض جانبی هم بدنبال داشته باشد.عوارض جانبی جدی ممکن است درطول درمان با این دارو رخ دهد. 

گاهی عوارض جانبی بدون هیچگونه پیش آگاهی اتفاق می افتند. اما اغلب علائم هشداردهنده وجود دارند.

 

تداخلات دارویی

 

اگرچه بعضی ازداروها نباید با یکدیگرمصرف بشوند،  اما گاهی اوقات لازم است دو دارو همزمان استفاده شوند حتی اگرتداخل دارویی داشته باشند. 

درچنین مواردی ممکن است پزشک دوزدارو را عوض کند و یا سایراقدامات احتیاطی لازم را به عمل آورد.  درصورتی که هرنوع داروی دیگری چه با نسخه پزشک و چه بدون نسخه پزشک مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده ازاین دارو با داروهای زیرتوصیه نمی شود.  درچنین مواردی ممکن است پزشک دوزدارو را عوض کند و یا سایراقدامات احتیاطی لازم را به عمل آورد:

  • دارو های  [OTC]

تداخلات دارویی دیگر

بعضی ازداروها را نباید باغذا و یا درنزدیکی وقت غذا و یا با غذاهای خاصی مصرف کرد چون ممکن است تداخل داروی پیش بیاید. 

استفاده ازالکل یا سیگاردرهنگام مصرف بعضی ازداروها هم ممکن است موجب تداخل دارویی بشود.

سایرمشکلات پزشکی

وجود مشکلات پزشکی دیگری ممکن است برروی استفاده از این دارو اثرگذارباشد.  وجود هرگونه مشکل پزشکی دیگری را به اطلاع پزشک خود برسانید.

  • ادم یا تورم پا ،
  • بیماری قلبی ،
  • فشار خون بالا ،
  • بیماری کلیوی ،
  • بیماری کبد ،
  • مسمومیت حاملگی - تيوسولفات سديم ممکن است موجب احتباس آب در بدن شود، که اين بیماری را بدتر می کند.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

مسمومیت با سیانیدعوارض جانبی سیس پلاتیندرمان اورژانسی مسمومیت با سیانیددرمان سرطان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه