منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

داساتینیب

Sprycel

دارو شناسی


داروی داساتینیب برای درمان انواع مختلف سرطان خون استفاده می شود. لوسمی یک نوع سرطان است که دربدن بیش از حد سلول های سفید خون غیر طبیعی می سازد.داساتینیب را به عنوان داروهای آنتی نئوپلاستیک antineoplastics و یا داروهای سرطان می شناسند. داروی داساتینیب در رشد سلول های سرطانی تداخل ایجاد کرده که در نهایت در بدن نابود میشوند. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
 مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات داروی داساتینیب در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است. اگر چه در، برخی از افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به  جوانان به اثرات ناخواسته از داروی داساتینیب ملاحظه شود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیر معکوس در دوران بارداری دارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این داروبه هنگام تغذیه با شیر مادر منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه باید مورد توجه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Amifampridine
Bepridil
Cisapride
Dronedarone
Fluconazole
Mesoridazine
Nelfinavir
Pimozide
Piperaquine
Posaconazole
Saquinavir
Sparfloxacin
Thioridazine
Ziprasidone
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Alfuzosin
Amiodarone
Amitriptyline
Amoxapine
Anagrelide
Apomorphine
Aprepitant
Aripiprazole
Arsenic Trioxide
Asenapine
Astemizole
Atazanavir
Azithromycin
Buserelin
Carbamazepine
Ceritinib
Chloroquine
Chlorpromazine
Cimetidine
Ciprofloxacin
Citalopram
Clarithromycin
Clomipramine
Clozapine
Cobicistat
Crizotinib
Dabrafenib
Dasabuvir
Degarelix
Delamanid
Desipramine
Deslorelin
Dexamethasone
Disopyramide
Dofetilide
Dolasetron
Domperidone
Donepezil
Droperidol
Erythromycin
Escitalopram
Esomeprazole
Famotidine
Fingolimod
Flecainide
Fluoxetine
Fosaprepitant
Fosphenytoin
Gatifloxacin
Gemifloxacin
Gonadorelin
Goserelin
Granisetron
Halofantrine
Haloperidol
Histrelin
Hydroxychloroquine
Ibutilide
Idelalisib
Iloperidone
Imipramine
Indinavir
Itraconazole
Ivabradine
Ketoconazole
Lansoprazole
Lapatinib
Leuprolide
Levofloxacin
Lopinavir
Lumacaftor
Lumefantrine
Mefloquine
Methadone
Metronidazole
Mifepristone
Moxifloxacin
Nafarelin
Nefazodone
Nilotinib
Nizatidine
Norfloxacin
Nortriptyline
Octreotide
Ofloxacin
Omeprazole
Ondansetron
Paliperidone
Panobinostat
Pantoprazole
Pasireotide
Pazopanib
Perflutren Lipid Microsphere
Phenobarbital
Phenytoin
Procainamide
Prochlorperazine
Promethazine
Propafenone
Protriptyline
Quetiapine
Quinidine
Quinine
Rabeprazole
Ranitidine
Ranolazine
Rifabutin
Rifampin
Ritonavir
Salmeterol
Sevoflurane
Sodium Phosphate
Sodium Phosphate, Dibasic
Sodium Phosphate, Monobasic
Solifenacin
Sorafenib
Sotalol
St John's Wort
Sunitinib
Tacrolimus
Telithromycin
Terfenadine
Tetrabenazine
Topotecan
Toremifene
Trazodone
Trifluoperazine
Trimipramine
Triptorelin
Vandetanib
Vardenafil
Vemurafenib
Vinflunine
Voriconazole Aluminum Carbonate, Basic
Aluminum Hydroxide
Aluminum Phosphate
Calcium
Calcium Carbonate
Dihydroxyaluminum Aminoacetate
Dihydroxyaluminum Sodium Carbonate
Magaldrate
Magnesium Carbonate
Magnesium Hydroxide
Magnesium Oxide
Magnesium Trisilicate
Simvastatin
Sodium Bicarbonate

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Grapefruit Juice
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

کم خونی 
آریتمی (مشکل ریتم قلب)
مشکلات خونریزی
سندرم QT طولانی مادرزادی (مشکل ریتم قلب) 
ادم (احتباس مایع و یا تورم) 
نوتروپنی (کمبود سلولهای سفید خون ) 
تپش قلب (ضربان قلب سریع) 
خونریزی معده
ترومبوسیتوپنی (پلاکت پایین در خون) با احتیاط مصرف شود، ممکن است  شرایط را بدتر کند.
عفونت داروی داساتینیب ممکن است توانایی بدن شما را به مبارزه با عفونت کاهش دهد.
عدم تحمل لاکتوز، با احتیاط استفاده کنید. این دارو شامل لاکتوز می باشد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. 
داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان بسیار قوی هستند و می توانند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. قبل از دریافت این دارو، مطمئن شوید که شما تمام خطرات و منافع  مصرف این دارو را متوجه شده اید. این مهم است که در طول درمان همکاری نزدیکی با دکتر خود داشته باشید.
این دارو همراه با درج اطلاعات برای بیمارتجویز میشود ،دستورالعمل  دارو را با دقت دنبال کنید. در صورت بوجود آمدن هر گونه سوال  ازدکتر خود بپرسید.
شما میتوانید این دارو را با غذا یا شکم خالی مصرف نمایید. قرص را کاملا ببلعید و از شکستن ،جوییدن ویا خرد کردن آن اجتناب کنید.
زنان باردار باید از دست زدن به قرص خرد شده و یا شکسته اجتناب کنند. اگر یک قرص شکسته است و یا خرد شده، برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض به دارو  ازدستکش یکبار مصرف نمایید.
اگر شمادداروی ضد ترش کردن معده  استفاده  میکنید (به عنوان مثال، هیدروکسید آلومینیوم، هیدروکسید منیزیم )آن را حداقل 2 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از داروی داساتینیب مصرف نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای فرم خوراکی (قرص):
برای درمان لوسمی میلوئید مزمن CML:
بزرگسالان: در ابتدا، 100 میلی گرم یک بار در روز یا در صبح یا در شب . دکترتان ممکن است میزان دارو را در صورت نیاز تنظیم کند.
کودکان: استفاده ومیزان مصرف باید توسط دکترتعیین شود.
برای درمان بحران لوسمی لنفوبلاستی حاد  pH + ALL:
بزرگسالان :در ابتدا، 140 میلی گرم یک بار در روز یا در صبح یا در شب. دکترتان ممکن است میزان دارو را در صورت نیاز تنظیم کند.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکترتعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
با استفاده از این دارو در حالی که شما باردار می تواند به نوزاد متولد نشده شما آسیب برساند. از روشهای موثردر کنترل از باردار شدن در طول درمان و به مدت 30 روز پس از آخرین مصرف دارو، استفاده نمایید . اگرفکر می کنید به هنگام استفاده از این دارو باردار شده اید،این موضوع را  با دکتر خود  درمیان بگذارید.
مصرف داساتینیب می تواند به طور موقت تعداد گلبولهای سفید در خون را کاهش دهد در نتیجه شانس ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد و همچنین می تواند تعداد پلاکت هایی را که برای خون لازم است کاهش دهد.
ازمعاشرت با افرادی که  مبتلا به عفونت هستند، اجتناب فرمایید . اگر فکر می کنید در حال گرفتن عفونت و یا اگردچار تب و لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا درد پهلو ، و یا ادرار کردن دردناک شدید لطفا موضوع را  بلافاصله با دکتر خود در میان بگذارید.
اگر متوجه خونریزی یا خون مردگی غیر عادی ،مدفوع قیری یا تیره رنگ،مدفوع یا ادرار خونی ،لکه های کوچک وقرمز در پوست شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
به هنگام استفاده از مسواک ،نخ دندان ، خلال دندان مراقب باشید ممکن است دکتر معالجتان یا دندانپزشک روش دیگری را برای تمیزکردن دندان هایتان پیشنهاد دهند.
  به هنگام استفاده از اشیاء نوک تیز مانند ناخن گیر یا تیغ ریش تراش مراقب باشید تا خود را زخمی نکنید ، از ورزشها یا دیکر کارهایی که موجب آسیب دیدگی یا مجروحیت  شما شود اجتناب کنید.
داروی داساتینیب ممکن است باعث احتباس مایعات شود. اگر دچار کاهش در مقدار ادرار، تنفس پر سر و صدا و یا تند، تنگی نفس، تورم انگشتان دست، دست ها، پاها، مشکلات تنفسی در حالت استراحت، و یا افزایش وزن  شدید به دکتر خود اطلاع دهید.
مصرف این دارومی تواند تغییراتی را در ریتم قلب بوجود آورد و ممکن است ضربان قلب شما را تغییر دهد و باعث غش یا اثرات جانبی جدی در برخی از بیماران شود. اگر شما متوجه هر گونه علائم  یا مشکلات ریتم قلب، مانند ضربان قلب سریع، تپش، و یا نامنظمی شدید به دکتر خود اطلاع دهید.
 اگر شما متوجه علائم زیر شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید: ناراحتی قفسه سینه یا درد، کاهش حجم ادرار، تپش قلب سریع یا نامنظم ، تنگی نفس، تورم پاها یا پایین پاها، تنفس مشکل، یا خستگی غیر معمول و یا ضعف این ها می تواند نشانه های یک مشکل جدی قلبی باشد.
 استفاده از این دارو ممکن است باعث سردرد، درد مفاصل و عضلانی ، خارش پوست، خستگی غیر معمول و یا ضعف شود. اگر این نشانه ها باقی ماند و بدتر شد، به دکتر مراجعه نمایید.
واکنش های پوستی جدی می تواند بامصرف این دارو رخ می دهد. اگربه هنگام استفاده از این دارو دچار تاول، پوست شل، ضایعات قرمز پوستی، آکنه شدید یا بثورات ، زخم بر روی پوست، و یا تب یا لرز شدید به دکتر مراجعه نمایید.
این دارو ممکن است یک نوع واکنش  جدی به نام سندرم لیز تومور شود، برای کمک به جلوگیری از این  شرایط دکتر ممکن است داروی دیگری برایتان اجویز کند. اگرمتوجه کاهش و یا تغییر در حجم ادرار، درد مفاصل، سفتی، یا تورم، کمر، طرف، و یا درد معده، افزایش وزن سریع، تورم پا یا پایین پاها، یا خستگی غیر معمول  شدید با دکتر خود تماس بگیرید.
به هنگامی استفاده از این دارو آب گریپ فروت مصرف نکنید. آب گریپ فروت ممکن است مقدار دارویی را که در بدن جذب می شود ،را تغییر دهید.
بدون مشورت با دکتر خود از داروهای دیگری استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک ،داروهای گیاهی و یا مکمل ها و ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
مدفوع خونین و یا سیاه و سفید،قیری
بدن درد 
سوزش، خارش، بی حسی یا درد در دستها، بازوها، پاها، و یا پاها
درد قفسه سینه
یبوست
سرفه یا گرفتگی صدا
سرفه خونی
کاهش در مقدار ادرار
سرگیجه
احتقان گوش
غش
ضربان سریع، کند، و یا ضربان قلب نامنظم
تب یا لرز
احساس پف کردگی
سردرد
از دست دادن صدا
کمردرد  یا درد  پهلو
گرفتگی بینی
تنفس پر سر و صدا و یا تند
ادرار کردن دردناک وبا مشکل
پوست رنگپریده
فلج
فشار در معده
آبریزش بینی
احساس سوزن سوزن
درد شدید معده
عطسه
گلو درد
تورم ناحیه شکم یا معده
تورم صورت، انگشتان دست، دست ها، پاها، و یا پایین پاها
تنگی در قفسه سینه
تنفس مشکل
زخم معده، زخم یا لکه های سفید در دهان
بی ثباتی و یا ناراحتی
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی و ضعف غیر معمول
استفراغ خون و یا مواد که به نظر می رسد به رنگ قهوه ای است
ضعف در بازوها، دست ها، پاها، یا پا
افزایش وزن
عوارض غیر شایع
نفخ
لب  و ناخن کبود
ناراحتی قفسه سینه
سرفه که گاهی اوقات تولید خلط کف آلود صورتی
کاهش برون ده ادرار
تنفس مشکل و یا سریع
گشاد شدن رگ گردن
افزایش تعریق
تنفس نامنظم
ضربان قلب نامنظم
تهوع
ورم
تورم در پاها و مچ پا
عوارض نا شناخته شده
اضطراب
درد، قرمزی، یا تورم در بازو یا پا
تنگی نفس ناگهانی و یا تنفس مشکل
 درد، تورم، گرمی، تغییر رنگ پوست، و رگه های برجسته سطحی در منطقه آسیب دیده
عوارض شایع دیگر
درد شکم و معده
خونریزی لثه
لب ترک خورده
اسهال
مشکل با حرکت
عدم وجود بلع
افزایش جریان قاعدگی و یا خونریزی واژینال
خارش پوست 
عدم وجود و یا از دست دادن قدرت
از دست دادن اشتها
درد عضلانی 
درد عضلات یا استخوان 
سفتی عضلات
خونریزی بینی
درد در مفاصل
خونریزی طولانی مدت 
ادرار قهوه ای قرمز یا تیره
تورم مفاصل
استفراغ
کاهش وزن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان لوسمی حاد لنفوئیدی (سرطان خون)
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه