منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سفیکسیم

Suprax

دارو شناسی


این آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی باکتریایی مثل درمان عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های پوست و بافت نرم و عفونت‌های ستخوان یا مفاصل، و عفونت‌های ادراری مؤثر می‌باشند. این آنتی‌بیوتیک همچنین ممکن است برای پیشگیری از ایجاد عفونت در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند یا در افرادی که به هر علتی مستعد عفونت هستند، استفاده شود. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
پودر محلول درآب
قرص جویدنی
کپسول
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات سفیکسیم بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر6ماه توصیه
 نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده از سفیکسیم بر روی سالمندان نشان نداده است.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ،مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیری برجنین در دوران بارداری ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Warfarin 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
اسهال شدید(با احتیا مصرف شود زیرا احتمال مخیمتر شدن اوضاع وجود دارد)
بیماری های کلیوی
کولیت روده(التهاب روده)به دلیل کند این دارو از بدن ممکن است اثرات دارو افزایش یابد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  .قبل از مصرف این دارو شیشه را به خوبی تکان دهید. میزان مصرف دارو را توسط قاشق ،سرنگ وقطره چکان داخل جعبه اندازه گیری نمایید.اگر بعد از مصرف ناچیزی از دارو بهتر شدید، دارو را تا زمان درمان کامل استفاده نمایید. اگرسریعا از خوردن دارو سرباز بزنید ممکن است عفونت ها برطرف نشود. 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی محلول خوراکی یا قرص(عفونت)
بزرگسالان و کودکان 12سال وبیش از 50کیلو گرم:یکبار در روز400میلی گرم یا هر 12 ساعت 200میلی گرم
کودکان 6تا12ماه:میزان مصرف دارو باید توسط دکتر و بر اساس وزن بیمار معین گردد، به ازای هر یک کیلو گرم وزن بدن 8 میلی گرم در روز
کودکان تا 6ماه: میزان دارو توسط پزشک معین شود. 
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. این دارو نیز ممکن است باعث بروز حساسیت شدید به نام آنافیلاکسیس شود. اگر چه بروز این بیماری نادر است ،اما اغلب در بیمارانی که به طور همزمان با ابن دارو آسپرین مصرف میکنند ،دیده میشود.مصرف سفیکسیم ممکن است موجب اسهال شود،در صورت مشاهده چنین عوارضی قبل از مشورت با پزشک معالج ،داروی دیگری را برای درمان اسهال استفاده ننمایید.ممکن با مصرف این داروها ، اسهال شدیدتریا طولانی تر شود.در چنین شرایطی بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.قبل از انجام آزمایش، پزشک معالج را از مصرف این دارو مطلع نمایید.جواب آزمایش ممکن است بر روی دارو تاثیرگذار باشد. 
 بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد.از خوردن داروهای دیگر همزمان با مصرف این دارو پرهیز نمایید ،مگردر صورت مشورت و صحبت با پزشک خود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
اسهال
مدفوع شل یا مکرر
احساس ناراحتی و مریضی
خستگی و ضعف غیرعادی
عوارض ناشناخته
درد بدن
لرز
سرفه
بروز مشکل در تنفس یا بلع
احتقان گوش
سردرد
کهیر
گرفتگی صدا
خارش، به ویژه در دست ها و پاها
گرفتگی بینی
بروز مشکل در صدا
قرمز شدن پوست، به ویژه اطراف گوش ها
آب ریزش بینی
نفس های کوتاه
عطسه
گلودرد
تورم چشم ها، صورت، یا داخل بینی
تورم، دردناک شدن و حساسیت غدد لنفاوی واقع در گردن، زیر بغل و کشاله های ران
غدد متورم و حساس در گردن
تنگی قفسه ی سینه
تغییر در صدا
خس خس
عوارض ناشناخته دیگر
شکم درد
تحریک
کمردرد
مدفوع سیاه یا قیری
خونریزی لثه ها
تاول زدن یا شل شدن پوست
مشاهده ی خون در ادرار یا مدفوع
تاری دید
سوزش، خارش، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها و بازوها
مدفوع به رنگ خاک رس
کما
گیجی
ادرار تیره
اسهال
بروز مشکل در کنترل مثانه یا روده
بروز مشکل در راه رفتن
سرگیجه
خواب آلودگی
غش
بالارفتن ضربان قلب
احساس ناراحتی
احساس غم و افسردگی
علائم شبیه سرماخوردگی
فراموشکاری
توهم
ناتوانی در حرکت دادن بازوها و پاها
افزایش تعریق
التهاب مفاصل
درد مفاصل و عضلات
تورم پلک ها، لب ها، صورت، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام جنسی
کم شدن اشتها
گرفتگی یا درد عضلات
تهوع
بروز لکه های قرمز روی صورت
التهاب و ورم در پلک ها، اطراف چشم ها، صورت، لب ها یا زبان
جوش زدن
چشم های قرمز و حساس
تشنج
احساس سوزن سوزن شدن در بدن
لرزش و عدم تعادل در هنگام پیاده روی
لکنت زبان
بروز زخم یا لکه های سفید در دهان یا روی لب ها
گرفتگی گردن
بی حسی ناگهانی و ضعف در پاها و بازوها
تورم غدد لنفاوی
بوی ناخوشایند دهان
لرزش و عدم تعادل و هماهنگی بین عضلات
خونریزی و یا کبودی غیرمعمول
خون بالا آوردن
زرد شدن پوست و چشم ها
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید:
درد، قرمزی، تورم و یا تاول در محل تزریق
کاهش وزن
درد بازوها
خونریزی های بین عادت ماهانه در خانم ها
تغییر میزان خونریزی در هر ماه
بروز تغییر در قاعدگی
کم شدن قدرت
احساس گرما و بروز حساسیت در محل تزریق
توقف غیرمعمول خونریزی قاعدگی
تغییر رنگ در بینایی
تغییر در چشایی
جمع شدن خون در زیر پوست
بروز کبودی های تیره
مشکل بینایی در شب
بروز مشکل در حرکت
گیجی یا سبک شدن سر
افزایش حساسیت چشم ها به نور خورشید
از دست دادن حس چشایی
لرزش یا سفت شدگی عضلات
احساس سرگیجه و عدم ثبات
بی خوابی
اختلالات خواب
ورم
موارد زیر عوارض ناشناخته محسوب می شوند:
خونریزی، تاول، سوزش، سرما، تغییر رنگ پوست، احساس فشار، کهیر، عفونت، التهاب، خارش، بی حسی، درد، التهاب و قرمزی پوست، سوزن سوزن شدن، زخم و یا احساس گرما در محل تزریق
خواب آلودگی و یا خستگی غیرعادی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت های حاددرمان عفونت‌های تنفسیدرمان عفونت‌های پوست و بافت نرمدرمان عفونت‌های ادراری درمان عفونت‌های ستخوان یا مفاصل
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه