منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آباوکیر-لامیویودین-دولتگراویر

Triumeq

دارو شناسی

از ترکیب  آباکویر –دولوتگراویر-لامیویودین در درمان عفونت های  ناشی از ویروس اچ آی وی یا نقص ایمنی اکتسابی استفاده میشود
اچ آی وی ویروسی است که باعث  بروز سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا همان بیماری شناخته شده ایدز میگردد.اگرچه  تجویز این دارو  نمیتواند درمانی قطعی برای جلوگیری از سرایت عفونت و ویروس اچ آی وی باشد اما به هرحال استفاده از آن میتواند از تکثیر سلولی  ممانعت نمایدو سرعت تخریب سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد . این دارو گسترش دامنه   مشکلات بیماری ایدز را کنترل و توسعه آن را به تاخیر میاندازد .لازم به ذکر است این  ترکیب مانع از شیوع و انتقال این ویروس به سایرین نگردیده و عموما افراد مبتلا به این بیماری همان علایم و نشانه های بیماری ایدز را از خود بروز میدهند. این ترکیب فقط با نسخه پزشک و در فرم قرص مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:
آلرژی و حساسیت
در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک یا غیر معمول به هر دارویی و یا این داروی خاص  حتما پزشک معالج خودرا مطلع سازید.همچنین درمانگران خودرا  از وجود حساسیت هایی که نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ ها ، مواد نگهدارنده و يا حيوانات دارید آگاه نمایید. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.
اطفال
تا کنون مطالعات دقیق و کافی برای بررسی اثربخشی و ایمنی این ترکیب در کودکان انجام نگرفته است.
سالمندان
مطالعات دقیق و کافی برای بررسی اثربخشی و ایمنی این ترکیب در سالمندان  انجام نگرفته است.  تا به امروز نیز اثر   سویی در این زمینه گزارش نشده است  .در هرصورت اقدامات احتیاطی برای سالخوردگان که به علت کهولت سن  بیشتر در معرض بیماری های قلبی –ریوی و کلیوی هستند  باید در نظر گرفته شود.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.
تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد.استفاده از این ترکیب با داروهای زیر توصیه نمیشود و چناچه پزشک خود را از خوردن این داروها مطلع سازید وی ممکن است درمان دارویی شما را تغییر دهد .
•    Dofetilide


استفاده از این دارو با هرکدام از داروهای زیر توصیه نمیشود و چنانچه ضرورت تجویز آن با پزشک معالجه شما تشخیص داده شود پزشک ممکن است تغییراتی در الگوی مصرف دارو ومیزان  دوز مصرفی اعمال نماید .
•    Apixaban
•    Carbamazepine
•    Dabrafenib
•    Darunavir
•    Dasabuvir
•    Efavirenz
•    Enzalutamide
•    Eslicarbazepine Acetate
•    Etravirine
•    Fosamprenavir
•    Fosphenytoin
•    Interferon Alfa
•    Metformin
•    Nevirapine
•    Nilotinib
•    Ombitasvir
•    Oxcarbazepine
•    Paritaprevir
•    Phenobarbital
•    Phenytoin
•    Primidone
•    Ribavirin
•    Rifampin
•    Rifapentine
•    St John's Wort
•    Tipranavir
•    Zalcitabine

استفاده همزمان از این دارو با هرکدام از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاصی شود اما در پاره ای موارد میتواند بهترین درمان دارویی نیز به شمار آید که در این صورت پزشک تغییراتی در الگوو میزان مصرف به وجود می اورد.
•    Aluminum
•    Calcium
•    Iron
•    Magaldrate
•    Magnesium
•    Methadone
•    Sucralfate
•    Tipranavir
•    Zinc

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكنند.

ابتلا به بیماری های دیگر
وقوع مشكلات پزشکی  ديگر ممكن است بر روي اثربخشی اين دارو تاثيرگذار باشند. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
دیابت
بیماری های قلبی
هایپرلیپیدمی (کلسترول بالا و یا چربی خون)
فشار خون بالا که احتمال  خطر حمله قلبی را افزایش دهد.ُ
بیماری های ژنتیکی برای نمونه  جهش ژنتیکی آلل HLB*5701  -این شرایط ممکن است عوارض جانبی جدی درپی داشته باشد و تهدید کننده زندگی نیز باشد.
B, C هپاتیت
بیماری های کلیوی یا بیماری های کبدی، خفیف تا متوسط  و بیماری های کبدی متوسط تا شدید

 

نحوه مصرف

دارو را طبق تجویز پزشک مصرف کرده و هرگز بیشتر از میزان تجویز شده و یابرای  دفعات زیاد تر ویا برای مدت طولانی تر نخورید .هرگونه ابهام درمورد طریقه استفاده از دارو را با مطالعه  دستورالعمل دارویی مندرج در هر بسته ازدارو  از بین ببرید و آن را با پزشک معالجه خود مطرح سازید.دارو را به صورت کامل در طول مدت درمان استفاده کنید و هرگز سرخود و بی مشاوره با پزشک حتی  در صورت  احساس بهبودی مصرف آن را متوقف ننمایید.این دارو باید در کنار سایر داروهای تجویزی بیماری ایدز استفاده شود.به هنگام نزدیک شدن به اتمام دارو آن را به پزشک اطلاع دهید.
در هر قرص از این ترکیب مقدار ثابتی از هر کدام از ترکیبات  نامبرده موجود است . این ترکیب که به نام تجاری Triumeqنیز معروف است  را باید حداقل  دو ساعت قبل و شش ساعت بعد ازمصرف دارو های بافری و   سوکرالفیت (ملینی که دوای ترش کردن معده )است و شامل آلومینیوم –کلسیم و منیزیم است استفاده نمود  .چنان چه از مکمل های آهن و کلسیم استفاده میکنید آن هارا با وعده های  غذایی میل و در غیر این صورت دو ساعت قبل یا شش ساعت بعد از خوردن مکمل ها مجاز به خوردن داروی Triumeqخواهید  بود .

 

میزان مصرف
میزان  مصرف این دارو در بیماران مختلف متفاوت است در این خصوص از دستور پزشک و یا توضیحات برچسب دارو
پیروی نمایید . اطلاعات نوشته شده روی داروها  منحصراً شامل دوز متوسطه این دارو می باشد و در صورتی که دوز مصرفی شما متفاوت است  بدون مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید  . مقدار داروی مصرفی شما در روز و  همچنین تعداد دفعات استفاده از دارو و فواصل زمانی آن بستگی به قوی بودن داروها و ریشه مشکلات پزشکی و بیماری شما دارد.

 

میزان مصرف خوراکی دارو(قرص)

برای عفونت اچ آی وی

بزرگسالان-( 600 میلی گرم  آباکاویر، 300 میلی گرم لامیوودین و50 میلی گرم از دولوتگراویر) برابر با یک قرص روزی یک بار 
کودکان-مقدار و طریقه مصرف باید توسط پزشک معالج معین گردد.

 

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن دوزي از اين دارو به محض يادآوري آنرا استعمال كنيد. چنانچه تقريبا زمان دوز بعدي فرا رسيده بود، طبق همان زمانبندي پيش برويد و دوز فراموش شده را تكرار نكنيد. هيچگاه دوز دارو را 2 بار متوالي تكرار نكنيد و برای جبران آنداروی اضافی نخورید.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فوریت  های اورژانس تماس بگیرید.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
تا زمانی که دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید .

 

شیوه نگهداری از دارو

اين دارو را در جعبه در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود. دور از دسترس كودكان قرار دهيد. در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.

اقدامات احتیاطی

در فواصل زمانی منظم به پزشک معالجه کنید تا از عملکرد داروها بر روند پیشرفت و پروسهٔ درمان بیماری شما آگاه شود. گاهی ممکن است آزمایش خون نیز برای بررسی بیشتر به عمل آید.از خوردن داروی  (dofetilide (Tikosyn® همزمان اکیدا خودداری فرمایید زیرا عواقب جدی برگشت ناپذیری به همراه خواهد داشت. واکنش های آلرژیک خطرناک و جدی میتوانند درزمان استفاده و یا در طول شش هفته بعداز شروع  استفاده رخ دهند.اگرچه زمان مشخصی نخواهند داشت و و عوارض ممکن است هرزمانی بروز کنند. در صورت بروز هرکدام از عوامل زیر سریعا پزشک معالج را آگاه نمایید. 
بثورات و تحریکات شدید پوستی
بثورات جلدی همراه با تب
تاول و لایه لایه شدن پوست
اسهال
تهوع
استفراغ
درد عضلات و ایجاد زخم در دهان
تورم صورت
مشکلات تنفسی
خستگی
ضعف غیر معمول
تغییر رنگ پوست و چشم ها (زرد شدن)
به هنگام دریافت این دارو دستورالعمل آن را مطالعه فرمائید این اطلاعات شامل واکنشهای الرژیک حاصل از این دارووطریقهٔ درمان آنهاست .بهتر است همیشه آن را همراه خود داشته باشید.اگر شما از استفاده از این دارو به علت پیامد
های آلرژیک آن منع شده اید هرگز از این دارو استفاده نکنید زیرا یک واکنش الرژیک شدید و حتی  در مواردی مرگ از تبعات استفاده آن خواهد بود . اگر از داروی اباکویر در گذشته استفاده کرده و چنان چه به آن واکنش نشان داده اید حتما با پزشک درمیان بگذارید .ازدو  واکنش نادر ولی جدی به این دارو میتوان به  اسیدوز لاکتیک (اسید زیاد در خون) و سمیت کبدی،(کبد بزرگ شده) اشاره کرد.
درزمان استعمال دارو ممکن است سیستم ایمنی بدن شما قویتر گشته و با عفونت های پنهان و نهفته ای نظیر عفونت های توبرکلوسیس یا ذات الریه مبارزه کند.چنان چه تغییراتی در حال عمومی خود حس کرده پزشکتان را مطلع سازید. استفاده از این دارو ممکن است موجب تمرکز و افزایش چربی در برخی نواحی بدن شود . اگر شما متوجه تغییراتی در شکل بدن خود از جمله  تجمع مقدار چربی درقسمت  گردن یا پشت، صورت، اطراف قفسه سینه، و یا منطقه معده شده اید سریعا با پزشک مشورت کنید.در مواردی ممکن است  چربی از پاها، بازوها، و یا چهره کاهش یابد . این دارو ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد. علائم این بیماری عبارتند از:
درد یا ناراحتی قفسه سینه، درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت یا گردن، تنگی نفس، تهوع، تعریق، یا استفراغ
این دارو مانع  از گسترش و انتقال ویروس اچ آی وی به شریک زندگیتان در زمان همبستری نخواهد شد و بهتر است
نکات ایمنی را هنگام برقراری نزدیکی رعایت فرمایید واز وسایل شخصی استفاده کنید و هنگام تماس با وسایل تیز و برنده جوانب احتیاط را به عمل آورید.

عوارض جانبی

عليرغم تاثيراتي كه يك دارو به همراه دارد امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز موجود است. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد:
علایمی که کمتر شایع هستند و احتمال وقوع کمتری دارند

تیرگی ادرار
خستگی و ضعف عمومی
مدفوع رنگ روشن
تهوع و استفراغ
درد شکم یا معده
زردی چشم و پوست
بروز شناخته شده نیست
ناراحتی شکم و معده درد
تاول پوست یا شل شدن پوست
ادرار خونی
تاری دید
سوزش وخارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن پاها
سوزش، خشکی و خارش چشم
لرز
گیجی
سرفه
کاهش اشتها
کاهش فرکانس و یا مقدار ادرار
اسهال
مشکل در حرکت
بلع مشکل
اشکریزش شدید
سرگیجه
سرگیجه، غش، یا سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی از حالت دراز کشیده و یا نشسته
غش کردن
ضربان سریع قلب
تنفس کم عمق سریع
تب
احساس ناخوشی عمومی
سردرد
کهیر، خارش، بثورات جلدی
افزایش تشنگی
درد عضلات
بزرگ شدن ،و تورم صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاهاویا اندام های جنسی
مدفوع رنگ روشن
درد پهلو و قسمت کمر به پایین
درد یا سفتی و انقباضات عضلات
پف کردگی یا تورم پلک و یا دور چشم، صورت، لبها، زبان
تنفس تند و سطحی
قرمزی، تحریک چشم ها
قرمزی، درد، تورم چشم، پلک، و یا پوشش داخلی پلک
خواب آلودگی
گلو درد
زخم، و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
درد معده
عرق کردن
تورم صورت، انگشتان دست، پایین پاها
تورم یا پف صورت
تورم ویا  دردغدد لنفاوی حساس در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
تنگی در قفسه سینه
تنفس مشکل
خواب آلودگی غیر معمول، کسالت، خستگی، ضعف، یا احساس کندی
افزایش وزن
وقوع بعضی از عوارض جانبی مراقبت پزشکی خاصی را نمی طلبد و این عوارض به مرور با عادت بدن شما به داروها از بین میروند. درصورتی که علایم آزاردهنده و ادامه دار بودند درمانگران خود راآگاه سازید.
عوامل کمتر شایع
دلسردی
احساس غم
تحریک پذیری
از دست دادن علاقه یا لذت بردن
مشکل در تمرکز
مشکلات خواب
کمتر شایع ویا نادر

اسید معده یا  ترش کردن
آروغ زدن
مشکل درحرکت
هوا و یا گاز اضافی در معده یا روده
احساس پری و یا پف کردگی و بادکردن
سوزش سر دل
سوء هاضمه
دفع گاز
فشار در معده
خواب آلودگی غیر معمول
ناراحتی معده
تورم ناحیه شکم یا معده
کاهش وزن
بروز شناخته شده نیست
ریزش مو
کم پشت و نازک شدن مو
افزایش وزن دور گردن ، قسمت فوقانی پشت، سینه، و یا دور کمر

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایدزاچ ایویعفونتبیماری جنسیمقاربتی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه