منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بتانکول

Urecholine

دارو شناسی


این دارو موجب انقباض عضله دترسور مثانه شده و به تخلیه ادرار کمک میکند. این دارو نیز در درمان احتباس ادراری غیرانسدادی (فونکسیونل) حاد بعد از اعمال جراحی یا بعد از زایمان، آتونی نوروژنیک مثانه همراه با احتباس، اتساع شکمی، مگاکولون ،اختلال در عملکرد مثانه ناشی از مصرف فنوتیازین‌ها، درمان ریفلاکس مزمن معده مورد استفاده قرار میگیرد. 
این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص 
محلول
اکسیر
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
اگر چه اطلاعات کافی در مقایسه با استفاده بتانکول در کودکان نسبت به دیگر گروه های سنی دیگر وجود ندارد اما انتظار نمی رود که این دارو عوارض جانبی مختلف یا بروز مشکل در کودکان شود. 
سالمندان
مطالعاتی در مورد این دارو بر روی بزرگسالان  انجام نشده است، بنابراین امکان دارد مکانیسم اثر این دارو دقیقا همانند اثر دیگر داروها در نوجوانان باشد.  
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری عوارض جانبی خطرناکی را در بر دارد، اما هیچ مطالعاتی در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است. اما انتظار نمی رود که این دارو عوارض جانبی مختلف یا بروز مشکل در زنان باردار در بر داشته باشد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
 مطالعاتی در مورد استفاده  این دارو در دوران شیردهی حاصل نشده است. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.

تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Betel Nut
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
بیماری صرع
آسم
انسداد روده
بیماری قلبی یا دریچه های قلبی
افت فشلر خون
بیماری پارکینسون
عمل جراحی روده یا مثانه
زخم معده یا دیگر مشکلات شکمی
انسداد مجاری ادراری یا مشکل در دفع ادرار
افزایش فشار خون
تیروئید پرکار
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  این دارو را با شکم خالی (1ساعت قبل یا 2ساعت بعد از غذا )میل نمایید تا احتمال بروز استفراغ یا حالت تهوع کاهش یابد.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
میزان مصرف خوراکی (قرص)
بزرگسالان:25تا50 میلی گرم ،3یا4 بار در روز
کودکان:مصرف این دارو بر اساس وزن کودک ودستور پزشک معین می شود. معمولا میزان مصرف دارو به ازای هر یک کیلوگرم 6 میلی گرم می باشد. منقسم در ۳ یا ۴ بار در روز 
میزان مصرف تزریقی
بزرگسالان:5 میلی گرم تزریق زیر جلدی،3یا4 بار در روز
کودکان: مصرف این دارو بر اساس وزن کودک ودستور پزشک معین می شود. معمولا میزان تزریق دارو به ازای هر یک کیلوگرم 2میلی گرم می باشد. منقسم در ۳ یا ۴ بار در روز 
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. ممکن است با مصرف این دارومخصوصا بهنگام بلند شدن از زمین یا ایستادن ، گیجی وغش رخ دهد. پس از بوجود آمدن این حالت بلافاصله دراز بکشید تا مانع غش کردن شود سپس برای چندین دقیقه نشسته و بعد بایستید تا مانع سر گیجه  شود. بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد.از خوردن داروهای دیگر همزمان با مصرف این دارو پرهیز نمایید ،مگردر صورت مشورت و صحبت با پزشک خود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
سردرد، بی حالی
برادیکاردی
 هیپوتانسیون ارتوستاتیک
 ایست قلبی
 تاکیکاردی رفلکسی
 سنکوپ گذرا
 بلوک کامل قلبی
 کاهش فشارخون 
 کرامپ‌های شکمی،
 تهوع
 اسهال
 استفراغ
 افزایش بزاق
 بربریگموس
 دردهای کولیکی
به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. اما پس از گذشت چندین روز این دارو با بدن شما  سازگار می شود.در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
بی قراری، آژیتاسیون، تنفس مشکل، تغییرات فشار خون، افزایش حساسیت
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان اختلال در دستگاه تنلسلی ومجاری ادراریدرمان ریفلاکس مزمن معده
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه