منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

والگانسيكلووير (خوراكي)

Valganciclovir (Oral Route)

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروي خوراكي " والگانسيكلووير"  بدانید!
والگانسيكلووير جهت درمان علائم رتينيت سيتومگالوويروس (CMV)، كه نوعي عفونت چشمي در افراد مبتلا به سندرم نقص ايمني اكتسابي (ايدز) است، مورد استفاده قرار ميگيرد. والگانسيكلووير قادر به درمان اين عفونت چشم نميباشد، اما مانع از وخيم شدن علائم آن ميگردد.
والگانسيكلووير يك ضد ويروس محسوب ميگردد كه در درمان عفونت هاي ناشي از ويروس ها بكار برده ميشود. اين دارو همچنين جهت پيشگيري از بروز سيتومگالوويروس در بيماراني كه پيوند عضو (مانند قلب، كليه، پيوند تركيبي كليه و پانكراس) انجام داده اند، مورد استفاده قرار ميگيرد.
اين دارو ممكن است منجربه بروز برخي عوارض جانبي از جمله آنميا (كم خوني) و ساير بيماري هاي خوني گردد. شما و پزشكتان بايد قبل از شروع درمان در خصوص تمام مزايا و خطرات مصرف والگانسيكلووير مشورت نماييد. 
اين دارو تنها با تجويز پزشك در دسترس قرار دارد.
اين محصول در شكل هاي دارويي زير موجود ميباشد:
-    پودر براي تهيه محلول خوراكي
-    قرص
 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
تاكنون مطالعات انجام شده مشكل خاصي را در در خصوص محدود كردن اين دارو در پيشگيري از ابتلا به سيتومگالوويروس در كودكاني كه پيوند قلب و كليه داشته اند، نشان نداده است. با اين حال ايمني و اثربخشي والگانسيكلووير جهت پيشگيري از ابتلا به سيتومگالوويروس در كودكان پيوند كبدي، كودكان پيوند كليوي زير 4 ماه و كودكان پيوند قلبي زير 1 ماه اثبات نشده است.

سالمندان
بر اساس مطالعات انجام شده، هيچ مشكل خاصي در خصوص مصرف اين دارو در سالمندان نشان داده نشده است. اما از آنجاييكه سالمندان بيشتر در معرض خطر ابتلا به ناراحتي كليه قرار دارند، اين دارو در اين افراد بايد با احتياط و طبق نظارت پزشك مصرف شود.


دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
-    Imipenem

مصرف اين دارو با هريك از داروهاي زير خطر بروز برخي عوارض جانبي را افزايش ميدهد، اما ممكن است اين بهترين راه درمان باشد. در چنين مواردي اغلب پزشك دوز يا تعداد دفعات يك يا هر دو دارو را تغيير ميدهد.
-    Didanosine


تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
-    مشكلات خون يا مغز استخوان (مانند كم خوني، آپلازي مغز استخوان، لكوپني، نوتروپني، پان سيتوپني، ترومبوسيتوپني)
-    ناراحتي كليوي
-    ناراحتي كليوي حاد (همودياليز)

نحوه مصرف

اين دارو را طبق دستور پزشك مصرف نماييد. بدون نظارت پزشك ميزان مصرف دارو را تغيير ندهيد و مصرف آنرا متوقف نسازيد. هنگاميكه دارو رو به اتمام است با پزشك يا داروساز تماس حاصل نماييد. 
اين دارو به همراه دستورالعملي مندرج در بسته به بيمار ارائه ميگردد. دستورالعمل را به دقت مطالعه نموده و در صورت بروز هر گونه ابهام، با پزشك خود مشورت نماييد.
بسيار حائز اهميت است كه اين دارو را همراه با غذا ميل نماييد؛ زيرا از اين طريق دارو بطور كامل جذب ميشود و بهتر عمل خواهد كرد.
قرص را بطور كامل ببلعيد و از شكستن، خراشيدن يا جويدن آن خودداري نماييد.
از تماس پوست با محلول خوراكي يا قرص شكسته و خراشيده شده بپرهيزيد؛ چنانچه اين اتفاق رخ داد، فورا پوستتان را با آب و صابون بشوئيد. چنانچه دارو با چشم تماس پيدا كرد، آنرا با آب شستشو نماييد.
چنانچه از محلول خوراكي استفاده ميكنيد، جهت اندازه گيري دقيق دارو از سرنگ دهاني موجود در بسته دارو استفاده نماييد.
چنانچه قبل از مصرف والگانسيكلووير از كپسول گانسيكلووير استفاده مينماييد، ممكن است ميزان مصرف دارو تغيير نمايد. با وجوديكه هردوي اين داروها در درمان يك بيماري موثرند، اما روش جذبشان در بدن متفاوت است. بنابراين به دقت دستورالعمل هاي والگانسيكلووير را مطالعه نماييد تا از مصرف بيش از حد قرص جلوگيري شود.
جهت دريافت نتيجه اي بهتر لازم است در طول مدت درمان، والگانسيكلووير را كامل مصرف نماييد. 

میزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در افراد مختلف متفاوت است. بنابراين اين دارو را طبق دستور پزشك يا دستورالعمل مندرج در برچسب دارو مصرف نماييد. اطلاعات مندرج در برچسب، مربوط به ميانگين ميزان مصرف ميباشد. چنانچه ميزان مصرف شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد. مگر آنكه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف، تعداد دفعات، فواصل بين مصرف و مدت مصرف دارو به قدرت دارو و بيماري شما بستگي دارد.

جهت درمان عفونت چشمي سيتومگالوويروس (CMV)
-    بزرگسالان – در ابتدا 900 ميلي گرم (2 عدد قرص 450 ميلي گرمي)، 2 مرتبه در روز، به مدت 21 روز. سپس ممكن است پزشك ميزان مصرف را به 900 ميلي گرم در روز تغيير دهد.
-    كودكان – ميزان مصرف توسط پزشك تعيين ميگردد.

جهت پيشگيري از ابتلا به سيتومگالوويروس (CMV) در بيماران پيوندي
-    بزرگسالان پيوند قلبي يا پيوند تركيبي كليه و پانكراس - 900 ميلي گرم (2 عدد قرص 450 ميلي گرمي)، 1 مرتبه در روز، شروع 10 روز پس از پيوند تا 100 روز پس از آن
-    بزرگسالان پيوند كليوي - 900 ميلي گرم (2 عدد قرص 450 ميلي گرمي)، 1 مرتبه در روز، شروع 10 روز پس از پيوند تا 200 روز پس از آن
-    كودكان 4 ماه تا 16 سال پيوند كليوي – 1 مرتبه در روز، شروع 10 روز پس از پيوند تا 200 روز پس از آن، مقدار مصرف بر اساس سايز بدن و كليرانس كراتينين است كه توسط پزشك تعيين ميگردد. با اين حال معمولا ميزان مصرف از 900 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان 1 ماه تا 16 سال پيوند قلبي - 1 مرتبه در روز، شروع 10 روز پس از پيوند تا 100 روز پس از آن، مقدار مصرف بر اساس سايز بدن و كليرانس كراتينين است كه توسط پزشك تعيين ميگردد. با اين حال معمولا ميزان مصرف از 900 ميلي گرم در روز تجاوز نميكند.
-    كودكان زير 4 ماه پيوند كليوي - ميزان مصرف توسط پزشك تعيين ميگردد.
-    كودكان زير 1 ماه پيوند فلبي - ميزان مصرف توسط پزشك تعيين ميگردد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
در صورت فراموش كردن يك وعده از اين دارو، به محض يادآوري آنرا مصرف نماييد. چنانچه به زمان وعده بعدي نزديك شده ايد، از وعده فراموش شده گذشته و طبق برنامه پيش برويد. هيچگاه در يك وعده دوبرابر دوز مصرف ننماييد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.


شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو، آنرا دور بريزيد.
محلول تهيه شده اين دارو را در يخچال نگهداري نماييد. از يخ زدگي محلول جلوگيري بعمل آوريد. پس از گذشت 49 روز از عدم مصرف محلول، آنرا دور بريزيد. 
 

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند. 
مصرف اين دارو در دوران بارداري ميتواند به جنين آسيب وارد سازد؛ بنابراين از يكي از روش هاي پيشگيري از بارداري استفاده نماييد. حداقل تا يكماه پس از قطع مصرف اين دارو نبايد جهت باردار شدن اقدام نماييد. همچنين آقايان بايد حين مصرف اين دارو و حداقل تا 90 روز پس از اتمام درمان از كاندوم استفاده نمايند. چنانچه تصور ميكنيد حين مصرف اين دارو باردار شده ايد، فورا به پزشك اطلاع دهيد.
چنانچه تصميم داريد باردار شويد، پيش از مصرف اين دارو با پزشك مشورت نماييد. برخي از مردان و زناني كه از اين دارو مصرف مينمايند، نابارور ميشوند.
والگانسيكلووير بطور موقت منجربه كاهش سلول هاي سفيد خون و افزايش احتمال ابتلا به عفونت ميگردد. همچنين ممكن است منجربه كاهش تعداد پلاكتهاي لازم جهت لخته شدن خون گردد. در اين صورت انجام اقدامات احتياطي لازم و ضروريست، بويژه هنگاميكه گويچه هاي خون كم است. جهت كاهش خطر ابتلا به عفونت و خونريزي اقدامات احتياطي زير را انجام دهيد:
-    حتي الامكان از تماس با افراد مبتلا به عفونت بپرهيزيد. در صورتيكه تصور ميكند به يك عفونت مبتلا شده ايد يا دچار تب و لرز، سرفه يا گرفتگي صدا، درد كمر يا پهلو و يا دفع ادرار سخت و دردناك شديد، بلافاصله به پزشك مراجعه نماييد.
-    چنانچه متوجه هر گونه خونريزي غيرعادي، كبودي، مدفوع سياه و قيرگون، وجود خون در ادرار يا مدفوع و ظهور لكه هاي قرمز روي پوست شديد، فورا به پزشك مراجعه نماييد.
-    حين مصرف اين دارو بسيار مراقب مسواك زدن، استفاده از نخ دندان يا خلال دندان باشيد؛ پزشك، دندانپزشك يا پرستارتان بايد روش هاي ديگري را جهت شستشوي ندان بشما آموزش دهد. پيش انجام امور مربوط به دندان با پزشكتان مشورت نماييد.
-    حين مصرف اين دارو مراقب باشيد تا بدن خود را با اشيايي چون تيغ يا ناخنگير نبريد.
-    از انجام ورزش هاي تماسي (فوتبال، بسكتبال، بوكس و غيره) يا شرايطي كه منجربه كبودي و آسيب ميشوند، بپرهيزيد.
مصرف اين دارو، به خصوص در سالمندان مبتلا به ناراحتي هاي كليوي، ممكن است منجربه نارسايي كليوي شود. در صورت بروز علائمي چون اضطراب، كما، گيجي، كاهش تعداد دفعات دفع ادرار، افسردگي، سرگيجه، سردرد، خشم، زودرنجي، بيحالي، انقباض غضلات يا تورم صورت، دست و پا فورا به پزشك مراجعه كنيد.
اين دارو ممكن است منجربه بروز گيجي، تشنج، سرگيجه، خواب آلودگي يا مشكلاتي در كنترل حركات شود. حين مصرف اين دارو از انجام اموري چون رانندگي، استفاده از ماشين آلات و موارد خطرناك بپرهيزيد.
از مصرف ساير داروها (داروهاي تجويز شده و نشده، داروهاي گياهي، مكمل ها و ويتامين ها) همراه اين دارو اجتناب نماييد؛ مگر در شرايطي كه پزشك دستور دهد.

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    مدفوع سياه و قيرگون
-    وجود خون در ادرار يا مدفوع
-    تاري ديد
-    لرز
-    سرفه
-    تب
-    سردرد
-    گرفتگي صدا
-    درد پهلو يا كمر
-    خشم
-    بروز درد يا مشكل در دفع ادرار
-    رنگ پريدگي
-    بروز لكه هاي قرمز روي پوست
-    تپش گوش
-    سياهي رفتن چشن
-    ديدن نقاط شناور در چشم
-    تنگي نفس
-    ضربان كند يا سريع قلب
-    گلو درد
-    لرزش يا پرش دست و پا
-    تنفس مشكل
-    تنفس مشكل حين فعاليت
-    بروز لك هاي سفيد يا زخم در دهان
-    خونريزي يا كبودي غير عادي
-    ظهور يك پرده در سرتاسر ديد

موارد كمتر شايع
-    تغيير رنگ پوست صورت
-    گيجي
-    باورهاي غلط
-    تنفس سريع يا نامنظم
-    حس كردن، ديدن و شنيدن چيزهايي كه وجود خارجي ندارند
-    خارش، كهير و بثورات پوستي
-    تورم پلك، صورت، لب، دهان يا زبان
-    پف و تورم پلك يا اطراف چشم
-    گرفتگي يا آبريزش بيني
-    تنگي قفسه سينه
-    بروز مشكل در فكر كردن
-    تشنج
برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد بيشتر شايع
-    درد معده يا شكم
-    اسهال
-    سردرد
-    تهوع و استفراغ
-    بيحسي، سوزن سوزن شدن، درد يا ضعف دست و پا
-    بيخوابي
-    گزگز يا سوزن سوزن شدن
-    مشكل در خوابيدن
-    ناراحتي و عدم تعادل

موارد كمتر رايج
-    اضطراب و سراسيمگي
در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

چشميعفونتسيتومگالوويروسپيوندعضوايدز
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه