منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

والروبيسين (داخل مثانه اي)

Valrubicin

دارو شناسی

آنچه که باید درباره محلول " والروبيسين"  بدانید!

والروبيسين محلولي جهت درمان سرطان مثانه است كه از طريق يك لوله (كاتتر) به داخل مثانه القا ميگردد.
والروبيسين تنها با نظارت پزشك تجويز ميگردد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
-    محلول
 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
مطالعات انجام شده در خصوص اين دارو تنها بر روي بزرگسالان صورت گرفته است و اطلاعاتي مبني بر استفاده اين دارو در كودكان در دسترس نميباشد.

سالمندان
بسياري از داروها بطور انحصاري بر روي سالمندان بررسي و مطالعه نشده است. بنابراين، اثربخشي اين دارو، در اين افراد بطور دقيق و مانند افراد جوانتر مشخص نميباشد. با اين حال اين دارو در افراد بالاي 60 سال مورد استفاده قرار گرفته است و منجربه ايجاد عوارض خاص و مختلفي در اينگونه افراد نشده است.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.


دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.
مصرف اين دارو با داروهاي نامبرده زير به هيچ وجه پيشنهاد نميگردد اما در برخي موارد ضروريست. چنانچه هردو دارو با يكديگر تجويز شده اند، ممكن است پزشك درمان با اين دارو را ادامه ندهد و يا داروهاي مصرفي ديگر را تغيير دهد.
-    Trastuzumab

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر مصرف اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورتيكه مشكل پزشكي ديگري داريد، حتما آنرا با پزشك خود مطرح سازيد، بويژه موارد زير:
-    تحريك مثانه و يا بروز ساير مشكلات مثانه
-    مثانه كوچك
-    عفونت مجاري ادراري

نحوه مصرف

پيش از القاي اين محلول، پزشك از شما درخواست خواهد كرد تا مثانه خود را خالي كنيد، در غير اينصورت از لوله اي جهت تخليه مثانه استفاده ميگردد.
دستورالعمل هاي پزشك را درخصوص مدت زمان نگه داشتن محلول در مثانه، به دقت دنبال نماييد. اين دستورالعمل ها عبارتند از:
-    اين محلول بايد به مدت 2 ساعت در مثانه بماند. چنانچه تصور ميكنيد، در طول اين مدت نميتوانيد محلول را نگه داريد، مراتب را به پزشكان اطلاع دهيد.
-    مصرف هرچه بيشتر مايعات پس از درمان با والروبيسين بسيار حائز اهميت است. اين امر منجربه دفع ادرار بيشتر ميگردد.

میزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

ميزان مصرف جهت القا درون مثانه
جهت درمان سرطان مثانه:
-    بزرگسالان – 800 ميلي گرم، يكبار در هفته، به مدت 6 هفته

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، جهت دريافت دستورالعمل با داروساز يا پزشكتان تماس حاصل نماييد.

درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.

شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.
 

اقدامات احتیاطی

تا 24 ساعت پس از القاي والروبيسين، معمولا ادرار به رنگ قرمز درمي آيد؛ بنابراين دليلي براي نگراني وجود ندارد. اما چنانچه اين قرمزي پس از گذشت 24 ساعت همچنان ادامه داشت، مراتب را به پزشكتان گزارش دهيد.

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

والروبيسينسرطانمثانهكاتترالقامحلول
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه