منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

واكسن آبله مرغان – زوستر گلوبولين ايمني (عضلاني)

Varicella-Zoster Immune Globulin

دارو شناسی

آنچه که باید درباره واكسن " آبله مرغان – زوستر گلوبولين ايمني "  بدانید!

واكسن آبله مرغان – زوستر گلوبولين ايمني، جهت پيشگيري از قرار گرفتن در معرض ويروس آبله مرغان در افراد مستعد ابتلا، مانند كودكان و بزرگسالان با سيستم ايمني ضعيف، زنان باردار، نوزادان نارس و نوزادان زير يكسال مورد استفاده قرار ميگيرد.
واكسن آبله مرغان – زوستر گلوبولين ايمني، يك عامل ايمني ساز فعال است كه به محافظت در برابر عفونت ناشي از ويروس زونا (VZV) كمك ميكند. اين واكسن سبب ميشود بدن جهت مقابله با ويروس، آنتي بادي توليد كند.
آبله مرغان كه معمولا بنام واريسلا نيز شناخته ميشود، عفونتي است كه به راحتي از فردي به فرد ديگر منتقل ميگردد. عفونت آبله مرغان معمولا خفيف است، اما گاهي اوقات ميتواند به مشكلي جدي مانند ذات الريه، التهاب مغز و يك بيماري نادر بنام سندرم ري منجر شود.
اين محصول به شكل هاي زير موجود ميباشد:
-    پودر براي تهيه محلول
-    محلول

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:


آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
بر اساس مطالعات انجام شده هيچ مشكل خاصي مبني بر مصرف اين دارو در كودكان زير يكسال ديده نشده. ايمني و اثربخشي آن در كودكان اثبات نشده است.

سالمندان
بسياري از داروها منحصرا بر روي افراد سالمند بررسي نشده اند. اطلاعاتي مبني بر استفاده اين دارو در سالمندان و گروه هاي سني ديگر در دست نميباشد. با اين حال از آنجاييكه افراد مسن بيشتر در معرض ابتلا به مشكلات لخته شدن خون هستند، دريافت اين دارو بايد با احتياط صورت گيرد.

دوران بارداری
طبق مطالعاتي كه بر روي حيوانات صورت گرفته، اثرات سوء نشان داده شده است و هيچ مطالعات دقيقي بر روي زنان باردار صورت نگرفته است.

دوران شیردهی و مادران شیرده
تحقيقات خاصي بر روي زنان شيرده مبني بر مصرف اين دارو صورت نگرفته است. پيش از مصرف اين دارو در زنان شيرده همه جوانب مثبت و منفي آن بايد درنظر گرفته شود.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. 

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.

سایر مشکلات پزشکی
وقوع مشكلات پزشكي ديگر ممكن است بر روي اين دارو تاثيرگذار باشد. در صورت بروز هريك از موارد زير موضوع را با  پزشك خود درميان بگذاريد:
-    آلرژي به گلوبولين ايمني انساني
-    مشكلات خونريزي
-    ترومبوسيتوپني (كمبود پلاكت ها)
-    نقص ايمونوگلوبولين A (IgA) 
 

نحوه مصرف

اين واكسن در بيمارستان و توسط پرستار يا يك متخصص آموزش ديده تزريق ميگردد. اين دارو بصورت يك شات در قسمت فوقاني بازو يا عضله ران تزريق ميگردد.

ميزان مصرف
در اين خصوص با پزشكتان مشورت نماييد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
در اين خصوص با پزشكتان مشورت نماييد.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.


درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.


شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.
 

اقدامات احتیاطی

بسيار حائز اهميت است كه پزشك براي بررسي عملكرد صحيح دارو در بازديدهاي منظم وضعيتتان را كنترل كند تا بتواند براي ادامه مصرف دارو تصميم گيري كند. گاهي جهت بررسي عوارض ناخواسته، انجام آزمايش خون الزاميست.
اين دارو ممكن است سبب بروز واكنش هاي آلرژيك جدي مانند آنافيلاكسي گردد. آنافيلاكسي مشكلي بسيار جدي و خطرناك است و نيازمند مراقبت هاي پزشكي است. در صورت مشاهده بثورات جلدي، خارش، كهير، گرفتگي صدا، مشكلات تنفسي، مشكل در بلع، تورم دست و پا، صورت، دهان يا گلو حين مصرف اين دارو با پزشك تماس بگيريد.
دريافت اين دارو ممكن است منجربه بروز مشكلات لخته شدن خون شود. اين احتمال در افراد مسن، افرادي با سابقه آترواسكلروز، افراد مبتلا به مشكلات قلبي و عروقي، و مشكلات خونريزي بيشتر است. به محض بروز درد در قفسه سينه، مشكلات تنفسي، بيحسي يا ضعف دست و پا، مشكل در ديدن، صحبت كردن و سردردهاي شديد و ناگهاني با پزشكتان تماس بگيريد.
اين دارو از خون اهدا شده انساني تهيه شده است. برخي از اين محصولات ناقل ويروس هستند، اما احتمال آن بسيار كم است. در خصوص اين خطرات و نگراني خود نبست به آن با پزشكتان مشورت نماييد.
تا سه ماه پس از دريافت واكسن آبله مرغان، بدون مشورت با پزشك جهت باردار شدن اقدام نكنيد. زيرا احتمال بروز برخي مشكلات در طول بارداري وجود دارد. در صورتيكه تصور ميكنيد باردار شده ايد، فورا به پزشك اطلاع دهيد.
 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض زير نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك از اين موارد سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد:

موارد كمتر شايع
-    لرز
-    حالت تهوع
-    بثورات پوستي
-    خستگي يا ضعف غيرعادي

بروز ناشناخته
-    كهير
-    خارش
-    قرمزي پوست
-    تنگي نفس
-    تورم پلك، صورت، لب، دست يا پا

برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض زير در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد:

موارد كمتر شايع
-    سردرد
-    درد محل تزريق

در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ويروسآبله مرغان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه