منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ويدارابين (چشمي)

Vidarabine

دارو شناسی

آنچه که باید درباره داروي چشمي " ويدارابين "  بدانید!

ويدارابين در درمان عفونت ويروسي چشم مورد استفاده قرار ميگيرد.
اين دارو تنها با نسخه پزشك دسترس قرارميگيرد.
اين محصول در اشكال دارويي زير موجود ميباشد:
-    پماد
-    محلول
 

پیش از مصرف

در صورتيكه تصميم به مصرف دارويي داريد همه جوانب آن بايد بدقت بررسي گردد. اين تصميمي است كه شما و پزشكتان ميگيريد. درمورد مصرف اين دارو موارد زير بايد درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت
در صورت داشتن حساسيت خاص به اين دارو يا ديگر داروها مساله را با پزشك خود درميان بگذاريد. همچنين درصورتيكه نسبت به برخي مواد غذايي، رنگ مو، مواد نگهدارنده يا حيوانات حساسيت داريد پيش از مصرف اين دارو، موضوع را با پزشك خود مطرح سازيد. در صورتيكه بصورت آزاد و بدون تجويز پزشك قصد استفاده از اين دارو را داريد حتما بروشور و يا توضيحات مندرج بر روي بسته را با دقت مطالعه فرماييد.

اطفال
اگرچه مصرف اين دارو در كودكان بررسي نشده است،  اما بروز عوارض جانبي خاصي در كودكان، حين مصرف اين دارو مشاهده نشده است.

سالمندان
بسياري از داروها بطور انحصاري در افراد مسن مورد مطالعه و بررسي قرار نگرفته اند. بنابراين، اثربخشي اين دارو به همان ترتيبي كه در افراد جوان است، نميباشد و امكان بروز عوارض جانبي مختلف نيز وجود دارد. اگرچه هيچ اطلاعات خاصي مبني بر مصرف اين دارو در اين گروه سني موجود نميباشد، در مقايسه با مصرف كنندگان جوان، بروز عوارض جانبي خاصي انتظار نميرود.

دوران بارداری
در اين خصوص با پزشكتان مشورت كنيد.

دوران شیردهی و مادران شیرده
در اين خصوص با پزشكتان مشورت كنيد.

تداخلات دارویی
اگرچه بي شك هيچ دارويي نبايد همزمان مصرف شود، اما در برخي موارد با وجود رخ دادن تداخل دارويي، ممكن است نياز به مصرف همزمان دو داروي مختلف باشد. در چنين مواردي ممكن است پزشك مربوطه مقدار مصرف دارو را تغيير دهد و يا داروي ديگري تجويز كند. بنابراين در صورت مصرف داروي ديگر آنرا با پزشك خود مطرح سازيد. تداخلات دارويي زير بر اساس اهميت بالقوه شان انتخاب شده و لزوما همه گير نميباشند.

تداخلات دارویی دیگر
بي شك هيچ دارويي را نبايد در زمان غذا خوردن يا حوالي آن مصرف نمود چراكه امكان وقوع تداخل وجود دارد. مصرف الكل و تنباكو نيز ايجاد برخي تداخلات ميكند. در صورت بروز مشكل يا مصرف مواد غذايي خاص مانند الكل يا تنباكو، مراتب را به پزشك اطلاع دهيد.
 

نحوه مصرف

جهت مصرف:
-    ابتدا دستان خود را بشوييد. سپس پلك تحتاني را به شكل يك كيسه جلو بكشيد و نوار نازكي از پماد را داخل آن قرار دهيد. معمولا 1.25 سانتي متر از پماد كافيست، مگر اينكه دستور پزشك، متفاوت باشد. به آرامي چشمتان را ببنديد. براي 1 الي 2 دقيقه چشمتان را بسته نگه داريد و اجازه دهيد پماد با عفونت تماس پيدا كند.
-    براي عاري نگه داشتن دارو از هرگونه ميكروب، از تماس سر اپليكاتور پماد با سطوح، از جمله چشم اجتناب كنيد. پس از استفاده، سر پماد را با دستمال كاغذي تميز كرده و درب آنرا ببنديد.

هيچگاه اين دارو را بيش از مدت و ميزان تعيين شده مصرف ننماييد.
جهت برطرف شدن كامل عفونت، حتي در صورتيكه علائم از بين رفته باشند، دوره مصرف اين دارو را كامل نماييد. سعي كنيد هيچيك از دوزهاي دارو را فراموش نكنيد.

میزان مصرف
ميزان مصرف اين دارو در بيماران مختلف، متفاوت ميباشد. در اين خصوص دستورالعمل پزشك يا دستورات مندرج در برچسب اين دارو را دنبال نماييد. اطلاعات زير بر اساس متوسط ميزان مصرف اين دارو در نظر گرفته شده است. چنانچه ميزان مصرفي شما متفاوت ميباشد، آنرا تغيير ندهيد، مگر در مواردي كه پزشك دستور دهد.
ميزان مصرف اين دارو بستگي به قدرت دارو دارد. همچنين تعداد دفعات مصرف روزانه، فواصل بين آن و مدت مصرف، به بيماري شما بستگي دارد. 

ميزان مصرف پماد چشمي
جهت درمان عفونت ويروسي چشم:
-    بزرگسالان و كودكان – استعمال پماد در هر چشم، هر 3 ساعت، در مجموع 5 بار در روز. پس از حصول بهبودي ممكن است ميزان مصرف به 2 بار در روز كاهش يابد.

در صورت فراموش کردن یک وعده  دارویی چه کنیم؟
چنانچه وعده اي از اين دارو را فراموش كرده ايد، به محض يادآوري آنرا استعمال نماييد. چنانچه زمان وعده بعدي دارو فرا رسيده است، وعده فراموش شده را كنار گذاشته و طبق برنامه آنرا مصرف نماييد. هيچگاه يك وعده را دوبار تكرار نكنيد.


درهنگام استفاده بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در صورت مصرف بيش از حد اين دارو با نزديكترين مركز مسموميت هاي دارويي تماس گرفته شود. در صورتيكه بيمار تنفس نداشت سريعا با اورژانس تماس حاصل كنيد.

درهنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظرگرفت؟
رژيم غذايي عادي خود را دنبال نموده و در تنها صورتيكه پزشك دستور دهد، آنرا تغيير دهيد.

شیوه نگهداری از دارو
اين دارو را در جعبهء در بسته، در دماي اتاق، به دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم قرار دهيد. از يخ زدگي دارو جلوگيري شود.
دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
در صورت عدم نياز يا منقضي شدن دارو آنرا دور بريزيد.
 

اقدامات احتیاطی

معمولا پس از مصرف اين دارو، براي چند دقيقه چشم دچار تاري ديد ميشود.
ملاقات با پزشك در طول مصرف اين دارو بسيار حائز اهميت است. چنانچه علائم بيماريتان بهبود نيافت و يا وخيم تر شد، فورا به پزشك مراجعه نماييد.
اين دارو ممكن است سبب شود حساسيت چشم نسبت به نور افزايش يابد. استفاده از عينك هاي آفتابي و اجتناب از قرار گرفتن بيش از حد در مقابل نور زياد به كاهش اين ناراحتي كمك ميكند.
 

عوارض جانبی

عليرغم تاثيرات مورد نظر كه يك دارو بهمراه دارد، امكان بروز برخي عوارض جانبي ناخواسته نيز وجود دارد. بروز هريك از عوارض نيازمند مراقبتهاي پزشكي و مراجعه به پزشك ميباشد.
در صورت بروز هريك ازعوارض سريعا با پزشك تماس حاصل نماييد.
برخي عوارض جانبي نياز به مراقبت هاي پزشكي خاصي ندارند و ممكن است در طول مدت درمان از بين بروند. همچنين پزشك مربوطه نيز ميتواند با معرفي راه هايي به پيشگيري يا كاهش اين عوارض كمك كند. در صورتيكه هريك از عوارض در شما ادامه داشت، با پزشك خود مشورت نماييد.
در برخي بيماران امكان بروز عوارض ديگر نيز وجود دارد كه در اينجا ليست نشده است. در آنصورت به پزشك مراجعه كنيد.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

عفونت ويروسي چشم
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه