منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کاپسیتابین

Xeloda

دارو شناسی


این دارو همچنین برای درمان سرطان متاستاتیک کولورکتال (سرطان کولون یا رکتوم است که به سایر نقاط بدن گسترش یابد) استفاده می شود.
کاپسیتابین نیز همراه با دوستاکسل  در درمان سرطان پستان(سرطان پستانی که در تمامی بدن پخش می شود) در بیمارانی که از داروهای دیگر استفاده می کنند (به عنوان مثال، تاکسل) اما به خوبی اثر نمی کنند، یا در بیمارانی که نمی توانند از داروهای سرطان استفاده کنند .
کاپسیتابین متعلق به گروه از داروها به نام آنتی نئوپلاستیک antineoplastics (داروهای سرطان) می باشد.این دارو با رشد سلولهای سرطانی تداخل پیدا می کند و در نهایت در بدن نابود می شوند . سپس رشد سلول های طبیعی نیز ممکن است تحت تاثیر داروها قرار گیرند. عوارض جانبی دیگر نیز ممکن است رخ دهد. برخی از این  عوارض ممکن است جدی  باشند و باید به دکتر گزارش داده شوند.
 کاپسیتابین در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:
سرطان پیشرفته یا متاستاتیک معده (سرطانی که به مناطق دیگر بدن پخش می شود)، اولین راه درمان
سرطان متاستاتیک کولورکتال (سرطان کولون یا رکتوم است که به مناطق دیگر بدن پخش می شود)، اولین راه درمان، در ترکیب با بواسیزوماب و اگزالیپلاتین.
سرطان معده (سرطان معده)، مرحله دوم به IIIB، در ترکیب با اگزالیپلاتین.
سرطان رکتوم (سرطان روده راست) به صورت ناحیه ای پیشرفته، کمکی و یا درمان نئوادجوانتی، در ترکیب با پرتودرمانی.
این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
اطلاعات کافی در مقایسه با استفاده از کاپسیتابین در کودکان و دیگر گروه های سنی  وجود ندارد،ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
مطالعات انجام شده نشان میدهد،مصرف این دارو در زنان باردار برای جنین خطرساز است .اگر چه فواید درمان در وضعیت خطرناک یا یک بیماری جدی، ممکن است به نفع بیمار باشد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Rotavirus Vaccine, Live
Tegafur

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
Acenocoumarol
Adenovirus Vaccine Type 4, Live
Adenovirus Vaccine Type 7, Live
Azanidazole
Bacillus of Calmette and Guerin Vaccine, Live
Benznidazole
Cimetidine
Influenza Virus Vaccine, Live
Isoconazole
Measles Virus Vaccine, Live
Methotrexate
Metronidazole
Mumps Virus Vaccine, Live
Nimorazole
Ornidazole
Phenprocoumon
Poliovirus Vaccine, Live
Rubella Virus Vaccine, Live
Secnidazole
Smallpox Vaccine
Tamoxifen
Tinidazole
Typhoid Vaccine
Varicella Virus Vaccine
Warfarin
Yellow Fever Vaccine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
آلرژی فلوئورواوراسیل 
بیماری های کلیوی حاد
کمبود آنزیمی به نام دی هیدرو پیریمیدین دهیدروژناز (DPD) که بدن شما به آن نیاز دارد، نباید در بیماران با این شرایط استفاده شود.
بیماری عروق کرونر قلب،ممکن است عوارض جانبی  بدتر شود.
کم شدن آب بدن 
بیماری های کلیوی متوسط یا خفیف 
 بیماری کبد با احتیاط استفاده شود، ممکن است شرایط را بدتر کند.
عفونت، ممکن است توانایی بدن شما را در مقابله با عفونت کاهش یابد.

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان بسیار قوی هستند و می توانند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. قبل از استفاده از این دارو، تمامی معایب و مزایا دارو را با دقت مطالعه نمایید. این مهم است که در طول درمان با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید.
این دارو با یک بروشور اطلاعات بهمراه است.با دقت دنبال آنرا مطالعه نموده و طبق دستورالعمل از دارو استفاده نمایید . اگر سوالی داشتید از دکتر خود بپرسید.
این دارو را  با غذا یا در عرض 30 دقیقه بعد از غذا  میل نمایید.
 قرص با یک لیوان آب میل نمایید. از شکستن، خرد کردن  یا جویدن آن اجتناب کنید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای فرم دوز خوراکی (قرص):
برای متاستاتیک سینه و سرطان روده بزرگ:
برای بیمارانی که ازاین دارو به تنهایی استفاده می کنند:
بزرگسالان:میزان داروباید بر اساس اندازه بدن  و توسط دکتر تعیین میشود. .  در ابتدا، 2500 میلی گرم در هر متر مربع از سطح بدن در روز،  تقسیم شده در 2 دوز و حدود 12 ساعت از هم جدا به مدت 2 هفته، سپس 1 هفته استراحت،  بعد در هفته سوم دوباره مصرف دارو آغاز می شود.  در صورت نیازممکن  پزشک میزان دارو را  تنظیم نماید.
کودکان استفاده و میزان داروباید توسط دکتر تعیین شود.
برای بیمارانی این دارو را بهمراه دوستاکسل استفاده می کنند:
بزرگسالان: میزان داروباید بر اساس اندازه بدن  و توسط دکتر تعیین میشود.  در ابتدا، 2500 میلی گرم در هر متر مربع از سطح بدن در روز،  تقسیم شده در 2 دوز و حدود 12 ساعت از هم جدا به مدت 2 هفته، سپس 1 هفته استراحت،  بعد در هفته سوم دوباره مصرف دارو آغاز می شود.  در صورت نیازممکن  پزشک میزان دارو را  تنظیم نماید.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
 ممکن است پزشکتان  از شما بخواهد آزمایشی برای تعیین لخته شدن خون انجام دهید، اگر از رقیق کننده خون استفاده کرده باشید ممکن است این آزمایش بارها انجام شود.
استفاده از این دارو به هنگام بارداری می تواند به نوزاد متولد نشده شما آسیب برساند.به هنکام استفاده از ایندارو ازروشهای موثر دیگری برای ازجلوگیری از بارداری استفاده نمایید.اگر فکر می کنید که حامله شده اید بلافاصله این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو ممکن است باعث مشکلات قلبی شود. بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید اگر درد قفسه سینه به، فک، پشت، یا گردن پخش شد و یا اگر منجربه غش، تهوع، تورم در دست، مچ پا، یا پا، تنفس مشکل، یا تعریق غیر معمول 
 اگر هر یک از علائم زیر رخ داد بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید:
اسهال نسبتا شدید (4تا6 مرتبه مدفوع در روز و یا در طول شب و بیشتر از حد معمول ).
تهوع شدید به اندازه ای که مانع  غذا خوردن کمتر از حد معمول شود.
استفراغ دو بار یا بیشتر در یک دوره 24 ساعته.
درد و قرمزی، تورم یا زخم ها ، زخم در دهان  و یا بر روی لب ها به اندازه ای که با غذا خوردن تداخل کند.
مصرف این دارومی تواند واکنش های پوستی جدی را در بر داشته باشد. در صورت بروز علائم زیر به دکتر مراجعه نمایید:
تاول یا شل شدن پوست، ضایعات قرمز پوست، آکنه شدید یا بثورات پوستی، درد مفاصل و یا عضلات، زخم ها و یا زخم بر روی پوست، تب یا لرز.
مصرف کاپسیتابین می تواند به طور موقت تعداد گلبولهای سفید در خون را کاهش دهد در نتیجه شانس ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد و همچنین می تواند تعداد پلاکت هایی را که برای خون لازم است کاهش دهد.
ازمعاشرت با افرادی که  مبتلا به عفونت هستند، اجتناب فرمایید . به هنگام استفاده از مسواک ،نخ دندان ، خلال دندان مراقب باشید ممکن است دکتر معالجتان یا دندانپزشک روش دیگری را برای تمیزکردن دندان هایتان پیشنهاد دهند.
  به هنگام استفاده از اشیاء نوک تیز مانند ناخن گیر یا تیغ ریش تراش مراقب باشید تا خود را زخمی نکنید ، از ورزشها یا دیکر کارهایی که موجب آسیب دیدگی یا مجروحیت  شما شود اجتناب کنید.

در حالی که شما در حال درمان با Capecitabine با، و بعد از درمان را متوقف می با آن، هیچ واکسن (واکسن) بدون تایید دکتر خود را ندارند. Capecitabine با ممکن است مقاومت بدن شما را کاهش داده و واکسن ممکن است به خوبی عمل نمی یا شما ممکن است عفونت واکسن است که به منظور جلوگیری از دریافت کنید. علاوه بر این، شما باید در اطراف افراد دیگر زندگی در خانواده شما که واکسن ویروس زنده از آنجا که یک شانس آنها می توانند ویروس را به شما منتقل می کند وجود داشته باشد. برخی از نمونه های واکسن های زنده شامل سرخک، اوریون، آنفلوانزا (واکسن آنفلوانزای بینی)، فلج اطفال (به صورت خوراکی)، روتا و سرخجه. هنوز نزدیک به آنها را دریافت کنید و برای مدت طولانی در همان اتاق با آنها باقی نمی ماند. اگر شما سوالی در مورد این، به دکتر خود را.
لطفا موضوع را با دکتر خود بلافاصله اگر متوجه هر گونه خونریزی غیر معمول و یا کبودی، سیاه و سفید، مدفوع قیری،  ادرار یا مدفوع خونی، و لکه های قرمز روی پوست  بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
چشم و یا درون بینی خود را لمس نکنید مگر اینکه دستان خود را شسته باشید.
 ازانجام ورزش و شرایط دیگیر که منجر به کبودی یا آسیب دیدگی شود اجتناب کنید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد شکم و معده
اسهال
تهوع
بی حسی، درد، سوزش، و یا سایر احساسات غیر معمول در کف دست یا کف پا
درد، تاول، قرمزی، یا تورم کف دست یا کف پا
درد، قرمزی، تورم، زخم، و یا زخم در دهان  و یا در لب خ
خستگی و ضعف غیر معمول
استفراغ
عوارض غیرشایع و ناد
گرفتگی و درد (شدید) شکم یا معده
تحریک
کمر درد
خونریزی و کبودی
خونریزی لثه
خون در ادرار یا مدفوع
بینی خونین
مدفوع قیری ،خونین و یا سیاه و سفید
تاری دید
سوزش، خشکی، و یا خارش چشم
درد قفسه سینه
لرز
 بی ثباتی
سرد
سقوط
کما
گیجی
یبوست
تشنج
سرفه یا گرفتگی صدا (همراه با تب یا لرز)
سرفه همراه با خاط
سرفه و یا تف خون
ادرار تیره
کاهش فرکانس و یا مقدار ادرار
مشکل با تنفس
عدم وجود بلع یا درد در پشت گلو یا قفسه سینه در هنگام بلع
ترشح از چشم
خواب آلودگی
دهان خشک
ضربان قلب 
قرمزی چشم، سوزش، یا درد
غش
بی نظمی ضربان قلب
تب یا لرز
علائم شبیه سرماخوردگی
توهم
سردرد ناگهانی و شدید
دوره های قاعدگی سنگین تر
تب شدید
 پوست قرمز
عدم توانایی در صحبت
افزایش جریان قاعدگی و یا خونریزی واژینال
افزایش تشنگی
کج خلقی
خارش پوست آلت تناسلی 
سبکی سر
مدفوع رنگ روشن
از دست دادن هوشیاری
پهلو درد (به همراه تب و لرز)
درد عضلانی و گرفتگی عضلات
اسپاسم های عضلانی
خون دماغ
بی حسی یا سوزش در دست ها، پاها، و یا لب
ادرار کردن دردناک و یا مشکل (همراه با تب یا لرز)
 تورم پاها
درد، حساسیت به لمس، یا تورم در منطقه فوقانی شکم یا معده
پوست رنگپریده
فلج
مشکلات با هماهنگی
خونریزی طولانی مدت 
تنفس تند و سطحی
ادرار قهوه ای قرمز یا تیره
قرمزی، درد یا تورم چشم، پلک، و یا پوشش داخلی پلک
تشنج
یبوست شدید
راش پوستی یا خارش
ضربان قلب کند یا نامنظم
لکنت زبان
عطسه، گلودرد، گرفتگی بینی
 زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب ها و یا در دهان
گرفتگی گردن
نفخ ، سوزش یا درد معده
تورم صورت، انگشتان دست، پا
تورم غدد لنفاوی
تورم غدد
کوری موقت
خستگی و ضعف
مشکل با صحبت کردن
تنفس مشکل و یا تنگی در قفسه سینه
خون دماغ غیر قابل توضیح
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
برآمدگی غیرمعمول یا بادکردگی در قفسه سینه
استفراغ خون یا ماده ای است که به رنگ قهوه به نظر می رسد
ضعف در دست یا پا در یک طرف از بدن
افزایش وزن یا از دست دادن وزن
تکه های سفید رنگی در دهان یا گلو یا روی زبان
تکه های سفید رنگی با بثورات پوشک
پوست یا چشمان زرد 
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید
عوارض غیر شایع
سوزاندن، خزنده، خارش، بی حسی، سوزن سوزن، "سوزن سوزن"، سوزن سوزن شدن احساسات و یا
تغییرات و یا تغییر رنگ در ناخن دست یا ناخن پا
مشکل با حرکت
دلسردی
سرگیجه
سردرد
سوزش سر دل
افزایش حساسیت پوست به نور خورشید
درد عضلانی
درد
درد و قرمزی پوست در محل درمان اشعه ایکس
درد در مفاصل یا دست و پا
قرمز، چشم درد
چشمهای گود رفته
تشنگی
مشکل خواب
ضعف
پوست چروکیده
نادر

درد استخوان
تغییر در رنگ پوست درمان
مشکل با راه رفتن
دلسردی
احساس حرکت ثابت از خود و یا محیط اطراف
احساس غم یا خالی
احساس کامل و یا پف کرده و یا فشار در معده
احساس عمومی از ناراحتی یا بیماری
گرگرفتگی
اختلال تعادل
افزایش تعریق
درد مفاصل
فقدان اشتها
از دست دادن علاقه یا لذت بردن
ضعف عضلانی
تنفس پر سر و صدا
درد در راست روده
درد، تورم، قرمزی و یا در مفاصل
عبور گاز کمتر
خشن، صدا خارش به صدای
آبریزش بینی
احساس چرخش
لرزش در پاها، بازوها، دست ها و پاها
لرز
زخم بر روی پوست
تورم ناحیه شکم یا معده
لرزش و یا تکان دادن دست یا پا
مشکل در تمرکز
تغییرات صدای
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان سرطان متاستاتیک کولورکتالسرطان کولوندرمان سرطان پستانسرطان معده
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه